Bilgi

Hamilelik Süresince Bebeğinizin Zekasını Nasıl Geliştirebilirsiniz?


Hamilelik ve bir bebeğin dünyaya gelişi tamamen mucizevi bir süreç. Günümüzde milyonlarca tavsiye olsa da hala harika reçete bilinmiyor. Bebek nelerden etkileniyor? Anne nasıl beslenmeli? Uzmanlar bu soruların cevapları hakkında milyonlarca araştırma yapıyor. Tüm bu meselelerin özünde bebeğin ve annenin mutlu bir süreç yaşaması önemli.

Yapılan çalışmalar zeka geninin anneden geçtiğini söylüyor bize. Zeki kadınlar zeki çocuklar doğuruyor. Yetiştirilme tarzı da buna büyük katkıda bulunuyor. Zeka gelişiminin ise  ve 3. Aylarda anne karnında başladığı artık kesinleşti. Bunun için beslenme çok ama çok önemli. Bebeğinizin sağlıklı fizyolojik gelişiminin yanında zeka gelişimi de bu aylarda başladığı ve geliştiği için her koşulda demir, folik asit, iyot, çinko, vitamin B, omega 3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve mineralleri düzenli olarak almanız gerekiyor.

Ton Balığıyığla Değil Balıkla Beslenin

Balık yoksa Ceviz

Balık gibi su ürünleri muhakkak tüketilmeli. Bunları da olabildiğince sağlıklı tüketmelisiniz. Konservelerden uzak durulmalı. Çünkü ton balığı dediğimiz şey denin deniz balığıdır ve yüksek oranda civa bulundurur. Anne karnında gelişmekte olan bir bebek asla civaya gereksinim duymaz. Bu yüzden doğal balık yenmelidir. Balığı ızgara veya buğlama şeklinde yerseniz bebeğiniz en yüksek miktarda omega alır. Balık yemiyorsanız ya da başka nedenlerden dolayı yiyemiyorsanız o zaman en iyi dostunuz ceviz olmalı. Fındık, fıstık, ceviz gibi omega 3 içeren kuruyemişler ara öğün olarak bir avuç olarak tüketilebilir.

Masal Okuyun

Mutlu çocuklar masaldan zevk alır. Zeki çocukların hayal güçleri her zaman çok geniştir. Hamilelik süresince bebeğinize okuduğunuz anlattığınız masallar onun her türlü zeka gelişimine katkıda bulunacaktır. 2-3 Yaşına geldiğinde kurduğu oyunlar sizi hayrete düşürebilir. Bunun için bebeğinizin ihtiyaç duyduğu anne karnında özellikle sizin sesinizle onlara anlatılmış masallar.

Klasik Müzik Dinleyin

Bebeğinizin de tıpkı diğer insanlar gibi müziğe ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saçma sapan sözleri olan müzikler değil özellikle klasik müzik dinlemeniz gerekiyor. Bunun için günün herhangi bir saatinde klasik müzik dinleyerek karnınıza masaj yapabilirsiniz. Bu bebeğin rahatlaması ve zeka gelişimi için çok önemli bir ritüel olacaktır.

Günde 30 Dakika Güneşlenin

Bir bitki güneşe nasıl muhtaçsa insanlar da güneşe o kadar muhtaçtır. Güneşle beraber vücudumuzdaki D vitamini aktif hale gelir. Bebeğin kemik gelişimi için D vitamini çok önemlidir. Gebelikte çoğu kadında eksik olan bu vitamin için diyetler verilse de D vitaminini elde etmenin en kolay ve eğlenceli yolu güneşlenmektir. Kulaklığınızı takıp kitabınız ve bebeğinizle 30 dakika yapacağınız güneşlenme onun hem zekasını hem de kemiklerini geliştirecektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı