Bilgi

Troll (İnternet) Nedir? Trollük Ne Demektir?


Günümüzde Troll kelimesi üç anlama gelmektedir. Birincisi gemilerde balık veya deniz ürünleri yakalamak için kullanılan bir çeşit ağ’a verilen isim, ikincisi İskandinavya folklorunda genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir mitolojik yaratıktır.

Troll kelimesi, Türkçe anlamı “zarf atmak” “yem atmak” olan İngilizce Trolling kelimesinden gelmektedir.

Bizim burda üzerinde duracağımız kavram İnternett Trollüğüdür. İnternet Trollüğü veya Trol, internet ortamanında twitter,facebook, instagram gibi sosyal bir medya aracılığı ile insanların keyfini kaçırmak, rahatsız etmek, küçük düşürmek, dışlama veya münakaşa ortamı oluşturmak için aktivitede/paylaşımda bulunmaya çalışan kişiye denmektedir.

Yasal olmayan bir paylaşım türü sergileyen troller insanları tahrik ederek ve kızgınlıkla yazılmış cevaplar vereceklerini umarak, sosyal medyada paylaşımda bulunurlar. Bunlar özel olarak organize edilmiş guruplar olabileceği gibi bireysel kişilerde olabilir. Trollükteki temel amaç karşıt görüşü olabildiğince herkesin gözünde küçük düşürmek veya aşağılamaktır.0

Trollükteki ana unsur ‘kasten ve maksatlı’ olarak herhangi bir şeyi sabote etmektir. Ayrıca trollükle Vandalizm farklı kavramlar olup bir trol aynı zamanda bir Vandal olabilir. Vandallık bir metni çıkarmak veya değiştirmek, hakaret içerikli müstehcen, argo, açık saçık yazılar veya tamamen ilgisiz bir metinle değiştirmek şeklindedir.

Burda unutlmaması gereken şey ise genellikle bireysel trollerin oldukça zeki ve toplumsal hafızası çok iyi insanlar olduğudur. Bu nedenle özellikle twitter ortamında trollük yapan bazı kimselerin takipçi sayısı yüzbinlerle ifade edilmektedir. Unutmayan ve kaydetme eğiliminde olan kişilerin sosyal adaptasyonu zayıf olduğu yönündeki bilgiler tamamen gerçek dışıdır. 20-30 takipçisi olan bir kişinin yaptığı küfür/hakare v.s trollük değildir. Trollük başlı başına fikirsel bir dinamiğin legal olmayacak bir şekilde faaliyete geçirilmesi ile oluşan bir alandır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı