Bilgi

Tost Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tost hem kahvaltıların en güzel seçeneği hem de kahvaltı yapacak zamanı olmayanlar için iyi bir alternatiftir. Tabi güzel ve lezzetli bir tost için aynı zamanda iyi bir tost makinesine ihtiyaç vardır. Tost makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl özelliklere sahip bir ürün almalıyız gibi konular sizlerin de ilginizi çekiyorsa yazımızdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mutfaklarda en fazla kullanılan eşyalar arasında yer alan tost makineleri, kısa sürede çok fazla iş yapar. Bu özelliği bakımından da hemen hemen herkesin favori eşyasıdır. Tabi her makinenin kullanımı, kişileri aynı oranda memnun etmeyecektir. Ancak yeteri kadar etkili ve iyi makineler sizlere bu imkânı verecektir. İyi tost makinesi nasıl olur ve bu ürünler satın alınırken hangi detaylara dikkat edilmesi gerekir sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Tost Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Çıkarılabilir Plaka Özelliği: Yerinden çıkmayan plakaları kullanmak her zaman daha zorludur. Çıkarılabilir plakalar temizlik konusunda size yardımcı olacaktır. Kolay temizleme ve sağlıklı tarifler için çıkarılabilir plaka özelliği olan bir tost makinesi almaya dikkat ediniz. Ayrıca çıkabiliyor olması, hem bozulma durumunda yenisiyle değiştirilmesini kolaylaştırır.

2- Plaka Kaplaması: Tost makinesi alırken hem gıdaların sağlığı hem de makinenin temizliği için cihazın plaka kaplaması oldukça önemli. Yanmaz ve yapışmaz plakalar günümüzde hemen bütün tost makinelerinde kullanılırken plaka yapımında kullanılan malzeme insan sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle tost makinesi plakasının seramik, teflon, granit ya da döküm demir özelliği olan tost makineleri tercileriniz arasında olsun. Piyasada göreceğiniz tost makinelerinin çoğu alüminyum kaplamalıdır. Özellikle ev kullanımı için üretilenler bu şekildedir. Hızlı ısındıkları için pek çok kişi tarafından tercih edilir. Teflon, seramik ya da granitle kaplanan bu tipteki tost makineleri yapışmayı önlerler. Çoğunlukla plakaları çıkabilen bu model tost makinelerini temizlemek ya da plakalarını yenisiyle değiştirmek kolaydır. Özellikle sağlıklı bir tost makinesi arayanlar için ideal olan demir döküm plakalı tost makineleri, görüntü olarak pek estetik durmadığından, ağır olduğundan ve çok yer kapladığından ev kullanımında pek tercih edilmez. Daha çok restoran, büfe ve okul kantinlerinde kullanılır. Ev tipi modellere göre daha geç ısınır ancak bu ısıyı uzun süre muhafaza ederler. Plakaları sabit olduğundan hem temizlemesi zordur hem de yenisiyle değiştirme olanağı mevcut değildir.

3- Gövde Yapısı: Gövde yapısı olarak plastik değil de çelik gövdeli olan bir tost makinesi alın.

4- Ergonomik Kullanım: Özellikle ızgara düşünüyorsanız ergonomik bir model almanız gerekir. Ayrıca 180 derece geriye yatan bir modelde tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde, kalın tostlarınız için yükseklik kademesi olan modelleri tercih edin. Bunlar dışında temizleme fırçası, yağ kanalı ve yağ tepsisinin olması temizlik için extra bir avantaj sağlayacaktır.

5- Teknik Servis: Alacağınız markanın teknik servisinin iyi olup olmadığını önemlidir. Herhangi bir arıza durumunda satış sonrası desteğin iyi olması gerekir.

6- Watt Gücü: Tost makineniniz elektrik gücüne dikkat etmelisiniz. İyi bir tost makinesi genellikle 700 Watt ile 2500 Watt arasında olmalı. Ancak unutmayın yüksek Watt değeri faturalara yansıyabilir. Tost makinesi alırken direkt olarak çok düşük veya yüksek watt gücü tercih etmek yerine kullanım amacına watt gücü uygun olan ve ekonomik bir kullanım sağlayan tost makinelerini tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

7- Fiyat – Bütçe: Öncelikle en önemlisi kendinize uygun bir fiyat aralığı belirlemelisiniz. Elbette düşük fiyatlı bir tost makinesi arıyorsanız beklentilerinizi de daha düşük tutmalısınız. Alacağınız tost makinenizi hangi amaçla kullanacaksınız? Sadece tost yapmak için mi yoksa ızgara yapmak için mi kullanacak mısınız? Eğer, tost makinesini ızgara yapmak içinde kullanacaksanız tam bir şekilde açılması daha uygun olacaktır.

8- Termostat: Tost makinesinin iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan ve bu çerçevede makineden tam anlamıyla verim alınabilmesini sağlayan termostatlar tost makinesi seçiminde oldukça önemlidir. Bu nedenle tost makinesi seçimlerinde termostatların kalitesi mutlaka araştırılmalı ve sorulmalıdır. Piyasada birçok marka tost makinelerini termostat garantili olarak kullanıcılara sunabiliyor.

9- Alan: Son olarak özellikle kalabalık aileler aynı anda birden fazla ürün yapabileceği makineleri tercih etmelidir.

Evet tost makinesi alırken dikkat etmeniz gereken temel noktalar bunlar. Burada sizler için tost makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz, tost makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. En çok satılan, hatta binlerce kez satılan modelleri incelemek için önerilen yazılarımızı okuyabilirsiniz. İşte en iyi tost makinesi markaları ve modelleri. (tıkla)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı