Bilgi

Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?


Torrent bir dosya paylaşım ağıdır.Bu dosya paylaşım ağı talep edilen dosyanın ayarlanan IP adresi ve Port üzerinden yayılmasını sağlar.Paylaşımın sağlanması için özel torrent dosyası oluşturulması gerekir.Torrent dosyası oluşturulduktan sonra dosyanın indirilebilmesi için torrent programlarını kullanmak gerekir.Bu programlar arasında en çok tanınan Bittorrent ve Utorrenttir.Oluşturulan torrent dosyaları genellikle forum sitelerinde olmak üzere diğer portallarda da paylaşılır.

Bu portallar üzerinden paylaşılan dosyalar kullanıcılar tarafından indirildikten sonra torrent programının özel sistemi devreye girer.Bu sistem indirilen dosyanın veya indirilmekte olan dosyanın aynı zamanda paylaşılmasını da sağlar.Böylece transfer hızı yüksek bir ağ oluşmuş olur.Ancak kullanıcıların bu ağın iletişiminin devamı için dosyayı torrent sisteminden silmemesi gerekir.Yoksa veri transferi kesilir.

Torrent sisteminin en önemli özellikleri arasında harika bir yedekleme sisteminin oluşudur.Çünkü bir dosya bir kullanıcı tarafından silindikten sonra diğer kullanıcı tarafından beslenmektedir.Bunun sonucunda veri trafiğinin çökme olasılığı azalır.

Torrent sisteminde dosyayı paylaşan  IP sayısı arttıkça geri besleme yükselir ve dosya daha hızlı indirilir.Sistemin diğer bir özelliği ise dosyayı sıradan indirmez parçalar halinde besler.Böylece dosyanın inme süresi de kısalır.

Bir torrent dosyasının kalitesi onu ‘Seed’ eden yani besleyen kişilerin artmasıyla anlaşılır.Torrent Dosyasının ‘Ratio’ yani popüleritesine göre seed eden sayısı artar.Çünkü en çok indirilen dosya sistemde aynı zamanda en çok paylaşılan dosyadır.Torrent sisteminde dosyayı indirdikten sonra dosyayı silenler ‘Leecher’ yani sülük olarak adlandırılır.Leecher yani sülükler torrent aleminde sevilmezler.Bu yüzden sadece torrent dosya paylaşan özel web siteleri ortaya çıkmıştır.

Bu web siteleri genel olarak forum şeklindedir.Çünkü dosyaları kullanıcılar paylaşmaktadır.Her kullanıcı elindeki dosyayı uygun kategoriler altında paylaştığında mükemmel bir kütüphane ortaya çıkar.Bu mükemmel sistem ücretsiz ve kaliteli olduğu için çok tercih edilir.Bu yüzden çoğu ücretli Upload yani özel dosya barındırma sitesi zamanla batmıştır.

Upload sitelerinden daha fazla tutan bu sistem özel portallarına genellikle davetiye sistemiyle veya belirli saatlerde belli sayıda üye alır.Bu yüzden üye olmak zordur.Sürekli olarak sanalalemde uyanık olmak ve takip etmek gerekir.Üstelik üye olunduktan  sonra bile bu portallarda kalıcı olmak zordur.Üyenin ‘Seed’ yani geri beslemesinden fazla ‘Download’  yani indirmesi varsa üye ‘Banlanır’ yani atılır.Bu sisteme ‘Rank’ yani derece denir ve kendine ait bir hesaplama sistemi vardır.Leecher durumuna düşen kullanıcıların sonu bu şekilde olur.

Torrent sisteminin en büyük sorunu telif haklarıdır.Telif haklarıyla başı belaya giren bütün torrent siteleri büyük olasılıkla kapanmıştır.Kapanmayan torrent sitelerinin ise erişimi kısıtlanmıştır.

Büyük davalar açılan torrent siteleri kapatıldıktan sonra farklı bir alan adı ve IP adresi ile yayınlarına devam  etmektedir.Bunu önüne geçmek isteye Avrupalı Devletler IP adresini tespit ettiği torrent sitelerinin sunucuları veya site sahibinin direk olarak evine baskın düzenleyerek her türlü depolama birimine el koymaktadır.

Ayrıca bu sitelerden indirme yapan bilgisayarların IP adreslerini tespit ederek büyük para cezaları kesmektedir.

Ancak torrent sisteminin engellenebilmesi çok zordur.Çünkü bazı torrent sistemleri dark web tabanlıdır.Engellenen torrent sitelerini kulanıcılardan bazıları Dns değiştirerek bazıları da Vpn kullanarak bağlanabilmektedir.Bazı torrent siteleri  ise sürekli IP değiştirerek engellemeyi önler.

Torrent aleminin en ünlü siteleri arasında bulunan ‘Piratebay’,’Kat.ph(cr)’,’Zamunda’ vb. torrent siteleri sık sık sunucularıın yerini değiştirerek engellemeyi aşar.Hatta ‘Piratebay’ sunucularının çoğu kişinin varlığından haberi bile olmadığı ada devletlerinde saklar.Ayrıca kendi geliştirdiği sistem sürekli IP değiştirir.Böylece hem depolanan veriyi ele geçirmek hem de sitenin engellenmesi zorlaşır.

Torrent alemi yarı kontrol edilebir bir sistemdir.Bu yönden tehlike arz edebilir.Sistemin tam olarak engellenememesi ise ayrı bir sıkıntıdır.Öte yandan pek çok program,oyun,film,dizi,müzik,klip,kitap,belge vb. dosya ücretsiz ve kolayca elde edilebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı