Bilgi

Eski Tip Sürücü Belgesinin Değiştirilmesinde İstenen Belgeler


Yeni tip sürücü belgesi (ehliyet) almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar istedikleri Nufüs Müdürlüklerinden bu işlemleri yapabilmektedirler. Ehliyet yenileme işlemleri artık Emniyet Müdürlükleri’nden değil Nüfus Müdürlükleri‘nden yapılıyor. Nüfus Müdürlükleri Kaymakamlıkların içerisinde yer almaktadır. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri 01/01/2016 tarihinden 31/12/2020 tarihine kadar beş (5) yıl içerisinde tamamlanacaktır. Ehliyet yenileme işlemlerinin son başvuru tarihi 31 Aralık 2020’dir. Bu tarihe kadar eski ehliyetinizi hemen değiştirmek istemiyorsanız bu tarihe kadar ehliyeti yenilemek zorunlu değildir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyeti kullanabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz için randevu alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ehliyet randevuları hem internet üzerinden ve telefon üzerinden alınabiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı merkezinden ya da www.nvi.gov.tr web portalı üzerindeki sürücü belgesi Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır. Ancak şahsen Nüfus Müdürlükleri‘ne giderek işleminizi yapabilirsiniz. Randevu almanız işleminizi hızlandıracaktır. İşlemleriniz yaklaşık 30 dakika ile 1 saat sürebilmektedir. Nüfus Müdürlüğünde eğer parmak izi kaydınız yoksa parmak izi kaydınız alınacaktır. Yeni sürücü belgeleri Türkiye’nin her tarafına PTT aracılığıyla gönderiliyor. Tahminen 1 hafta içerisinde sürücü belgeniz elinizde olacaktır.

1- Eski Sürücü Belgesi: Eski sürücü belgeniz işlemler sırasında alınıp delgeç ile delinir ve size geri verilir. Bu işlem artık eski sürücü belgenizin geçersiz olduğu anlamına gelir. Yeni sürücü belgeniz PTT ile size gelene kadar sürücü belgesi yerine geçecek bir belge verilir. Bu belgenin 15 gün geçerlilik süresi var.

2- Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği: İşlemler sırasında resmi bir kimlik ibraz etmeniz gerekiyor. Kişinin kendini ispatı ve doğruluğu sorgulanabilen kimlik belgeleri ile başvuru yapmaları zorunludur.

3- Sürücü Sağlık Raporu: Bu raporu Aile Hekimleri (Sağlık Ocağı) ve Devlet Hastanelerinin ilgili birimlerinden alabilirsiniz. Sürücü sağlık raporunda bir adet fotoğrafınız yapıştırılır ve sürücü belgesi alıp alamayacağınıza karar verilir. İşlemler kısa sürmektedir.

4- Değerli Kağıt Bedeli ve Vakıf Payı Makbuzu: Anlaşmalı olan bankalara 13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı (olmak üzere toplamda 15 TL) yatırıldığına dair makbuz alınacaktır. Trafik tescil kuruluşlarında harç, değerli kağıt ve hizmet bedeli ücretleri elden tahsil edilmez. Ücretlerin Maliye Bakanlığının veznelerine veya anlaşmalı bankalara yatırılması gerekmektedir. Birçok banka bu işlemi yapmaktadır.

5- Biyometrik Fotoğraf: Sizden 2 adet biyometrik fotoğraf istenecektir. 5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf çekilmesi gerekmektedir. Hemen hemen bütün fotoğrafçılar bu işlemi yapmaktadır.

6- Kan Grubu Belgesi: Sürücü belgesi alma işlemi sırasında kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan alınacak sizden. Eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Yazmıyorsa kan grubunuzu beyan etmeniz yeterli olacaktır.

Not: Yeni sisteme göre M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl süreyle, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olacak şekilde düzenlenmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur. Yeni tip sürücü belgeleri polikarbon üzerine lazer baskılı olup, yeni tip sürücü belgesi polikarbon yapısı nedeni ile eski tip sürücü belgelerine göre daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yeni tip sürücü belgeleri ile Türk vatandaşları 6 ay süreyle Konvensiyona üye ülkeler dahilinde araç kullanabileceklerdir. Başvurular alındıktan sonra değerlendirilir ve herhangi bir sorun bulunmaması durumunda sürücü belgesi hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adres ve kişiye/kişilere PTT güvenli taşıma hizmetiyle teslim edilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı