Bilgi

Yahoo! Hangi Ülkenin? Yahoo! Kim Tarafından Kuruldu?


Yahoo! Stanford Üniversitesi öğrencileri Jerry Yang ve David Filo tarafından 1995 yılında kurulmuş olan ve merkezi Sunnyvale, Kaliforniya, ABD‘de bulunan bir portaldır. İlk başlarda arama motoru olarak hizmet vermesine rağmen zamanla e-posta, anında iletileşme, e-posta grubu ve benzeri hizmetler de sunarak pazarda hâkim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin ulaşılabildiği Yahoo.com, günde 7 milyar sayfa gösterimiyle dünyanın en çok ziyaret edilen 5. sitesidir. Sunduğu hizmetlerden Yahoo Messenger özellikle ABD’de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Sunduğu ücretsiz e-posta hizmetinin sığası “unlimited storage” savsözüyle bir ilk olarak sınırsızdır.

David Filo – Jerry Yang

Bunların dışında Yahoo! Hotjobs bölümünden iş arama olanağıda sunmakta. Yahoo! Finans bölümünden pek çok borsa endeksi ve hisse senedi hakkında ayrıntılı bilgiler alınabilmektedir. Yahoo! News bölümünden dünyadaki gelişmeler takip edilebilmekte ve Yahoo! Games bölümünde ise oyunlar oynanabilmektedir. Yahoo! Music dahilinde sunulan Yahoo! LAUNCHcast Radio ise ilk içerikli çevrimiçi radyo olma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar parçalara oy vererek kendi zevklerine göre kanal oluşturabilmekte ve bunu kaliteli bir sesle çevrim içi olarak dinleyebilmektedirler. 2008 son aylarında Türkçe olarak hizmete sunulmuştur.

4 Şubat 2008 tarihinde Microsoft, Yahoo! Inc. için 44.6 milyar dolarlık bir teklif yapmış, Yahoo! ise bu teklifi reddetmiştir.

25 Temmuz 2016 tarihinde, Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon, Yahoo!’nun çekirdek faaliyetlerini 4.83 milyar dolara satın alacağını açıklamıştır. 8 Haziran 2017’de Yahoo! Hissedarları, şirketin internet varlıklarının bir kısmının Verizon’a satışını 4,48 milyar dolar olarak onayladı. 

Yahoo’nun Verizon’a 4,48 milyar dolarlık satışı haziranda 2017’de tamamlanmış,  satış anlaşmasının ardından Yahoo’nun elinde kalan varlıkları arasında Çinli  e-ticaret devi Alibaba Group‘taki yüzde 15 ve Yahoo Japonya’daki yüzde 36’lık  hisseler ile nakit stoklar ve çekirdek olmayan patentler kalmıştı.

Söz konusu hisselere sahip olan Yahoo, yeni isminin “Altaba Inc.”  olduğunu açıkladı.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı