Bilgi

Fiber Kablo Nasıl Sonlandırılır?


Herkese Merhaba, Bu yazımızda sizlere kısa-özet olacak bir şekilde Fiber Kablo Nasıl Sonladırılır? sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Fiber kabloda sonlandırma işlemi teknik bir işlem gerektirdiğinden kolay olmadığını söyleyebilirim. Şimdi olayın özetini açıklayayım.

Birincisi öncelikle herhangi bir kablo türünden (single mod veya multi mod) fiber kabloyu çekme işlemini yapıyorsunuz. Eğer kısa mesafede çekecekseniz 500 metre gibi multi mod fiber kablo, uzun mesafeler içinse single mod fiber kablo kullanılır. Ayrıca telekomun altyapısının single mod olduğunu hatırlatmakta fayda var. Mesafede dışında çok önemli bir esprisi yok.

Kablo çekme işlemi tamamlandıktan sonra uçları sonlandırmanız için Fiber Sonladırma Kutusuna ihtiyacınız var. Alacağınız kutudaki fiber sonlandırma uç sayısı çektiğiniz fiber kablonuzun uç sayısı (core deniyor) kadar olması tavsiye edilir. Fiyat olarak ta oldukça ucuzdurlar. Fiber Sonladırma Kutusundan (aşağıdaki kutu) çıkan her bir uç yanı core çektiğiniz fiber kablo uçlarına ekleniyor. Ancak eğer çok az sayıda bir fiber kablo çekiyorsanız örneğin 2 veya 4 core gibi. bu kutuya ihtiyacınız olmayabilir ancak öyle/böyle sonlandırma işlemine ihtiyacınız var.

fiber sonlandırma kutusu

Sonlandırma işleminde olay şu çekilen fiber kabloyu kesici bir alet ile önce dış yüzeyindeki onu saran kılıf çıkartılır. Bu yapıldıktan sonra ikinci bir kılıf daha karşımıza çıkacaktır bunu da kendi kesme pensesi/makası ile çıkardıktan sonra çok ince yapıda (neredeyse saç teli kadar ince) ve jelatinimsi bir şekilde fiber uçlar çıkar. Kaç core ise o kadar sayıda uç çıkacaktır. (Core= Fibe Kablo Tanesi)

Bu ince fiber uçları temizledikten sonra her ucu dikkatli bir şekilde soymamız gerekiyor. Ardından bu fiber uçları fiber sonlandırma kutusundaki uçlarların her biri ile montajlamamız gerekiyor. Burada Füzyon denilen oldukça pahalı bir cihaz devreye giriyor. Bu cihazın görevi iki fiber ucu birbirine yapıştırmaktır. Bu yapıştırma işlemi basit olmasına rağmen yine teknik bilgi ve beceri istiyor.

fiber füzyon

Füzyon cihazı ile fiber kutusundan çıkan uçları çektiğimiz fiber kablodaki uçları birbirine ekledikten sonra son işlem olarak bir Fiber Optik Media Converter gerekiyor. Bu cihazında görevi sinyalleri kullanılabilir hale dönüştürmektir. Yani sizin gelen internetinizi fiberin kullanabileceği formata dönüştürüp gittiği yerde tekrar fiberden geleni normal formata dönüştürmede kullanılır. Yani her durumda iki tane almanız gerekiyor. Birini fiberin bir ucuna diğerinide bir ucuna. Bu cihazlar 100 TL’den başlar 5.000 TL’ye kadar çıkabilir. Burada önemli olan husus mesafe ve kullanacağınız internet kullanıcı sayısıdır.

Fiber kabloların ucu her iki tarafta fiber kutularında sonlandırıltan sonra fiber kutularından çıkan uçlar  Fiber Optik Media Convertera gelir. Buradanda erhernet kablosu ile switchlere gider. işlem budur.

media converter fiber

ethernet-media-converter

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı