Bilgi

Starlink Uyduları: Uzaydan İnternet Devrimi


Starlink uyduları, SpaceX adlı özel bir uzay şirketi tarafından geliştirilen ve dünyanın her yerine uygun fiyatlı internet sağlamayı amaçlayan bir uydu ağıdır. Starlink uydularının ömrü yaklaşık beş yıl olup, SpaceX sonunda bu mega uydu takımında 42.000 uydusu olmasını umuyor.

Starlink Uyduları Nasıl Çalışır?

Starlink uyduları, Dünya’nın yaklaşık 550 km üzerinde yörüngede dönerler ve tüm gezegeni kapsarlar. Starlink uyduları düşük yörüngede oldukları için, gecikme süresi (latency) önemli ölçüde daha düşüktür – yaklaşık 25 ms ile 600+ ms arasındadır.

Starlink uyduları, interneti sağlamak için gelişmiş uydu ve kullanıcı donanımı kullanır. Her Starlink uydusu, dört güçlü faz dizili anten ve iki parabolik anten ile donatılmıştır. Uydu konumunu, yüksekliğini ve yönelimini belirlemek için özel olarak tasarlanmış navigasyon sensörleri kullanır. Uydu ayrıca, yerel yer istasyonları olmadan veri iletmeyi sağlayan optik uzay lazerleri (Optical Intersatellite Links veya ISLs) ile test edilmektedir.

Starlink uyduları, kripton ile çalışan verimli iyon iticileri kullanarak yörünge yükseltme, uzayda manevra yapma ve kullanım ömürleri sonunda yörüngeden çıkma yeteneğine sahiptir. Starlink, kriptonla çalışan ilk uzay aracıdır.

Starlink Uydularının Etkileri Nelerdir?

Starlink uydularının büyüklüğü ve ölçeği, gökbilimcileri endişelendiriyor. Çünkü parlak, yörüngedeki nesneler evrenin gözlemlerine müdahale edebilir. Ayrıca uzay uçuşu güvenliği uzmanları da Starlink’i Dünya yörüngesindeki çarpışma tehlikesinin bir numaralı kaynağı olarak görüyorlar. Bunun yanında, bazı bilim insanları da eski uyduların yörüngeden çıkarken Dünya atmosferinde yanacak olan metal miktarının gezegenin iklimine öngörülemeyen değişiklikler getirebileceğinden endişe ediyorlar.

Starlink Uydularını Nasıl Görebilirim?

Starlink uydularını görmek için herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yoktur. Çünkü çıplak gözle görülebilirler. Uydular, gökyüzünde hareket ederken inci dizisi veya parlak ışıkların bir “treni” gibi görünebilirler. Starlink uyduları fırlatma ve dağıtımından bir veya iki gün sonra daha kolay görülürler, sonra da nihai yörünge yüksekliklerine ulaştıkça görülmesi giderek zorlaşır.

Starlink İnternetini Nasıl Alabilirim?

Starlink internetini almak için Starlink web sitesinden kaydolmanız gerekmektedir. Kaydolduktan sonra size bir Starlink Kiti gönderilecektir. Bu kitte bir uydu anteni, bir tripod ve bir Wi-Fi yönlendiricisi bulunmaktadır. Anteni açık bir alana yerleştirdikten sonra, yönlendiriciye bağlayarak internete erişebilirsiniz. Starlink internetinin aylık ücreti 99 dolar olarak belirlenmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı