Bilişim Teknolojileri

FreeDOS nedir? FreeDOS bilgisayar almalı mıyım?


Bir bilgisayar (laptop,dizüsüt,masaüstü) almaya karar verdiğinizde alacağınız bilgisayarın özellikleri arasında İşletim Sistemi: Free Dos diye belirtilir. Bunun anlamı şudur. Bu alacağınız bilgisayar üzerinde herhangi bir işletim sistemi kurulu değil. Yani kullandığımız Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemlerinden biri kurulu değildir. Aslında FreeDos olan bilgisayarlar daha ucuzdur. Bunun nedeni satışı yapan şirket/firma işletim sistemine ücret ödemediği için 250-500 TL arasında bir tasarruf elde eder ve daha düşük fiyata satar. Bazen 2.000 TL’ye bir bilgisayarın 1.750 TL’ye satılması bu yüzdendir.

FreeDOS Bir bilgisayarı açtığınız simsiyah ekranda FreeDOS yazılı bir ekrandan başka bir şey görünmez. Ve FreeDOS olan bir bilgisayarda hiçbir şey yapılamaz. Bilgisayarı kullanamya başlamanız için  Windows 7, Windows 8, Windows 10 gibi işletim sistemlerinden birini yüklemeniz gerekir. Buna aslında kısaca Format Çekme denir. Bilgisayarınıza bir işletim sistemi yüklediğinizde bilgisayarı normal olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

FreeDOS bilgisayar almalı mıyım? Elbette. Normal bir biligsayardan hiçbir farkı yoktur. Format atmasını bilen bilgi işlemden anlayan bir tanıdığınız varsa 1 saatlik bir zaman zarfında format atabilir. Yani önce işletim sistemini yükleyecek, sonra driverlarını yüklecek ve ardından gerekli olan programlar (word,excel, adobe reader, gom player v.s gibi) yüklemesi gerekecek. Bunlar yapıldıktan sonra bilgisayarı kullanmaya başlayabilirsiniz.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı