Bilgi

Falcon Heavy ile Tesla Otomobil Uzaya Gönderildi


Uzaylıların bizim gibi düşündüğünü varsayarsak uzay boşluğunda son model bir Tesla otomobile rastlarlarsa ne düşünürler acaba? Bunun cevabını elbette bilmiyoruz.

Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan ve bir uzay taşımacılığı (uzay aracı ve roket üreticisi) şirketi olan SpaceX dünyanın en güçlü roketi olarak kabul edilen Falcon Heavy Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü‘nden uzaya fırlatıldı. Falcon Heavy roketiyle beraber Tesla model bir otomobil uzaya fırlatılan ilk otomobil oldu.

SpaceX şirketinin kurucusu olan Elon Musk Tesla otomobil ile uzaya gönderdiği mesajı da kişisel Instagram hesabından yayınladığı fotoğraf ile paylaştı. Musk, Tesla’nın içine ‘Made on Earth by Humans’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) mesajını düştü.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk bu planını geçtiğimiz aylarda duyurmuş ve bunun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine dair bir tartışma başlamıştı.

Uzaya gönderilen Tesla model otomobil için Musk her detayı en ince ayrıntısına kadar düşündü. Otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı kitabıda yer alıyordu. Ayrıca otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısına yer verildi. Uzaya gönderilen otomobilin radyosu ise David Bowie‘nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı.

Elon Musk, gazetecilere yaptığı açıklamada “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars’ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücüne sahip. Roket, yaklaşık 45 yıl önce NASA’nın astronotları uzaya taşıdığı ‘Satürn 5’ roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Tesla’nın uzay aracının 6 ay içerisinde Mars’a ulaşması planlanıyor.

Falcon Heavy (FH), önceki adıyla Falcon 9 Heavy, SpaceX tarafından tasarlanmış ve üretilmiş bir ağır yük fırlatma roketidir. Falcon Heavy, Falcon 9 fırlatma aracının bir uyarlamasıdır ve Falcon 9 roket çekirdeğinin yanı sıra, Falcon 9 ilk aşamasından türetilmiş olan, fazladan iki adet sonradan eklenen roketten oluşmaktadır. Bu yapılandırma Alçak Dünya yörüngesine –Alçak Dünya Yörüngesi (ADY)- çıkarılabilen görev yükü miktarını yaklaşık 54 tona yükseltecektir, bununla karşılaştırılacak olursa Falcon 9 aracı 13 ton’a kadar görev yükünü ADY’ye çıkarabilmektedir.

Washington şehrinde ABD Ulusal Basın Kulübünde 5 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısında, Elon Musk şöyle söylemiştir : “Apollo Projesi’nden sonra kullanımı bırakılan Saturn V ay roketi hariç olmak üzere, tarihteki herhangi bir uzay aracına göre, Falcon Heavy yörüngeye veya kaçış hızına daha fazla görev yükü çıkaracaktır. Bu hem hükümetin gerçekleştirdiği hem de ticari uzay programları için yeni imkanlar sunacaktır.”

Kaynak:

  • https://www.ntv.com.tr
  • http://www.wikizero.info

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı