Bilgi

HAARP (Tamamlanmış İyonosferik Araştırma Aracı) Projesi Nedir?


HAARP bugüne kadar bir çok komplo teorisine konu olmuş bir tür araştırma projesidir. Başlangıcı ise ünlü bilim adamı Nikola Tesla’nın hepimizi hayranlık içerisinde bırakan çalışmalarına dayanmaktadır. Özetle komplo teorilerini üretenler HAARP ile depremler üretilebileceğini iklimsel koşulların kontrol edilebileceğini ve hatta insanlara uzaktan kalp krizi geçirtebileceğini iddia ediyorlar.

HAARP Projesinin Kısa Tarihçesi

HAARP‘ın temelleri 19.yüzyılın sonlarına tekabül etmektedir. Tesla, atmosfer tabakalarından biri olan iyonosferin yansıtıcı özelliği ile elektriği tüm dünyaya kablosuz ve ücretsiz olarak dağıtımının mümkün olabileceğini düşünmüştü. Bunun için birçok yöntem ve cihaz geliştiren Tesla, konu ile ilgili aldığı patentlerle bugün bile hala tartışma konusu olmuştur.

1884 yılında annesinin ölümünden hemen sonra Tesla, Amerika’ya Edison‘un şirketinde çalışmak için gitti. Fakat bu iki ünlü bilim adamı zaman içinde bazı anlaşmazlıklara düştü ve Tesla şirketten ayrıldı. Bu dönemde Tesla’nın düşündüğü tek şey iyonosferde bedava elektrik üretip bunu yine kablosuz ve ücretsiz olarak dünyaya yaymaktı. Bu hedefler doğrultusunda 1886′da Tesla Electric and Manufacturing Co. adlı şirketi kurdu ve süratle çalışmalarına başladı. Tesla’nın Colorado eyaletindeki laboratuvarı tepedeki bakır küre ile kilometrelerce uzağa kablosuz elektrik gönderebiliyordu fakat hayalini kurduğu asıl tesisin inşası ekonomik nedenlerden ötürü tamamlanamadı. İşte Haarp projesi aslında Tesla’nın tasarladığı bu sistemin tamamlanmış halidir ve farklı amaçlara hizmet eder.

HAARP Nedir?

HAARP ”High Frequency Active Auroral Research Program” (Yüksek Frekans Aktif Auroral Araştırma Programı) 2,8 ile 10 MHz frekans aralığında 3,6 megavatlık sürekli olmayan fakat darbeler halinde enerji çıkışları ile iyonosferin ısıtılması ve burada bir takım değişiklikler yapılarak etkilerinin incelenmesi amacıyla başlatılmıştır. Askeri ve sivil haberleşme ile yön bulma sistemlerini etkileyen iyonosferin fiziksel ve elektriksel sahip olduğu güçle ilgili olarak insanlığın bilgi seviyesini artırmayı hedefleyen bir projedir. Kısacası, iklim değiştirmek, ozon tabakasıyla oynamak, yapay depremler yaratmak gibi bir çok akıl almaz projeyi gerçekleştirmek bu projenin kapsam alanına giriyor.

HAARP’ın Amacı Nedir?

HAARP, ABD Hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerini ortak yürüttüğü bir projedir. İyonosferik karışıklık yüksek enlem bölgelerindeki elektrik şebekelerinde aşırı indüklenmeye sebep olarak elektrik kesintilerine yol açabilmektedir. İşte tüm bunları bilimsel yönden doğru anlamak birçok amaca ulaşmayı sağlayabilir. ABD hükümeti ve HAARP yetkililerinin yaptığı resmi açıklamada öne sürdükleri amaçlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Denizaltılar ile haberleşmeyi kolaylaştırmak.
  • Radar sistemlerini geliştirmek.
  • Çok geniş bir alanda ABD ordusunun haberleşmesini sağlamak.
  • CRAY ve EMASS süper bilgisayarlarının yardımı ile yeraltının tomografik haritasını çıkarmak.
  • Petrol, doğalgaz ve mineral yataklarını tespit etmek.
  • Alçak irtifadan uçan füze ve uçakları havada imha etmek.

Görüldüğü üzere iyonosferin araştırılmaya başlanması ve HAARP adı altında sürdürülmesi çok geniş bir yelpazede teknolojik ilerlemenin önünü açmaktadır. Bu projenin başarılı şekilde sonuçlandırılması türlü teknolojik gelişmelerin ve buluşların gerçekleşmesine sebep olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı