Bilgi

Facebook ve Tarihçesi


Facebook, günümüz itibariyle 1 Milyar kadar insanın kullandığı çok popüler bir sosyal ağ, başka bir tabirle yeni bir dünya.

Bu en popüler sosyal ağın kuruluş amacı hemen hemen şu an ki kullanım amacından çok da farklı olmasa da yine bir etkileşim ağı olarak biliniyor. Şimdi Facebook’ un tarihine kısaca bir bakalım.

2004 Yılında Harvard Üniversitesinde öğrenci olan Mark Zukerberg tarafından yine aynı üniversitenin öğrencilerinin katılabileceği bir ağ olarak tasarlanmıştı. Mark ilk zamanlar bu ağı Harvard Üniversitesi öğrencilerinin kullanımına sunsa da kısa zamanla çevre üniversitelerde ve ardından Boston eyaletine bağlı tüm üniversitelerde kullanıma sunuldu. Çok geçmeden ABD genelinde kullanılmaya başlanan Facebook 2006 yılında Tüm dünya ülkelerinde kullanılan bir sosyal ağ olmayı başardı.

Popülaritesi oldukça artan Facebook’ un kurulum aşamalarında Mark’ ın yakın çevresindeki arkadaşları da yer aldılar. İki yıl gibi kısa bir sürede tüm dünyaca kullanılan bu ağ kullanıcılarına yeni bir iletişim imkânı ve yeni bir dünya sunuyor. Kullanıcıların fotoğraf, video ve yazı içerikli paylaşımlar yaptığı birbirleriyle iletişim kurdukları bir ağ haline geldi. Facebook’ un bu başarısıyla birlikte WhatsApp, Oculus VR, Private Core ve Instagram gibi yan kuruluşları da bünyesine kattı.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen sitesi olması Facebook’ un ne denli aktif ve yoğun bir kullanım alanı olduğunu da gösteriyor. Facebook kullanıcılarına aynı zamanda oyun içerikleri de sunuyor. Çevrimiçi interaktif oyunlarla kullanıcılara sosyal ağın başka bir yüzü de gösteriliyor. Bunun yanında etkinlikler düzenlenip ağ içerisinde çeşitli gruplar da kurulabiliyor.

Facebook sosyal medya alanında birçok rakibi olmasına rağmen popülaritesini ve kitlesini kaybetmemiş bir alan olup başarılı yatırımlar ve günden güne geliştirilen stratejilerle sosyal medyanın lokomotif markası olmaya devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı