Bilgi

Google DNS Ayarları | Google DNS Adresleri


Domain Name System diğer adıyla DNS internet uzayını bölümlemeye, bu bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet veya özel bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. İnternet networkünü oluşturan her sistem sadece kendine ait özel benzersiz bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için (örneğin) www.tech-worm.com şeklinde kolay hatırlanır adreslere entegre edilir.

DNS (Domain Name System) sunucuları, internet adreslerinin IP adreslerinin karşılığını kayıtlı tutmaktadır. Katılımcı kuruluşların her birine atanmış alan adları çeşitli bilgileri ilişkilendirir. En belirgin olarak, insanlar tarafından kolayca ezberlenebilen alan adlarını, dünya çapında bilgisayar servisleri ve cihazlar için gerekli sayısal IP adreslerine çevirirler. DNS, çoğu internet servisinin işlevselliği için temel bir bileşendir, çünkü internetin temel yönetici servisidir.

Alan Adı Sistemi DNS (Domain Name System) her alan için yetkili ad sunucuları atayarak alan adlarını atama ve bu adların IP adreslerine haritalanması sorumluluğunu verir.

Google DNS 3 2009’da Google tarafından hizmete sokulmuş ücretsiz bir DNS hizmeti olup Google’nin daha hızlı web projesi kapsamında planlanmıştır. Hizmet aşağıdaki özyinelemeli DNS adresleriyle sağlanmaktadır.

IPv4 adresleri

  • 8.8.8
  • 8.4.4.4

Denetim Masası >>> Ağ ve Internet >>> Ağ ve Paylaşım Merkezi >>> Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir >>> Yerel Ağ Bağlantısı (Mavi Yanan Aşağıdaki Gibi) >>> Çift Klik >>>  Özellikler >>> İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4)

google dns adresleri

Performans ve güvenlik açısından, sunucularda sadece kullanıcının IP adresi, İnternet Servis Sağlayıcısı, ve konum bilgisi tutulmaktadır. Kayıtlarda kullanıcının IP adresi 24 saat sonra silinmektedir. Google’ın gizlilik politikasına göre, “Belirli bir hizmetteki kişisel bilgileri, diğer Google hizmetlerindeki bilgilerle (kişisel bilgileriniz de dahil) birleştirebiliriz.” denilmektedir ancak burada DNS hizmetine değinilmemiştir.

DNS hizmetinin gizlilik sayfasında, DNS’deki bilginin “kişisel bilgiler” ile “ilişkilendirilmediğini veya birleştirilmediğini” belirtmektedir. Kalan soru, sıradan ama kalıcı izleme kimliğinin “kişisel bilgi” sayılıp sayılmamasıdır.

Kaynak:

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/DNS
  • http://www.bilgisayardershanesi.com/bilgisayar_dersleri/dns-nedir.html
  • http://www.ip-numaram.com/sss/dns-nedir.html

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı