Bilgi

Facebook Kodmatik ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?


Kodmatik, telefonunuzda bulunan “Facebook Uygulamanız” için iki faktörlü kimlik doğrulamasıyla kullanılan bir güvenlik sistemidir.  İki faktörlü kimlik doğrulaması, Facebook hesabınızı şifrenize ek olarak korumanıza yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. İki faktörlü kimlik doğrulamasını kurduysanız, birisi tanınmayan bir bilgisayar veya mobil cihazdan Facebook’a her erişmeye çalıştığında, sizden özel bir güvenlik kodu girmeniz veya bu girişi onaylamanız istenir. Birisi tanımadığımız bir bilgisayardan giriş yapmayı denediğinde de uyarılar alabilirsiniz.

Facebook Kodmatik Nedir? Ne İşe Yarar?

Kısaca birisi bir bilgisayardan vs. facebook’unuza girmeye çalıştığında uygulamadaki kodu girmeden giremez. Ek bir güvenlik önlemidir. Facebook şifrenizi çalan biri telefonunuzda ki kodu bilmeden hesabınıza giremez ve bu kod her 60 saniyede bir değişiyor.

Facebook Kodmatik Nasıl Çalışır?

Bu özelliği kullanmak için telefonunuzdan bu uygulamayı açmanız gerekiyor. Kodmatik sadece Android ve iOS için Facebook uygulamasında kullanılabilmektedir. Facebook uygulamanızda  yatay üç çizgi simgesine dokunun. Ekranda aşağı inin ve Kodmatik’e dokunun. Ardından ETKİLEŞTİR seçeneğini seçin.

Facebook İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Ayarları

Şimdi ise “bilgisayarınızdan” bir kaç ayar yapmanız gerekiyor. İki faktörlü kimlik doğrulamasını açmak veya yönetmek için:

1- Facebook’un sağ üst köşesinde bulunan  “aşağıdaki gibi ok simgesine” ve ardından Ayarlar kısmına tıklayarak Güvenlik ve Giriş Ayarlarınıza gidin.

2- Güvenlik ve Giriş sekmesinden iki faktörlü kimlik doğrulaması kullan kısmına inin ve Düzenle‘ye tıklayın

3- İki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini ayarla seçeneğinden seçiyoruz. 

4- Kimlik doğrulama yöntemini seçip açtıktan sonra Etkinleştir’e tıklayın

İşlemimiz tamamsa deneyebiliriz…

Herhangi bir bilgisayardan (kendi bilgisayarınızdan facebooktan çıkış yaparak) tekrar facebooka giriş yapın. Gördüğünüz gibi aşağıdaki gibi bir uyarı çıkacaktır.

“İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Gerekiyor. Birisi hesabına yeni bir cihazdan veya tarayıcıdan erişmeye çalıştığında 6 haneli bir giriş kodu gerekmesini istedin. Kodmatik veya üçüncü taraf uygulamadan aldığın 6 haneli kodu aşağıya gir.”

Bu kodu aşağıdaki gibi yatay üç çizgi sekmesinden kodmatik kısmına giderek kodu giriyorsunuz ve facebook sayfanız bilgisayardan açılıyor. 

Ayrıca isterseniz kodu girdikten sonra “Tarayıcıyı Kaydet” diyebilir böylece kullandığınız bilgisayara girerken kod sormaz veya “Kaydetme” der her zaman kod matikten kod sorma istediğini aktif halde tutabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı