Bilgi

Google Nasıl Para Kazanıyor?


İnternetin olmazsa olmazlarından bir tanesi kuşkusuz Google! Hemen hemen hepimiz Google’a soru sorarak veya anahtar kelimeleri girerek aklımıza takılan sorulara cevap aramaya çalışırız. Google söz konusu olduğunda elbette en çok merak edilen soruların başında “Google Nasıl Para Kazanıyor?” sorusu geliyor.

Google bildiğimiz üzere bir arama motoru. Tıpkı Yandex, Yahoo vs. de olduğu gibi arama kısmını kullanarak merak ettiklerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Google kullandığı gelişmiş algoritmalar sayesinde istediğimiz cevapları listeleyerek karşımıza belirli sonuçlar çıkarıyor. Bu sonuçları sahip olduğu yapay zeka sayesinde gerçekleştiriyor.

Belirli bir ürünü pazarlayan veya tanıtımını yapan kişi, kurum veya kuruluşlar bu arama sonuçlarında ilk sırada çıkmak veya kullanıcının arama kriterine göre herhangi bir ürünü ziyaret ettiğiniz (kliklediğiniz) web sitesinde gösterimini sağlamak için Google Adwors denen platforma belirli bir ücret öderler.

Örneğin bir “çiçek” satın almayı planlıyorsunuz. Google’ye çiçekçi diye sorduğunuzda aramalarda çıkan ve hemen altında reklam ibaresi bulunan firmalar bu sırada çıkmak için Google’ye para öderler. Aynı şekilde ziyaret ettiğiniz bir web sitesinde sayfanın belirli bir noktasında çıkan reklamlar için reklam sahipleri Google’ye belirli bir ücret öderler. İşte Google kısaca bu şekilde para kazanmaktadır. Ve gelirlerinin yaklaşık %99’unu bu şekilde elde etmektedir. Elde ettiği bu gelirlerin bir kısmını web sitelerinde gösterim veya tıklama sayesinde Google reklamları yayınlayan kişilere öderler.

Reklam sahibi, Google Adwors ile yayınlamasını istediği reklamı başlık, reklam metni, url girerek bir bütçe belirler. Reklam verenler reklamların gösterileceği ülke, bölge veya şehri seçebilir. Bunun dışında reklamların gösterileceği gün ve saat aralığını belirleyebileceği gibi ayrıca reklamların gösterileceği yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri de seçebilirler. Reklamlar Google arama sonuçlarında, anahtar kelimeler ile ilişkilendirilerek metin reklamı olarak gösterilir.

Google 2017 yılı itibariyle yaklaşık 88.000 çalışanı olan ve reklam gelirlerinden milyar dolar kazanan devasa bir platform. Öyle ki 2017 yılında ki verilere göre yaklaşık 110 milyar dolar gelir elde etmiştir.

Siz bu yazıyı okuduğunu 60 saniye içerisinde Google’nin kazandığı para miktarı toplam 105.909 dolar. Örneğin 60 saniyede ABD’den kazandığı para miktarı 47.659 dolar. Bakınız.

Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevirmiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır. Cr-48 ana işletim sistemi olarak da bilinen yeni Google Chrome OS, 15 Haziran 2011 tarihinden beri, Samsung Series 5 ve Acer AC700 gibi ticari Chromebook’larda kullanılmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı