Bilgi

FreeDOS Nedir? FreeDOS Bilgisayar Ne Demektir?


Bu yazımızda sizlere FreeDOS Nedir? FreeDOS Bilgisayar Ne Demektir? FreeDOS Bilgisayar  İyimidir? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Bir bilgisayar satın almak istediğinizde veya bir bilgisayarın temel özelliklerine baktığınızda FreeDOS gibi bir terim karşımıza çıkmaktadır. Bilgisayarlar ve bilgisayar özelliğinde olan tüm cihazlar (akıllı telefon, tablet, bazı yeni nesil televizyonlar)  bir işletim sistemine sahip olarak çalışırlar.

Örneğin;

Bilgisayarlar için bu işletim sistemleri genellikle Windows 7, Windows 8, Windows 10, Linux, Mac OS; akıllı telefonlar için android, IOS; bazı televizyonlar için WebOS gibi.

İşletim Sistemleri cihazı çalıştıran yazılım birimleridir. Bu yazılım sayesinde bilgisayarlar çalışır ve görevlerini yerine getirirler. Kısaca İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten, yönlendiren ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yazılımlar bütünüdür.

Bir bilgisayarda herhangi bir işletim sistemi yoksa bu bilgisayara “FreeDOS Bilgisayar” denmektedir. FreeDOS bir bilgisayarı kullanmak için bir işletim sistemi yüklemek gerekmektedir. Aksi halde bilgisayar ilk açıldığında sadece siyah bir ekran belirecektir.

FreeDOS bilgisayarlar işletim sistemine sahip olmadığından işletim sistemine sahip aynı modeldeki bir bilgisayara göre daha ucuzdur.

FreeDOS özelliğindeki bir bilgisayarı kullanabilmek için bilgisayara uygun bir işletim sistemi yüklemek gerekmektedir. Bu işleme kısaca FORMAT ATMA denmektedir. İşletim sistemi yükleme, driver ve güncelleme işlemlerini yapma standart bir bilgisayar için yaklaşık 1-2 saat sürmektedir.

FreeDOS bir bilgisayar her zaman için tercih edilebilir. Ancak bu türdeki bir bilgisayarı aldığınızda format atmasını bilen bir bilgi işlemci ile irtibata geçmenizde fayda var.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı