Bilgi

FPS Nedir?


Bu yazımızda özellikle oyunlarda sıklıkla karşılaşan FPS terimi hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. FPS genel olarak iki anlamda kullanılmaktadır. Bunlar;

1- FPS (Frame Per Second): Bu terim genellikle kullanılan ekranın saniyede yakaladığı görüntü sayısını gösterir. Kısaca her bir saniyedeki kare sayısı anlamına gelir. FPS ne kadar yüksek olursa görüntü, oyun veya video kaydı o derece kaliteli olur. Genellikle oyunlarda 15, 30, 60 gibi fps oranları sıklıkla konuşulur. İnsanlar 24 fps yani saniyede ortalama 24 fotoğrafın yanyana gelmesi ile oluşan bir görüntü görürler. Görüntü sayısı arttıkça kalite artar ancak bir süre sonra bu anlaşılmaz. Bu nedenle ideal fps nedir derseniz 24-60 arası yeterli bir orandır diyeblirim.Yeni teknolojilerle 200’e varan FPS oranları ortaya çıkmıştır. Ancak bu oyundan oyuna göre değişiklik gösterir. Bunu Counter Strike uyarlayamazsınız. Her oyunun kendisine özgü bir teknolojisi var.

30 fps vs 60fps

2- FPS (First Person Shooter): Buda genellikle oyunlarda yine Birinci Şahıs Oyuncu anlamına gelir. Oyuncu karakterinin kendi gözünden oynandığı oyun türüdür. Örneğin Half Life, Counter Strike gibi. Mesela Third-Person Shooter veya Üçüncü Şahıs Nişancıda ise karakteri arkadan izlersiniz. Mesela Max Payne gibi.

fps

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı