Bilgi

Garanti #BBVA Nedir? BBVA Açılımı Ne Anlama Geliyor?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Garanti BBVA Nedir? BBVA Açılımı Ne Anlama Geliyor?” sorularına kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) İspanya merkezli bir bankadır. Banka, ilk olarak 1857 yılında Banco Bilbao Vizcaya adıyla kurulmuş olup 1999 yılında Argentaria ile birleşerek günümüzdeki kullanımı olan BBVA adını almıştır. İspanya’nın en büyük ikinci ve Meksika’nın ise en büyük üçüncü bankası olan BBVA Bankasının merkezi Bilbao‘da yer almaktadır.

İspanyol banka BBVA, 638 milyar Euro aktifleriyle 31 ülkede 51 milyonu aşkın müşteriye hizmet vermektedir. Dünya genelinde 7 bin 362 şube, 21 bin 566 ATM’ye sahip BBVA, kurumsal olarak faaliyet göstermekle birlikte 108 bin 920 kişiyi istihdam etmektedir.

İspanya’nın En Büyük İkinci Bankası Garanti Bankası’nın yüzde 24.89’luk hissesini 2010 yılında 5.8 milyar dolar karşılığında satın alan BBVA, GE hissesi ile bankadaki payını yüzde 25.01’e yükseltmiştir. BBVA, Doğuş Grubu’nun Garanti payının yüzde 14.89’luk bölümünü 2 milyar Euro karşılığında satın almak için de anlaşmaya vardı.

Güney Amerika ve ABD sınırlarının yanı sıra Avrupa ve Asya Pasifik Bölgesi’nde de etkinliği olan BBVA, Türkiye, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsviçre ve İngiltere’de de aktif olarak faaliyet yürütmektedir. BBVA, Asya Pasifik Bölgesi ülkelerinden Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Japonya, Singapur, Güney Kore, Tayvan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile de ilişki içerisinde.

BBVA ülkemizde de Garanti Bankası’nın ortağı olması sebebiyle pek çok girişim yürütmektedir. Garanti BBVA ile birleşerek ülkemizdeki en büyük ikinci banka haline gelmiştir. Garanti BBVA bankacılık sektöründeki yerini günden güne sağlamlaştırmaktadır. Bu kapsamda müşterilere özel ve yatırım bankacılığı, kurumsal ve ticari krediler, ödeme sistemlerinin oluşturulması gibi pek çok alanda hizmet vermektedir. Ayrıca emeklilik, hayat ve sağlık sigortası, portföy yönetimi gibi alanlarda da hizmetler sağlamaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı