Bilgi

Google Waymo Nedir?


Google’ın kendi kendine sürüş otomobil projesi olarak bilinen Waymo özerk bir otomobil geliştiricisi olan Alphabet Inc. adlı  şirket tarafından geliştiren yeni nesil bir otomobil.

Google Waymo, 2015 yılında Austin Texas’ta süresiz ilk sürüşünü tamamladı ve görmeyen bir adamı ziyaret etti.

Aralık 2016’da Google, projeyi Google’ın ana şirketi Alphabet’ın altında bulunan Waymo adlı yeni bir şirkete geçirdi. Alphabet, Waymo’yu “insanları ve eşyaların güvenli ve kolay dolaşımını sağlamak için kendi kendine çalışan bir teknoloji şirketi” olarak tanımlıyor. Uzun süredir devam eden otomotiv yöneticisi John Krafcik başkanlığındaki yeni bu şirket 2020’de seri üretime geçmeyi planlıyor.

CEO John Krafcik, “Geçtiğimiz günlerde Google ve diğer şirketlerimizin otonom projelerini durdurduğuna dair haberler yapıldı, bunun doğru olmadığını bugün bir kez daha görüyorsunuz. Bizler sektör özeline sağlam adımlar ile gireceğiz, çok ciddi yatırımlarımız otonom projelerimize devam ediyor, insanların bizden çok şey beklediğini biliyoruz, bu yüzden bütün ekibimiz ile birlikte elektrikli, sürücüsüz otomobiller için hassasiyet ile çalışmaya devam edeceğiz” Dedi.

Kaynak:

  • http://www.sahteyazilim.com/googleun-surucusuz-kucuk-tatli-otomobilleri-ile-tanisin-iste-google-waymo
  • https://techcrunch.com/2016/12/13/googles-self-driving-car-unit-spins-out-as-waymo

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı