Bilgi

Facebook Üzerinden Canlı Yayın Yapmak


Bu yazımızda  Facebook, canlı yayın özelliği nasıl yapılıyor? Hangi telefonlar canlı yayın özelliğini destekliyor? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Son zamanlar hızla popüler olmaya başlayan özelliklerden bir tanesi de Facebook sosyal medya platformu üzerinden canlı yayın yapma olayı olduğunu söyleyebilirim. Bir çok kişi şu anda facebook üzerinden canlı bir şekilde binlerce hatta yüzbinlerce izleyiciye ulaşıyor. Politikacılardan sanatçılara veya sıradan insanların bile canlı yayın yapma hakkı tanıyan bu özelliğin nasıl yapıldığı hakkında kısaca bilgi vermeye çalışalım.

Facebook Üzerinden Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

1- Facebook üzerinden canlı yayın yapmak için öncelikle iOS cihazlarınızdan (Apple Telefon/Tablet) Facebook uygulamasını açıyorsunuz.
2- Ardından Durum Güncelle seçeneğini klikleyerek devam seçeneğini seçiyoruz.
3- Eğer canlı yayın özelliği profiliniz de aktif durumda iser alt kısımda “Yeni! Canlı video kaydet ve paylaş” seçeneği kısmı bulunacaktır.
4- Bu seçeneğe kliklediğiniz anda Facebook canlı yayını ile ilgili kısa bir bilgi-notu sizi karşılayacaktır.
5- Bu ekranda devam seçeneğine klikliyoruz.
6- Son kısımda ise “Canlı Videonu Açıkla” bölümüne canlı yayınımızın adını ve hangi kitle ile paylaşacağınızı seçerek canlı yayına başlıyoruz. İşlemimiz kısaca bu kadar.

facebook-canli-yayin

Bilgisayar veya Facebook Uygulaması yüklü herhangi bir akıllı telefonda canlı yayını takip edebilir, yorum atabilirsiniz. Burada ufak bir detay dikkatinizi çekmiş olabilir.  Sağ üstteki “Abone Ol” tuşuna kliklediğiniz takdirde o kişinin ya da sayfanın her canlı yayınında size özel bildirim olarak gelecek ve artık yayınları izleyebileceksiniz.

Not: Şimdilik canlı yayın özelliği sadece IOS İşletim Sistemine sahip cihazlarda yapılmaktadır. (Yani iPhone- Apple Ürünleri) Biraz önce de belirttiğimiz gibi bunun için belli şartlar var. Bunun ilk şartı “onaylanmış” bir sayfanız ya da profile sahip olmanız. Onaylanmış bir profiliniz yoksa bu özelliği şu anlık kullanamıyorsunuz, ancak ilerleyen zamanlarda herkese açılacak (ABD’de herkese açık ama Türkiye’de daha değil)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı