Bilgi

PTT Çalışma Günleri ve Saatleri | PTT Cumartesi ve Pazar Açık mı?


PTT Çalışma Saatleri Hafta İçi Günlerde Kaça Kadar? PTT Cumartesi Çalışıyor mu? PTT Pazar Açık mı? Hafta İçin Günlerde PTT Öğle Arası Saatleri Nedir? PTT Haftasonu Çalışıyor mu? Resmi Tatil Günlerinde PTT Şubeleri Kapalıdır? PTT Cumartesi Günü Açık mı? PTT Ne Zaman Açık? PTT’ler kaçta açıyor kaçta kapanıyor? Cumartesi günü PTT açık mı? PTT’ler sabah saat kaçta açıyor akşam saat kaçta kapatıyor? Hafta sonu PTT’ler işlem alıyor mu? İşte PTT’lerin çalışma saatleri nedir?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adıyla PTT, Türkiye’nin posta örgütüdür. 2013 yılı Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen tasarı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiştir. 6 Şubat 2017 yılında yayımlanan kararname ile devlete ait bütün hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararlaştırılmıştır.

PTT Çalışma Günleri ve Saatleri | PTT Cumartesi ve Pazar Açık mı?

PTT şubeleri sabah 8.30’dan 12.30’a kadar işlem alıyor. 1 saatlik öğle arasının ardından saat 13.30’dan 17.30’a kadar işlem alıyor ve kapanıyor. Merkez PTT şubeleri dışında tüm PTT’ler cumartesi günü kapalıdır. Sadece belirli bölgelerdeki PTT şubeleri cumartesi günü 13.30 kadar hizmet vermektedir.

Sadece Posta servisi (Posta işleme merkezi), Posta ve Kargo Dağıtım merkezleri Cumartesi öğleye kadar açık ve hizmet veriyor. Fatura yatırmak ya da para yollamak gibi diğer işlemleri cumartesi günü yapamıyorsunuz.

PTT çalışma saatleri il ve ilçe merkezine göre değişkenlik gösterirken, bazı merkezlerde cumartesi ve pazar günleri dışında resmi tatillerde dahi  çalışabilmektedir. Bu konuda en net bilgiyi aşağıda yer alan “Size en yakın PTT” linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

PTT, yaz aylarında hafta içi her gün 08.30/12.30 ve 13.30/17.00 aralığında hizmet vermektedir. Bu saatler, kış aylarında ise 08.30/12.30 ve 13.30/16.30 şeklindedir. Saatler il ve ilçenin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. (Bazı merkezlerde 08.30/17.30 şeklinde olabilmektedir.)

Size En Yakın PTT ve Çalışma Saatleri İçin: TIKLAYINIZ

PTT Hafta İçi Çalışma Günleri ve Saatleri

PTT ‘nin hafta içi tüm günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) çalışma saatleri standarttır. Hafta içi günlerde saat 08:30 ‘da açılan PTT şubeleri, saat 16:30 itibariyle kapanmaktadır. Bu saatler dışında hizmet verilmesi mümkün değildir. Her kamu kurumunda olduğu gibi PTT kargo şubeleri ve diğer PTT şubelerinde de öğle arası için mola verilmektedir. Hafta içi günlerde de bu mola saatleri geçerli olmaktadır. Öğleden önce saat 12:30 itibariyle öğle arası nedeniyle kapanan PTT şubeleri, bir saatlik bir öğle molasından sonra saat 13:30 itibariyle öğle arasını sonlandırarak rutin faaliyetine devam etmektedir.

PTT Cumartesi Günü Açık mı?

PTT ‘nin bir birimi olan PİM (Posta İşleme Merkezi) ‘in ve yine Posta – Kargo Dağıtım Merkezlerinin Cumartesi günleri yarım gün çalışıyor olması, vatandaşlar arasında PTT Cumartesi günleri açık olduğu gibi bir algıya neden olmaktadır. Ancak net bir şekilde ifade etmek gerekirse; PTT Cumartesi günleri kesinlikle kapalıdır ve herhangi bir işlem alınmamaktadır.

PTT Haftasonu Çalışıyor mu?

PTT, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere bir kamu kurumu olduğu için; ülkemizde resmi tatil günleri olarak bilinen Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu kapalı olacaktır. Ancak bunun bir istisnası PİM dediğimiz Posta İşleme Merkezleridir. Buralarda sadece Cumartesi günü çalışma bulunmaktadır.

Bazı PTT ‘lere Özel Çalışma Saatleri

Genel itibariyle büyük ve merkez PTT ‘lerde bazı durumlarda öğle molası tatili verilmeyebilmektedir. Ancak bunun bazı istisnai durumlarda ve yerel şartlara göre olabildiğini, bir kesinlik bulunmadığını da özellikle bilmeniz gerektiğini de unutmayınız.

Resmi Tatil Günlerinde PTT Şubeleri Kapalıdır

Ülkemizde resmi tatil olarak belirtilen günlerde PTT şubeleri kapalı bulunmaktadır. PTT ‘nin Resmi Tatil olarak kapalı olduğu günler aşağıda listelenmiştir.

1 Ocak Yılbaşı Tatili – 1 Gün Kapalıdır.

23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 1 Gün Kapalıdır.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü – 1 Gün Kapalıdır.

19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı – 1 Gün Kapalıdır.

15 Temmuz Demokrasi Bayramı – 1 Gün Kapalıdır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı – 1.5 Gün Kapalıdır. (28 Ekim yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)

Ramazan Bayramı – 3.5 Gün Kapalıdır. (Arefe günü yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)

Kurban Bayramı – 4.5 Gün Kapalıdır. (Arefe günü yarım gün çalışmakta ve öğleye kadar açıktır)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı