Bilgi

Facebook Gizlilik Sözleşmesi Saçmalığı


Yılın belirli dönemlerinde ülkemizde virüs gibi yayılan ve iyice çekilmez hale gelen bir konu hakkında bahsetmek istiyorum. Bu konu hepimizi ilgilendirdiği için paylaşma ihtiyacı hissettim.

Konumuz Facebook Gizlilik Sözleşmesi ile ilgili. Bir çok arkadaşım facebook profilinde aşağıdaki mesajı paylaşıyor. Mesaj’da paylaştığı verilerle ilgili ticari kullanım hakkı için kendisinin onayını şart koşuyor.

Mesajda; Ocak 2016’dan itibaren sözleşme şartlarını değiştireceğini ilan eden; Facebook’un yeni kullanım koşullarına cevaben, “tarafıma ait olan her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!” deniliyor.

Tabi bu mesaja gülsek mi ağlasak mı bilemiyorum. Ancak bu duruma ciddi ciddi inanan milyonlarca bir kitle var ki profilinde bunu paylaşıyor.

Hepimiz Facebook’a üye olurken bir sözleşmeyi onaylayarak üye oluruz. Hesap Aç dediğiniz anda Facebook’un Çerez Kullanımı dahil Veri İlkelerini ve Koşullarını kabul etmiş olursunuz.

fecebook gizlilik sözleşmesi

Tabi bir çok kişi hatta insanların nerdeyse %90’ı bu sözleşmeleri okumazlar bile. Peki ne deniliyor bu sözleşmede. Konumuzu ilgilendiren kısmından bahsedelim.

Hizmet Koşulları Başlıklı Hak ve Sorumluluklar Bildirimi Maddelerinde aynen şu ifade var.

1- Fotoğraflar ve videolar gibi fikri mülkiyet hakları kapsamında bulunan içerikler için, tarafımıza, gizlilik ve uygulama ayarlarınıza tabi olan şu izni verirsiniz: Tarafımıza, Facebook’ta ya da Facebook ile bağlantılı bir şekilde paylaştığınız fikri mülkiyet hakkı olan herhangi bir içeriği kullanmamız için münhasır olmayan, devredilebilir, alt lisans atanabilir, telifsiz, uluslararası bir lisans verirsiniz (Fikri Mülkiyet Lisansı). Fikri mülkiyet hakkı olan içeriğinizi ya da hesabınızı sildiğinizde, söz konusu içerik başkalarıyla paylaşılmadıysa veya bu kişiler tarafından silindiyse, bu Fikri Mülkiyet Lisansı’nın geçerliliği de sona erer.

2- Fikri mülkiyet hakkı olan içeriği sildiğinizde, söz konusu içerik, bilgisayardaki geri dönüşüm kutusunun boşaltılmasına benzer bir şekilde silinir. Ancak, silinen içeriğin makul bir zaman aralığı dahilinde yedek kopyalarda kalabileceğini kabul edersiniz (ancak bu bilgilere başkalarının ulaşması mümkün olmayacaktır).

Yani Facebook diyor ki,

Hakları size ait olan bir içeriği sildiğinizde bunun fikri mülkiyet hakkıda sona erer ve Facebook sildiğiniz bir içeriği hemen silmez. Ancak belirli bir zaman aralığında bu bilgilerin saklı kalacağını da unutmayın diyor. Gayet açık ve net.

Yani Facebook kalkıp senin dayınla, halanla çektiğin fotoğrafın üzerine mülkiyet hakkı kuracak hali yok. Kaldı ki adamın çiftliğinde ötüp sonra adama didiklenmekten başka bir şey değil bu. Eğer güvenmiyorsan hesabını silip kullanmayacaksın.

Facebook üzerinde yaptığınız her işlemin (belki fare hareketleri bile) hepsi kayıt ediliyor. Yani yazdığınız yazılar, yorumlar, beğeniler herşey!

Siz sildim dediğiniz cümleler, mesajlar, fotoğraflar, resimler, içerikler v.s dahil herşey daima Facebook serverlarında kalır.

Facebook bunları ne amaçla kullanılır bilemem. Ama boş zamanlarını değerlendirmek için kullanmayacağı kesin.

Birincil amacı para kazanmak olan Facebook bunun dışında ülke güvenliği, istihbarat gibi konularda ABD ve diğer Avrupa Ülkelerine destek olduğu kesin.

Paylaşıma verdiğiniz herhangi bir içerik telif hakkı ile korunuyorsa zaten sıkıntı yok. Ancak telif hakkı olmayan bir içeriği sosyal bir mecrada paylaşmanız size bunun üzerinde mülkiyet hakkı kazandırmaz. Zaten mülkiyet hakkı ispatlanabilir olmalıdır. Yoksa ben bir makale yazdım yada bir fotoğraf çektim bu bana aittir demeniz için bunun yetkili makamlarca (noter v.s) kayıt altına alınmış olması gerekiyor.

Sonuç olarak bu tarz paylaşım bilinçli olarak muhtemelen trolleme amacı taşıyan kişiler tarafından eğlence amaçlı yapılıyor.

“bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış”…

Kaynak:

https://tr-tr.facebook.com/legal/terms

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı