Bilgi

Harddisk Tamamen Silinir mi?


Herkese Merhaba, Bu yazımızda sıklıkla sorular Harddisk veya USB Bellek içindeki bilgiler tamamen silinir mi? Sorusuna yanıt vereceğim. Öncelikle bilgisayar dilinde verilerin tamamen silinmesi diye bir şey söz konusu değildir. Harddiskinizin üzerinde milyonlarca “1” ve “0” yuvası bulunur. Bilgisayar aslında iletişimini bu 0 ve 1’lerle gerçekleştirir. Aynı zamanda bunlar bilgisayarınıza attığınız ilk formatın ardından tamamen dolu hale gelirler.

Bilgisayarınıza herhangi bir bilginin yazılması veya silinmesi bu 1 ve 0 yuvalarının anlamlı bir hale getirilmesi ile doldurulur veya değiştirilir.

Herhangi bir bilgiyi harddiske yazma aslında oldukça anlaşılabilir bir işlem iken verinin silinmesi olabildiğince farklı bir olaydır. Harddisk, USB Bellek gibi veri depolama birimlerinden veri silmek o verinin adresini ve başlık verilerini

Bilinçli bir şekilde ve “boş” geçecek şekilde değiştirmek anlamına geliyor.

Basitçe şöyle izah edebilirim. Örneğin 1010111010110 bizim herhangi bir klasörümüzde bulunan bir fotoğrafımız olsun. Bunu sildiğimiz anda harddisk üzerinde tamamen kaybolmayacak. Aslında o bilgi orada duracak. Yani biz sisteme orada veri yok (veriyi sil) komutu verdiğimizde sistem burası boş o halde üzerine yazabilirim şeklinde algılayacaktır. Yani yeni bir bilgi buranın üzerinde yazılır. Bu nedenle dosyalarınızı sildiğinizde sürücülerde ( C: veya D) kapasite olarak artması bu nedendendir.

Bilgiler silinmiş verilerin üzerine yazıldığı için eğer harddiskinizi biçimlendirmeyip, format attırmayıp yada üzerine yeni bilgiler atmadıysanız verilerinizi basit programlarla bile kuratarabilirsiniz. Ancak yukarıda saydığım işlemleri yaptıysanız bilgilerinizin tamamını geri getirmeniz oldukça zor. Bunu yapan firmalar var ancak %100 kurtarma diye bir şey söz konusu değil.

Harddiskinizi tamamen sıfırlamak için en uygun program şu anda MX Blast 5 >>> Buyurun

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı