Bilgi

Projeksiyon Cihazı ile İlgili Temel Kavramlar


Projeksiyon cihazı seçiminde özellikle kavramlara dikkat ederek satın almanız oldukça önemlidir. Bir projeksiyon cihazı satın almak istediğinizde karşınıza LCD, LED, DLP gibi üç çeşit çıkar. Bunlar içerisinde en çok tercih edilen çeşit DLP Projeksiyon cihazlarıdır. Ancak bunlar LCD’lere göre biraz daha pahalıdır. Kalite konusunda DLP’ler LCD’lere göre önde olsada birbirlerine karşı üstünlükleri vardır. LED Projeksiyon cihazları diğerlerine göre daha az tercih edilir.

Projeksiyon tercihini yaptıktan sıra bazı temel kavramlara geliyor. Bunlar Çözünürlük, Lamba Ömrü, Parlaklık ve Ansi Lümen Kavramları. Şimdi sırasıyla bunları görelim.

Çözünürlük

Duvarda yansıtılacak olan görüntünün kalitesini doğrudan etkileyen en önemli faktördür. Değer yükseldikçe görüntü kalitesinde artış olur. Tek başına görüntü kalitesini etkilemez diğer kavramlarla beraber kalitede artışı meydana getirir. Kısaca çözünürlük görüntünün kaç noktadan meydana geleceğini belirler. Genellikle 1920×1080, 1280×1024, 1280×800, 1024×768, 800×600 gibi çözünürlük değerlerine sahip projeksiyon cihazları kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ise 1280×800, 1024×768 Çözünürlüğe sahip projeksiyonlardır.

Ansilümen-Parlaklık (Işık Şiddeti)

Projeksiyon cihazından çıkan görülebilir ışık miktarı ile ölçülür. Birimi ise ANSI lümendir. Ansilümen Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü (ANSI) tarafından belirlenmiş olan bir projeksiyon cihazının ışık gücünü-parlaklığını temsil eder. Kısaca dış ortamdaki aydınlığa karşı ışığının ne kadar güçlü olduğunu belirleyen bir değerdir. Bu değer ne kadar yüksek olursa o derece net görüntü elde edilir. Mesela arkadan gelen güneş ışığı varsa o zaman Ansilümen değeri yüksek olan bir projektör alınmalıdır. Genellikle normal kullanım için tercih 2000-3000 ansilümendir. Bakınız >>> Devamı Oku

Lamba (Ampul) Ömrü

Ampüller aydınlatmayı sağlayan yapılardır ve bir projeksiyon da kullanılan ampulün bir ömrü vardır. Bu saat ile ölçülür. Ampülün ömrü bittiğinde değiştirilmesi gerekmektedir. Ampüller oldukça pahalı birimlerdir. Bu nedenle değişim esnasında neredeyse cihazın yarı maliyetindedir. LED Projeksiyonlarıın 30.000 saate yaklaşan ampül ömürleri bulunsada Ansi-Lümen özellikleti düşük seviyededir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı