Bilgi

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kullanılmalı?


Bu makalemizde Google Adwords nedir? Google Adwords ne işe yarıyor? Google Adwords nasıl kullanılıyor? konusunda kısa ve öz bir şekilde bilgi vermeye çalışacağım. Aslında hemen hemen hepimiz Google‘nin ne olduğunu biliyoruz.

Google internet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir. İnternet tabanlı hizmet ve ürünler geliştirir, ek olarak bunlara ev sahipliği yapar. Kısaca bir arama motoru ve buna bağlı olarak teknolojiler geliştirenbir şirket.

Peki nasıl para kazanıyor?

Aslında Google başlı başına bir devlet diyebiliriz. Hatta dünya üzerindeki bir çok devletin kasasındaki paradan daha fazla bütçeye sahip. Kasasında “140 milyar dolara” yakın para var ve aktif çalışanının sayısı yaklaşık 53.600 kişi. Google gelirlerinin yüzde doksan dokuzuna yakınını kurumsal reklamprogramlarından elde etmektedir. Şirket, 2006 mali yılı için toplam reklam gelirini 10.492 milyar dolarolarak açıklarken, lisanslama ve diğer girdilerden sağladığı gelirin yalnızca 112 milyon dolar olduğunu belirtmiştir. Görüldüğü gibi Google geliri reklamlardan geliyor.

Siz herhangi bir web sitesiniz ziyaret ettiğiniz sağda-solda-ileride-beride çıkan reklamlar var! İşte bu reklamları veren kişilerden Google para alıyor. Örneğin bir “internet üzerinden satış yapan bir çiçekçi dükkanınız” var. Siz internette çiçek satın almak isteyen kullanıcıların sizin sitenize gelmesini istiyorsunuz veya tanınmak, marka değeri oluşturmak istiyorsunuz. Google’nin size verdiği şablona göre bir reklam/etiket oluşturuyorsunuz. Google tıklanma, aramada önde çıkma, reklamızın bir yerlerde çıkması ile ilgili hesaplamalar göre bir maliyet veriyor ve siz bu parayı ödedikten sonra internete giren herhangi bir kullanıcı “çiçekçi” dediğinde aramalarda ilk çıkan oluyorsunuz veya herhangi bir siteye girdiğinizde sağda solda sizin reklamınız beliriveriyor. Böylece hem siz kazanıyorsunuz hemde Google. İşte olayı sağlayan hizmete Google Adwords diyoruz.

Mesela google’ye çiçekçi yazın ilk çıkan 3-4 çiçekçi sitesine bakın. Bunların hepsi Google Amcaya belirli bir para ödüyor. Ondan dolayı en önde çıkıyor. Hiç kimse gidip dördüncü sayfada bir çiçekçiye bakmaz değil mi?

Peki nasıl kullanılıyor?

Oldukça basit. Bir gmail adresinizin olması yeterli. Gmail adresinizle http://www.google.com.tr/adwords/ linkine gidip oturum açın. Ödemeler kısmında belirli bir ödeme yaptıktan sonra YENİ KAMPANYA oluştur seçeneğinden size  verilen bilgileri doldurup reklamınızı yayınlayın. Hatta dilerseniz online/telefonla yardım alabiliyorsunuz. Bu konuda sınırsız destekleri var. Hatta 25 TL yatırıp +100 TL hediye kampanya verdikleri bile olmuştu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı