Bilgi

Hangi Laptop’u Almalıyım?


Bu konuda uzun zamandır yazmayı planlıyordum. Gerçekten bir çok kişi laptop satın alırken ne işe yaradığını bilmediği özellikler hakkında kabaca bir bilgiyle laptop sahibi olmaya çalışıyor. İşlemci nedir, RAM nedir, HDD nedir, Ekran Kartı nedir? Bu saydıklarımın bilgisayar performansına katkısı nasıldır? Soruları hakkında eğer bir fikriniz yoksa laptop alırken dikkatli olmanızda fayda var!

Bir bilgisayarın özelliklerinin yüksek olması hiçbir şey ifade etmez hele bu bilgisayarın yüksek performansa sahip olduğu anlamına hiç gelmez! Herhangi bir marka laptop almak istediğinizde Lenovo, Asus iyidir. O halde ben bu laptoptan almalıyım yada bu laptop İ7 işlemci o halde bu laptopun performansı yüksek gibi bir fikir tamamen yanlıştır.

Bir laptoptaki tüm bileşenler bir bütündür. Ve bu bileşenlerin (işlemci, ram, ekran kartı, anakart, harddisk v.s) laptopun performası hakkında bize bilgi verebilmesi için detaylı bilgisine ihtiacımız olacaktır.

Örneğin basit bir şekilde izah edeyim. Bir i7 işlemci her zaman İ5 işlemciden üstün değildir. 4 GB Ekran Kartı her zaman 2 GB Ekran Kartından üstün değildir. Aynı şekilde RAM’de de durum böyledir.

Genellikle ucuz laptoplarda yüksek değerlere sahipmiş gibi piyasada bolca pazarlanıyor. Yüksek değere sahip olabilir ancak kendi içerisinde alt segmentteki donanım birimleri olduğunu unutmayım.

Mesela:

Zotac GTX770 2GB Ekran Kartı, MSI GT730 4GB ekran kartına göre olabildiğince üst düzey bir ekran kartıdır. Yanyana getirdiğimizde 2 GB olan ekran kartı 4 GB ekran kartını yayan bırakacak düzeydir. Hatta fiyat olarak 2 GB olan 1000 TL civarında iken 4 GB olan 250 TL civarındadır. Umarım olayı anlamışsınızdır.

Ucuz etin yahnisi olmaz!

Piyasa ki her bir donanımsal ürünün bir değeri vardır. Hiçbir firma bu değerin altında ürününü asla satmaz! Yukarıda bahsettiğim örnekte ki gibi aldığınız laptoptaki teknik özelliklerinin detayı oldukça önemlidir. Bana 4G RAM, i5 İşlemci ve 2 GB Ekran kartı yeter demeniz için bunlara ait detayları bilmenizde fayda var. Aksi halde 1 yıl sonra “yaw benim laptop çok donuyor, ısınıyor, oyunları kaldırmıyor şikayeti ile veryansın edersiniz.”

Elbetteki bir laptopun fiziksel görünümü, marka modeli önemlidir. Ancak bir laptopu uzun yıllar kullanmak istiyorsanız bütçenizi arttırmanızda fayda var. Emin olun piyasada satılan ucuz laptopların kullanım süresi maximum 3 yıl oluyor. Kaliteli bir laptopu 10 yıl kullandığınızda bile banamısın demez.

Ortalama bir laptop almak istiyorsanız şu an için 2.000 TL ile 3.000 TL arasında bir bütçe ayırmalısınız. Yada kaliteli olacaksa 3.000 TL ile 7.500 TL arasında bir bütçeye gereksinim var.

Piyasada özellikle 1.500 TL’nin altındaki ürünler kısa vadede ve standart kullanıcılar (internet, video, film, word, excel v.s) işlemleri için kullanılabilir. Ancak bunun ötesine geçemez.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı