Bilgi

Gearbest Güvenilir Mi? Buradan Alışveriş Yapmalı Mıyım?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere dünyanın en ünlü e-ticaret mağazalarından biri olan Gearbest konusunda bilgi vermeye çalışacağım. GearBest elektronik, küçük el aletleri ve giyim konusunda uzmanlaşmış bir e-ticaret şirketidir. Ana merkezi Çin’in Şenzen şehrindeki şirketin, 2.000’den fazla çalışanı vardır. Dünyanın en büyük üretim bölgesinin kalbinde yer alan GearBest, henüz piyasada olmayan yenilikçi ürünleri son derece rekabetçi fiyatlarla sunmaktadır.

Gearbest.com üzerinden alışveriş yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen sorularından bir tanesi Gearbest güvenilir mi? Olduğunu düşünüyorum. Şahsen kendim 215 TL’lik bir ürün (Bluedio T4S Bluetooth Kulaklık) sparişi verdim ve bu ürün 14 gün içerisinde bana ulaştı. Herhangi bir sorunuz olduğunda Gearbest.com sitesinin arayüzünden yazdığınızda kısa süre içerisinde yanıt veriliyor. Spariş verdiğiniz ürünün kargo durumunu size gelen maildeki linkten veya sitenin arayüzünden durumu hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

Söz konusu sparişleriniz Çin, Honkong gibi lokasyonlarda bulunan depolardan veya doğrudan fabrikadan gönderimi sağlanıyor.

Kargoların gönderimi konusunda bazı kişiler gümrük/vergilendirme ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarından dolayı şikayette bulunduğunu çeşitli platformlardan görebilirsiniz. Öncelikle size bazı bilgiler vereyim.

30 Euro altında vergisiz, direk istediğiniz ithali yasak olmayan ürünleri yurtdışından sorunsuzca alabilirsiniz, 30 Euro üzerindeki ürünler için vergi ödeyerek istediğiniz ürünü alabilirsiniz.

30 Euro’yu geçmeniz durumunda;

 • AB (Avrupa Birliği) ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18 vergi uygulanır.
 • Farklı/Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 vergi uygulanır.
 • Verginiz teslimatta PTT tarafından veya alternatif bir kargo şirketi ile alınabilir.
 • Yıllık alışveriş limiti kısıtlaması
 • Kozmetik ürünleri getirtilmesi yasaktır.
 • Telefon getirtilmesi yasaktır.
 • Elektronik sigara yasaktır.
 • Sporcu gıdaların kargo yoluyla getirtilmesi yasaktır.(Milli Sporcu Belgesi ve doktor onayı sunulduğunda istisna)

30 Euro’yu aştığınızda vergiyi teslimata kapınıza gelen kargoyla ödemeniz mümkündür.

Gümrükte takılan kargolarınız için size ihbarname gelecektir.

1- Ayrıca tek seferde aynı ürün sayısında ticarete girmemesi açısından 3’ün üzerine çıkmamanızıtavsiye ediyorum.

2- Alışverişlerinizde her ne olursa olsun takip kodu içeren kargo şirketlerini seçin. Kargonuzun nerde olduğunu görmek olası olumsuz bir durumda kullanacağınız bir koz olacaktır.

Buraya kadar herşey tamam ancak 30 Euro sınırlaması konusunda bazı Gearbest.com resmi sitesinde farklı bir bilgi mevcut. Bunlar;

GearBest Gümrük Vergisi (Resmi Sitesindeki Açıklamadır)

Sabit Ücretli Kargo: Bu, öntanımlı ücretsiz kargolama yöntemidir. Teslimat süresi 10-30 gün arasında değişir. Sipariş tutarının 250TL’yi (85$) aşması halinde, gümrük vergisine tabi tutulabilir. GearBest, Türkiye siparişleri için Hollanda Postası, Macaristan Postası ya da Belçika Postası gibi mümkün olan en iyi kargolama yöntemlerini seçer.

Hızlandırılmış Kargo: DHL Ekspres ile 4-7 gün içinde teslimat. 250TL’yi (85$) aşan tüm siparişler gümrük vergisine tabidir ve gümrük kontrolü ücretleri ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, bu yöntem oldukça pahalıdır, ancak siparişlerinize en iyi korumayı ve hızı sunar.

KDV & Gümrük Yükümlülükleri: Çin’den postalanan ve 250TL’yi (85$) aşan tüm siparişlere “ithalat vergisi” olarak %20 KDV uygulanabilir.

Kısaca 250 TL ve üzerinde bir sparişiniz varsa GÜMRÜK VERGİSİ ödemeniz gerekecektir.

Ürün sayfasında farklı bir bilgi olmadığı takdirde, tüm ürünler 1 yıllık garanti kapsamındadır. Ek olarak, alışverişinizden memnun kalmadığınız takdirde, satın aldığınız ürünü 45 gün içinde iade edebilirsiniz.

Resmi GearBest desteğine support.gearbest.com adresinden ulaşabilirsiniz. Siparişinizle ilgili herhangi bir değişiklik talebi bu sayfa aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Talebinizi Türkçe yazmanız halinde destek ekibi sizi anlayacaktır, ancak talebinize yanıt verilmesi biraz daha fazla zaman alabilir. Bu durumda, çözülmesini istediğiniz sorunu net ve basit bir şekilde belirtin. Hatalı ürünler için, destek ekibi sizden hasara kanıt oluşturacak fotoğraf ve video isteyecektir. Süreci hızlandırmak için, bu kanıtları önceden hazırlamanızı tavsiye ederiz.

 • Türkiye’ye gönderilen tüm elektronik ürün siparişleriniz, Avrupa fişi çeviricisiyle birlikte gelecek.
 • Ekspres Takip’e DHL.com adresinden ulaşılabilir.
 • Sabit ücretli kargolar 17track.net adresinden takip edilebilir.

Garanti ve iade süreleri boyunca, ürünlerinizi GearBest Çin’e iade edebilirsiniz. GearBest kargolama ücretini karşılamayacaktır. İade sürecini başlatmak için support.gearbest.com adresine talebinizi bildirerek tarafınıza iletilecek belgeleri ürünle birlikte iade adresine göndermelisiniz. Ürün GearBest’e ulaştıktan sonra tarafınıza geri gönderilecek ya da 10-15 gün için bedeli iade edilecektir.

Çin ve Hong Kong depoları için kargoya verilme süresi ürün sayfalarında belirtilmiştir. Yüksek sezonda (Çin tatilleri) yoğun talep nedeniyle gecikmeler yaşanabilir.

Önemli Bilgi;

Ürünlerin gümrükten dönme durumunda tamamen müşteri sorumludur. Çünkü müşteri ülkeye girişi yasak olan ürünleri sipariş etmemelidir. Bu durumda gearbest kesinti yapma hakkını saklı tutar. Ama gearbest şu an gümrük ücretini bile karşılamaktadır.100 Dolar altı şiparişlerin tamamını 100 doları aşan sparişler için ise yarısını karşılamaktadır. Bu sadece Türkiye’de bulunan müşterilere sunulan bir hizmettir.

Şu anda yeni iki hızlı kargo servisini Türkiye’de bulunan müşteriler için hizmetinize sunulduğunu ve bu nedenle 6-10 iş günü içinde ürünlerinizi alabiliyorsunuz.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Saliha

  15 Ekim 2018 at 22:08

  Gearbestten yeni bir temizlik robotu aldım
  Gümrük vergi ücreti %20 derken aldığım ürünün fiyatının %20 si mi? Eğer öyleyse çok fazla.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı