Bilim ve Teknoloji

Hangi Yazıcıyı Almalıyım? Alınabilecek En Uygun Yazıcı Tavsiyesi


Bu yazımızda sizlere Hangi yazıcıyı almalıyım? En uygun yazıcı hangisidir? Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz? Sorularına yanıt vermeye çalışacağım. Bir yazıcı satın alacağınız zaman  çok fazla seçenek ve teknik detay emin olun kafanızı karıştıracaktır. Aslında bir yazıcı almak olabildiğince basit bir konu. Öncelikle kendinize “ben şu fiyata bir yazıcı arıyorum” şeklinde net bir rakam belirlemeniz gerekiyor. İkincisi ise alacağınız yazıcıyı ne amaçla kullanacağınız (okul, iş yeri, ofis, kişisel v.s.) oldukça önemli. Fiyat ve yazıcının kullanım şekli belirlendiyse kendinize uygun yazıcıyı küçük bir araştırma ile rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Şunu baştan belirteyim. Ucuz etin yahnisi olmaz! Piyasada gördüğünüz ucuz yazıcılardan alacak kadar zenginseniz (!) bu yazıyı hiç okumayın. Bu ucuz yazıcılara baktığınızda ilk başta çok cazip gibi geliyor. Bir çok özelliği içerisinde barındıran bu yazıcılarda neredeyse yok yok! Ama bu yazıcıları emin olun uzun süre kullanana hiç rastlamadım. 150 TL gibi bir fiyata aldığınız bazı çok fonksiyonlu renkli yazıcılar kısa süre içerisinde kartuşları değiştirmek zorunda kalırsınız. Çünkü üzerindeki kartuşlar %50 doluluk ile gelmekte. Yeni kartuşları almaya kalktığınızda ise 100-120 TL gibi bir fiyat karşınıza çıkacak. Dolum dediğimiz ucuz kartuşları kullanmaya kalktığınızda yazıcınız ya kabul etmeyecek yada bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Ayrıca bu tür yazıcıları uzun süre kullanmazsanız bu kez yazdırma başlıklarının kuruması sorunu ile boğuşmak durumunda kalırsınız. Emin olun durum aynen bu!

Bu nedenle bir yazıcı almayı planlıyorsanız sağlam ve kaliteli bir ürün almaya çalışın. Gerek bireysel gerekse işyeri olsun söz konusu bir yazıcı olduğunda amaç sadece ve sadece baskı/tarama (renkli-renksiz) ise kesinlikle LASER YAZICILAR ilk seçeneğiniz olsun! Bu tipte yazıcılar sizi asla pişman etmeyecektir. Lazer yazıcılar, yazıcılar içerisinde hız ve kalite bakımından en iyi yazıcı türleri arasında yer almaktadır. Bu tipte yazıcılardan matbaa kalitesinde bir çıkış alınabilmektedir. Özellikle sürekli baskı yapılan yerlerde vazgeçilmez yazıcılardandır. Lazer yazıcıların kalite ve hızlarının yanında en büyük özellikleri kuşkusuz diğer yazıcılara göre daha sessiz çalışmalarıdır. Laser yazıcılar fotokopi makinelerinde olduğu gibi baskıda toner kullanılır. Renkli baskı yapan lazer yazıcılar da mevcuttur. Lazer yazıcılarda kullanılan baskı yöntemi fotokopi makinesindekine benzer. Lazer yazıcılar, satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazar.

Piyasada en çok tercih edilen yazıcı markaları “Canon, Brother, Xerox, Hp ve Samsung!”. Bu yazıcılar kendini kanıtlanmış, üst düzey çıktı üreten kaliteli markalardan.

Diğer bir önemli husus ise eğer “fotoğraf” gibi daha kaliteli çıktılar elde etmek istiyorsanız o zaman Laser değilde “Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı” almanız gerekiyor. Bu tipte yazıcılar fotoğraf v.b. çıktılar elde etmede kullanılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar kâğıt üzerine baskı yapabilmek için sıvı mürekkep kullanır. Nokta vuruşlu yazıcılardaki gibi şeritleri bulunmaz, bunun yerine mürekkep depoladıkları kartuşları vardır. Normal kâğıtlar dışında aydınger, asetat ve genelde kendi üretici firmaları tarafından üretilip pazarlanan özel kâğıtlara “yüksek kalitede” baskı yapabilir.

Aydınger kağıdı; parlak yüzeyli, yarı saydam, her çeşit yağdan arı, açık grimat renkte olan kâğıt çeşididir.

Bir diğer yazıcı çeşidi ise Nokta vuruşlu yazıcılardır. Bu yazıcılar yazma işlemini, yazma kafası üzerinde bir matris şeklinde dizilmiş küçük iğneciklerin kâğıt ile yazıcı kafası arasında duran karbon bir şeride vurması ile gerçekleştiren yazıcılardır. Baskı kalitesi modern yazıcılara göre kötü olduğundan günümüzde belirli amaçlar dışında pek fazla kullanılmamaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılar kenarlarında delikler bulunan, sürekli form adı verilen kâğıtlara baskı yapabildikleri gibi normal kâğıt üzerine de baskı yapabilir. Yazma şeritleri birkaç renkten oluşan modeller renk gerektiren grafikler için kullanılır. Genellikle “siyah, kırmızı, mavi, sarı” bantlar taşıyan şerit, değişik renkler gerektiğinde aşağı yukarı hareket ettirilir. Renkli nokta vuruşlu yazıcılar, sınırlı sayıda renkleri elde etmek için kullanılır. Sınırlı çözünürlük ve grafik yetenekleri, gürültülü çalışmaları, düşük hızları gibi olumsuz özellikleri olan bu tür yazıcılar; sadece harf ve rakamlardan oluşan kayıtların basılmasını gerektiren muhasebe ve bankacılık gibi işlerde kullanılmaktadır.

Neyse sadede gelelim! Çok uzun bir yazı oldu. 

 • Fotoğraf gibi baskı işlemlerinde kullanılacak yazıcı tipi >>> Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı
 • Banka, Muhasebe gibi salt bilgisayar (form) çıktısı almak için >>> Nokta Vuruşlu Yazıcı
 • İşyeri veya Kişisel baskı işlemleri için >>> Lazer Yazıcı

Hangi yazıcıyı tavsiye edersiniz?

Kişisel Tarama ve Çıktı elde etmek için tavsiyem (şahsen yıllardır sorunsuz kullandığım yazıcıdır.) Brother DCP-1511 Fotokopi + Tarayıcı + Laser Yazıcı >>> 500 TL Civarında bu yazıcı. Hem ofis hemde kişisel olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz mükemmel bir yazıcı. Kimlik, Tarama ve Fotokopi özelliği’de bulunuyor. Şu ana kadar yüzlerce çıktı aldım. 3 Yıl önce aldığım bu yazıcı sadece bir kez TONER değiştirdim.

Daha ucuz ve ufak bir şeyler isteyenler için Brother LaserJet HL-1111 Mono Lazer Yazıcı tavsiye ediyorum. Fiyatı 270 TL civarında. Sadece çıktı almak istenler için olabildiğince ideal. Alternatif olarak HP’nin diğer Lazer Yazıcılarına bakılabilir.

Kişisel ve renkli bir yazıcı almayı planlıyorsanız işte bu durumda biraz daha fazla bütçe ayırmanız gerekiyor. Çünkü renkli yazıcılar kalitesinden dolayı biraz daha pahalı. Brother DCP-T300 Tanklı Sistem Çok Fonksiyonlu Yazıcı alabileceğiniz en uygun yazıcı. Daha üst düzey bir şey arıyorsanız Brother DCP ve Brother MCF Model yazılardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Brother DCP-T300 fiyatı yaklaşık 700 TL civarında. 

Bir işyerine renkli yazıcı söz konusu ise işte o zaman Laser Yazıcı devreye giriyor. Çünkü bireysel olarak kullanımda Mürekkep Püskürtmeliler ebat olarak (üstteki) daha ufak boyutta oluyor. Bir işyeri için hangi marka alınmalıdır sorusuna ceva ise daha çok SAMSUNG’un modelleri oluyor. Alternatif CANON, HP, XEROX diğer tercih edilenler arasında. Mesela en çok tercih edilen Samsung modeller SL, CLX ve CLP Modelleri. En uygun seçenek olarak şu anda önerdiğim Samsung SL-C1810W Lazer Yazıcı fiyatı 800 TL civarında. Hali hazırda bir işyeri için renkli yazıcı bakıyorsanız en düşük 750 TL’den başlayan bir bütçe ayırmalısınız. Eğer çok fonksiyonlu seçeneğiniz varsa o zaman bütçeyi arttırmanız gerekiyor.

Bir işyerinde renkli değilde sadece SİYAH-BEYAZ çıktı elde edilecekse o zaman LAZER seçeneklere bakılmalıdır. Fiyat konusu ise emin olun çok kafa karıştırıcı. Çünkü bu konuda çok seçenek var. Olabildiğince pahalı modellerin olduğunu hatırlatmakta fayda var.  Çünkü başta dediğimiz gibi bu özelliktekiler neredeyse bir fotokopi makinası gibi oluyor. Bu konuda HP markası olabildiğince önde! Tabi bunu eski nesil HP Laser yazıcılara dayanarak söylüyorum. Ancak şimdilerde Samsung, Canon ve Brother kaliteli yazıcıları piyasada bulunuyor.

Aşağıda önerdiklerim sadece SİYAH-BEYAZ ve LASER YAZICI olup çok fonksiyonlu veya çıktı alma şeklinde alınabilecek en iyi en uygun ve en kaliteli ürünler. Tabi bütçe arttırıldığında buna göre daha üst düzey yazıcılara yönelmelidir. Hali hazırda bir işyeri için en düşük bütçe ile alınabilecek en uygun 5 tane yazıcı tavsiyem böyle.

Samsung SL-M2070 Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 400 TL

Samsung SL-M2020W Lazer Yazıcı >>> 250 TL

HP LaserJet Pro P1102 Lazer Yazıcı >>> 350 TL

Canon i-Sensys LBP6030B Lazer Yazıcı >>> 300 TL

Brother MFC-1811 Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 525 TL

NOT: Şu kadar bütçem var ne tavsiye edersiniz soruları için aşağıdaki YORUM kısmını kullanabilirsiniz. Vaktim oldukça cevaplandırmaya çalışırım.

193 Yorum

193 Yorum

 1. Ümit Osman YILMAZ

  1 Haziran 2017 at 20:34

  Merhaba,
  Ev-ofis olarak çalışıyorum. A4 kağıdı üzerine fatura yazdırmak, sözleşme yazdırmak için yazıcı almayı planlıyorum. Her gün kullanmayacağım için lazer yazıcı daha iyi diye düşünüyorum.

  Daha önce sadece yazıcı yeterli olur derken son zamanlarda fotokopi özelliğinin de olması iyi olur demeye başladım 🙂
  Sadece yazıcı için 250-300 TL bütçe vermeyi planlıyordum. Fotokopi özelliğini de istersem ne kadar bütçe vermek gerekli? 500 TL civarına mı çıkmam gerekiyor? Sizde aradaki 200 TL’yi vermek mantıklı mı?

  • Cüneyt Çağala

   2 Haziran 2017 at 00:00

   tercihiniz renkli olacaksa tabiki biraz yüksek bütçe ayırmalısınız. sadece çıktı için renksiz olacaksa örneğin 260 TL civarında Samsung SL-M2020W Lazer Yazıcı tavsiyem, ayrıca fotokopi özelliği istiyorsanız o zaman 500 TL civarında Brother MFC-1811 Çok Fonksiyonlu Yazıcı önerebilirim.

   • Cüneyt Çağala

    2 Haziran 2017 at 00:02

    alacaksanız iyi bir şey alın ve ömürlük olsun. tarayıcı, fotokopi ve laser olması her zaman avantajdır. bence aradaki 200 tl’yi vermek mantıklı. ben şahsen yıllardır Brother DCP-1511 Fotokopi + Tarayıcı + Laser Yazıcı kullanıyorum. Piyasada tahmini 475TL felan.

    Bakınız: http://www.tech-worm.com/brother-dcp-1511-fotokopi-tarayici-laser-yazici-fiyati,68589.html

    • Ümit Osman YILMAZ

     5 Haziran 2017 at 13:13

     Cevabınız için çok teşekkür ederim. Siyah beyaz yeterli bana. Ben de çok fonksiyonlu olmasına karar verdim. Muhtemelen Brother 1811 modelini alacağım. Çok teşekkür ederim ilginize.

   • Deniz

    27 Ekim 2017 at 16:32

    Merhaba Cüneyt Bey yazılarınız ve emegınız ıcın tesekkurler.Bende evde ara sıra kullanacagım ancak fonksıyonellerın en uygunu, yazıcı tarama fotokopi, renkli lazerli wifi olarak bana en uygun ne önerırısınız ?

   • Kerem Arslanoğlu

    14 Haziran 2018 at 17:35

    Merhaba, avukatlık ofisime 4ü bir arada bir yazıcı almak istiyorum faks fotokopi yazıcı tarayıcı. Renkli baskıya ihtiyacım yok acaba ekonomik olarak hangi modeli önerirsiniz

 2. Ersin

  31 Temmuz 2017 at 19:10

  Merhaba, yazı için teşekkür ederim. Daha spesifik bir öneri almak adına; ev kullanımı için sadece günlük 40-50 sayfa siyah-beyaz çıktı verecek, başka bir fonksiyon aramadığım ve kolay kolay sorun çıkarmayacak bir yazıcı arıyorum. Bütçem 300 TL’ye kadardır. Ama üzerini de yazarsanız değerlendiririm belki. Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   31 Temmuz 2017 at 21:08

   Merhabalar.
   Hocam verdiğiniz fiyata uygun Brother HL-1211W Lazer Yazıcı tavsiye ediyorum. Fiyatı 280-300 TL civarında.

   Ayrıca verdiğim linkten yazıcı ile ilgili yorumlara, fiyata ve satın alma işlemine bakabilirsiniz. LİNK

   • Ersin

    1 Ağustos 2017 at 11:14

    Peki, çok teşekkür ederim öneriniz için.

 3. Onur ahmet gökçe

  15 Ağustos 2017 at 23:29

  Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler,
  Bende Öneri almak istiyordum, bütçe 1250 ye kadar +-100 tl
  İstediğimde renkli çıktı alabileceğim,fotokopi,tarayıcı özelliği olacak bunun yanında da çok fazla miktarda siyah-beyaz çıktı alabileceğim marka model önerebilirmisiniz çok teşekkürler şimdiden.

  • Cüneyt Çağala

   27 Ağustos 2017 at 16:05

   merhaba. size tavsiyem Samsung SL-C480FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı. Bu yazıcı modelinden daha önce kullandım ve gereçkten çok kaliteli. Renkli çıktı, renkli, fax, çift taraflı yazdırma, fotokopi, tarayıcı gibi bir çok özelliği içinde barındırıyor.

 4. Sezgin

  16 Ağustos 2017 at 18:54

  Selamun aleyküm evde kullanacağım bazen aktif bazen pasif olacak tarayıcı fotokopi özellikleri yedek parça konusunda uygun ve seçenekleri olan bütçe 300-350 tl Esselamünaleyküm

  • Cüneyt Çağala

   27 Ağustos 2017 at 16:02

   aleyküm selam. hocam herkese bireysel olarak yıllardır kendi kullandığım ve hiç bir sorun yaşamadığım siyah-beyaz Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı (450-500 TL Civarı) tavsiye ediyorum. Toner fiyatı uygun fotokopi-tarayıcı özelliği olan bir yazıcı. alternatif istiyorsanız bunları aşağıya listeliyorum. Ancak şunu hatırlatayım 300-350 TL aralığında uzun yıllar kullanabileceğiniz kaliteli çok fonksiyonlu bulmanız biraz zor 🙁 piyasada satılan o ucuz tarayıcı-fotokopi özleliği olan yazıcıları bir ay sonra çöpe atarsınız. paranızı çöpe atmak istiyorsanız bir tanesini alıp deneyebilirsiniz 200-300 TL ye çok var. Bu yazıcılar mürekkep püskürtmeli dediğimiz yazıcılar ve daha çok renkli çıktı isteyenler için. ancak fiyatları ucuz olmasına rağmen kartuşları kendileri kadar pahalı. siz siz olun bu cihazlardan sakın almayın. eğer siyah-beyaz- tarayıcı-fotokopi istiyorsanız aşağıda üç tanesini listeliyorum. eğer renkli özlelikte tarayıcı-fotokopi istiyorsanız o zaman bütçeyi arttırmanız lazım 🙁

   1- Samsung SL-M2070 Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 450 TL Civarı
   2- HP LaserJet Pro M130A Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 450 TL Civarı
   3- Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> 600 TL Civarı

 5. kemal soylu

  17 Ağustos 2017 at 13:06

  Hocam bilgilendirmeleriniz süper olmuş oldukça faydalı buldum. ben nadiren kullanacağım fakat malesef mükemmeliyetçi bir yapım var, alınca iyisini almak ve fonksiyonel olmasını isterim. Özellikle ağ bağlantısı olması önemli hem iphone umdan hep laptopumdan veri gönderebilmeliyim. bu durumda öne çıkan ürün sanırım Brother MFC-1911W. Sizin öenerebileceğiniz özellikle kablosuz özelliği olan fotokopi tarayıcı lazer özellikleri olan ürünler nelerdir. Teşekkür ederim.

 6. eren

  20 Ağustos 2017 at 23:58

  Merhaba, haftada 30-40 sayfa renkli çıktı alabileceğim en düşük bütçeli tavsiyeniz nedir?
  bu çıktıya fotokopiyi de eklersek tavsiyeniz ne olur? sizden iki model istiyorum fotokopili ve fotokopisiz. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   27 Ağustos 2017 at 15:25

   haftada 30-40 sayfa çıktı için hemen hemen tüm laser yazıcılar işinizi rahatlıkla görecektir. bütçeniz ne kadar bilmiyorum. ama olabilecek en makul düzeyde fotokopisiz olarak Brother HL-1211W Lazer Yazıcı (275 TL Civarı), Samsung SL-M2020W Lazer Yazıcı (275 TL Civarı) fotokopili arıyorsanız kendim kullandığım Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı (450 TL Civarı) ve Samsung SL-M2070W Çok Fonksiyonlu Yazıcı (500 TL Civarı) tavsiye edebilirim. Eğer renkli istiyorsanız o zaman bütçeyi arttırmanızda fayda var.

 7. Ömer

  2 Eylül 2017 at 18:35

  Yazınızı okudum. Gayette açıklayıcı buldum.Öncelikle teşekkürler. Ben günlük ortalama 20 sayfa renkli çıktı alabileceğim bir yazıcı arıyorum. Bu yazıcıyı evde buton rozetlerin kağıdını basmak için kullanacağım. Ayrıca fotoğraf kağıdına da baskı yaparsa iyi olur. Bütçem en fazla 800 tl. Püskürtmeli mi, yoksa lazer mi olsa daha iyi? Siz direkt makine söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Cüneyt Çağala

   2 Eylül 2017 at 18:48

   merhaba. hocam eğer normal a4 kağıdı için renkli yazdırmak istiyorsanız bütçenize göre yaklaşık 700 tl civarında laser “Samsung SL-C480W Çok Fonksiyonlu Yazıcı” tavsiye ederim. Yalnız laser renkli yazıcılardan elde edeceğiniz kalite normal fotoğraf çıktısı gibi -net görüntü- elde edilen bir çıktı olmayacaktır.

   Burada elde edeceğiniz çıktı eğer çok kaliteli bir baskı arıyorsanız o zaman mürekkep püskürmetli alacaksanız ki bu durumda kesinlikle ucuz yazıcılardan almamanızı tavsiye ediyorum. Mürekkep püskürmeliler kalitel fotoğraf çıktısı elde etmek isteyenler için tavsiye ediliyor. Mesela fotoğraf makinanızla elde edeceğiniz fotoğrafın çıktısını alıp albüm yapmak gibi. Burada mürekkep püskürtmelilerin kartuş/tanklarının çok pahalı olduğunu ayrıca kalitlei çıktı elde etmek için özel boyutta ve kalitete kağıtları olduğunu hatırlatayım. Mürekkep püskürtmeli tavsiye Epson L386 Çok Fonksiyonlu Tanklı Yazıcı veya şu anda en çok tutulan model olan “Canon PIXMA IX6850 Network Wi-Fi Yazıcı (A3)” almanızı öneriyorum.

 8. Atakan

  5 Eylül 2017 at 18:38

  Ustat yaziniz icin oncelikle ellerinize saglik. Ben universite sinavi icin not ve test çıkarabileceğim defterleri tarayip fotokopi alabilecegim bir cihaz ariyorum. 600TL maks sinirim. Tarayici ozelligi hizli olmali oyle tarat cikar sonra tekrar tarat tekrar cikar biraz zor olur benim icin. Arkali onlu cikti olursa iyi olur olmazsa manuel ayari olsun oylede yapabilirim. Faks ozelligi aramiyorum wifi olsa iyi olur olmasa sorun degil. Dolumu kolay maliyeti ucuz universitede de kullanabilecegim bir urun ne onerirsiniz su 3 model arasinda kaldim simdiden tesekkurler

  HP 125Dw
  Brother 1511
  Canon MF211

  veya baska modellerde olabilir.

 9. ali

  6 Eylül 2017 at 15:46

  verdiğim rahatsızlıktan dolayı şimdiden özür dilerim. durumu mümkün olduğu kadar kelimelerle açıklamaya çalışayım. ben bir öğretmenin ve çalıştığım yerde de öğrencilerin imkanları yok. bu yüzden çoğu zaman fotokopi ile idare ediyorum. Dışarıdan çektiğim içinde bana maliyeti çok yüksek çıkıyor.bu yüzden bir tane yazıcı almak istiyorum ve teknolojide de hiç anlamıyorum. sizden talebim şu bana renkli ve renksiz ve tarayıcısı olan bir yazıcı tavsiye eder misiniz. ayrıca çıktısı çok olan ve elle dolum yapacağım bir yazıcı olsun ve mümkünse en ekonomik olan
  yardımcı olursanız çok sevinirim. tekrar teşekkürler

  • ali

   6 Eylül 2017 at 15:59

   çok özür dileyerek önceliğim renkli çıktıda almak ama eğer maliyeti çok yüksek çıkacaksa renksiz ve tarayıcı olması da yeterli olur. fotokopi bütün sınıf için çektiğim içi çıktısı bol olacaktır. bunu düşünerek tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

  • Cüneyt Çağala

   6 Eylül 2017 at 23:29

   hocam bütçeniz ve aylık çıktınız tam olarak nedir bilmiyorum. bu mesajı tekrar okuduğunuzda buna yanıt verirseniz sevinirim. çünkü bütçenizdeki en ufak artış kalite ve performansa etki ediyor. ayrıca -yinede bu mesajı okuyacak kişiler için- renkli ve renksiz 2 yazıcı tavsiyesinde bulunayım.

   Renkli >>> HP Color LaserJet Pro MFP M277n Lazer Yazıcı | Yaklaşık Fiyat 1.250 TL

   Siyah-Beyaz >>> Xerox 3215MFP-NI 3215V_NI WorkCentre Mono Çok Fonksiyonlu Laser Yazıcı | Yaklaşık Fiyat 950 TL

   • meltem çetin

    30 Mayıs 2018 at 17:14

    Merhabalar Cüneyt Bey, yazınız bilgilendirici olmuş. Daha önce ucuz modellerden beslemeli tanklı püskürtmeli yazıcı alma hatasına düştüm ne yazık ki.neredeyse 500 lira masraf yaptım. daha da yapacaktı atmayı düşünüyorum. sizin özellikle bu yorumda bahsettiğiniz Renkli >>> HP Color LaserJet Pro MFP M277n Lazer Yazıcı | Yaklaşık Fiyat 1.250 TL hakkında bir şey sormak istiyorum. haftalık 100 sayfadan yıllık yaklaşık 5000 sayfa yapar ki sizce toneri bir yıl gider mi? toner dolumu ne kadara mal oluyor ve nasıl oluyor? biraz bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum.

 10. ali

  7 Eylül 2017 at 20:41

  sayın Cüneyt Çağala çok teşekkür ederim cevabınız için.Önerdikleriniz çok güzel ama ne yazık ki bütçeyi aşıyor.öncellikle ek kaynak bulsam “Xerox 3215MFP-NI 3215V_NI WorkCentre Mono Çok Fonksiyonlu Laser Yazıcı | Yaklaşık Fiyat 950 TL” almaya çalışacağım ama şimdilik arada 450 TL fark bulunuyor. şuan bendeki bütçe 500 tl hazırda bulunuyor. vaktinizi ayırıp cevapladığınız için çok teşekkür ederim

  • Cüneyt Çağala

   7 Eylül 2017 at 23:35

   merhaba hocam. size tavsiyem ve şu anda bütçenize en uygun -siyah/beyaz özellikte- yazıcı Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı Bu yazıcı şu anda küçük ofis ve işyerinden tutun kişisel kullanıma kadar herkesin tercih ettiği bir yazıcı. Yaklaşık 550-600 TL arasında satılıyor. Bütçenize alabileceğiniz en uygun yazıcı bu. Şahsen bu fiyata ilk tavsiye edeceğim modelde bu oluyor.

 11. ali

  7 Eylül 2017 at 20:44

  bu bütçeye göre tavsiye edeceğiniz bir yazıcı varsa çok sevinirim

 12. ali

  8 Eylül 2017 at 16:32

  sayın Cüneyt Çağala öneriniz izin çok teşekkür ederim Allah razı olsun sizden Allah ne muradınız varsa versin hayırlı günler

 13. Seçkin

  9 Eylül 2017 at 23:21

  Merhabalar, fotograf icin olmasada kaliteli renkli belgeler cikarabilecegim tarayici ozelligi ve mutlaka en azindan 20 sayfaya kadar otomatik cift tarafli fotokopi ve gene cift tarafli cikti elde edebilecegim. Wifi ozelligi olan bir alete ihtiyacim var 1000 tl ye kadar butceyle bunlardan maksimum elde edebilecegim. Eger imkansiz ise bu ozellikleri saglayabilecegim minimum butceli ne alabilirim acaba. Oldukca cok cikti alicagimi goz onunde bulundurursaniz sevinirim. Renkli ciktilari normal a4 kagida alacagim. Simfidrn tesekkurler.

  • Cüneyt Çağala

   10 Eylül 2017 at 00:09

   1- HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 1250 TL >>> Bakınız: Teknik Özellikler
   2- Canon MF-635CX Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 1400 TL >>> Bakınız: Teknik Özellikler
   3- HP Color LaserJet Pro MFP M377DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 1400 TL >>> Bakınız: Teknik Özellikler
   aradığınız özelliklere en uygun seçenkler bunlar. wifi, çift taraflı, renkli 1000 TL’den aşağı bulmanız imkansız.

 14. RUMEYSA

  10 Eylül 2017 at 22:50

  Selamün aleyküm hocam iyi akşamlar ben üniversite öğrencisiyim ve notlarım için siyah beyaz lazer baskılı çok fonksiyonlu ve uygun fiyata bi’ yazıcı almak istiyorum birkaç siteye baktım ama tonerlerin demo olduğu yazıyo, demo tonerli olmayan bu özelliklere sahip bi yazıcıyı linkiyle beraber önerebilir misiniz ve demo toner olsa bile yeni alacağım orjinal tonerlerin ömrü ve fiyatı ne kadardır ? Teşekkürler şimdiden 🙂

  • Cüneyt Çağala

   10 Eylül 2017 at 23:04

   aleyküm selam rümeysa. alacağın yazıcıların hemen hemen bir çoğu demo toner/kartuş kullanılır. demo tonerler yazıcı marka modeline göre değişiklik göstersede bir çoğunun doluluk oranı %25-50 arasında oluyor. kullanacağın yazıcı elbetteki yazdırma durumuna göre kullanım süresi değişiklik gösterecektir. ama basit bir şekilde kendimden örnek vererek şunu anlatayım.

   evde kullandığım yazıcı Brother DCP-1511 modeli. bunu yaklaşık 500 TL’ye satın aldım. içinde ki demo toner “tam toner olduğu halde” bunun yanında 80-90 tl civarında (daha ucuzada bulabilirsin 25 tl gibi ama ben orjjinalini aldım) bir ücret vererek exktra bir toner daha aldım. bu toner için biçilen ortalama yazdırma sayfa sayısı 1000 adet. ama bu yazacağın yazılara göre değişiklik gösterebilir. atıyorum 750 sayfada yazdırabilirsin 1250 sayfada. yaklaşık 2-3 yıldır bu yazıcıyı kullanıyorum. fotokopi, tarama özleliğide bulunuyor. aslında evde bireysel olarka kullanılabilecek en uygun ve kaliteli yazıcı tipi. şahsen sizede tavsiye ederim. bakınız >>> link

 15. tülin

  14 Eylül 2017 at 16:46

  merhaba. Sınıf öğretmeniyim. bu sene sınıfım için tarayıcı ve fotokopi özelliği olan,günde ortalama 70-80 sayfa çıktı alabileceğim bir yazıcı almak istiyorum. Bütcemiz 500- 600 tl civarı. Tüm yorumları okudum. brother 1511ve brother 1811 yazıcılar daha öne çıkıyor.Bu iki yazıcıdan sizce hangisi sınıfımız için daha uygun olur. Bunlardan başka önereceğiniz başka bir marka var mı?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim

 16. mahmut mhmt

  17 Eylül 2017 at 15:47

  merhaba hocam.
  geçen yıl bitmeyen kartuşlu canon mg3550 modelini aldım. branşım matematik olduğu için ve eşim de öğretmen olunca yıl boyunca baya bi çekim yaptık. (18bin falan) yıl sonunda emici dolum hatası aldım şimdi servisle görüştüğümde kartuş değişimiyle birlikte 250₺ civarı bir fiyat aldım. her yıl sonunda böyle uğraşmamak için yeni bir yazıcı alma kararı aldık.
  3-5 yıl bizi götürecek, kolay dolum yapabileceğim, haftalık ortalama 250 çekim yapabilecek bir yazıcıı tavsiye eder misiniz? renkli şartı aramıyorum ama olsa güzel olur. yazıcı ve fotokopi özelliği olması işimizi görür. tavsiyelerinizi merakla bekliyorum. fiyat aralığım 400 500 civarı.

  • Cüneyt Çağala

   19 Eylül 2017 at 11:06

   merhaba. “bitmeyen kartuş” aslında bir slogandan öte bir şey değil. tamamen satış stratejisi ile geliştirilen bir argüman diyelim. mürekkep püskürtmeli yazıcıların ucuz olanlarını zaten tavsiye etmiyorum. hali hazırda kartuş fiyatı neredeyse cihazın fiyatıyla aynı oluyor. birde uzun süre kullanılmayınca mürekkeplerin kuruması veya yazdırma kafasında sorunlar çıkıyor. çok az bilgiye sahipseniz ve kendiniz tamir edemiyorsanız soluğu serviste alıyorsunuz. haliyle serviste yüksek fiyata fatura çıkarıyor. ayrıca renkli şartı aramıyorsanız mürekkep püskürtmeli almanız bir dezavantaj. hiç gereği yokken ekstra masraf bence. ayrıca çok tercih edilen modeller değil. mürekkep püskürtmeli yazıcılar genellikle kaliteli baskı (fotoğraf baskısı gibi) çıktı isteyenlerin tercihi. ucuz olması tabi cazip kılıyor.

   siyah-beyaz yazdırma için alacağınız en uygun yazıcı türü lazer yazıcı. bu yazıcılarda kolay kolay hiç sorun çıkmaz. 10 yıl hiç kullanmadan gelin bir çıktı alın sorunsuz problemsiz yazdırır. ayrıca töneri daha ucuza gelir. kaliteli bir model size sorun çıkarcağınız sanmam. 400-500 tl aralığında tavsiyem aşağıdaki gibi olacaktır.

   1- Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 500 TL
   2- Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Yaklaşık 550 TL
   3- Canon i-SENSYS LBP251DW Lazer Yazıcı >>> Yaklaşık 650 TL
   4- CANON i-sensys LBP 6030W >>> Yaklaşık 500 TL

   bunlardan Brother DCP-1511’i yaklaşık 2-3 yıldır ben kullanıyorum. tarama fax, fotokopi özellikleri var. haftalık 250 ve üzeri yazdırma için sorunsuz kullanabilirsiniz. alternatif olarak diğerlerinide değerlendirebilirsiniz. size başta dediğim gibi alacağınız yazıcı tipi lazer modeli ise samsung, hp, canon veya brother olmalı. sizi pişman etmeyeceğine eminim. iyi günler.

   • mhmt

    19 Eylül 2017 at 17:26

    öncelikle cevap için teşekkür ederim Cüneyt bey. bitmeyen kartuş benim için tam bi hayal korıklığıydı. gerçi parasını hakkıyla çıkardı ama neyse artık. ilk 4000 sayfa çıktı aldıktan sonra kartuş bitince servisi arayıp e hani bu bitmeyen kartuştu diye mantığını öğrenince anladım hatalı kararımı. tecrübelerinize güvenerek 1511 almaya karar verdim. çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun.

 17. ömer

  26 Eylül 2017 at 08:30

  iyi günler Cüneyt Bey, sınıf öğretmeniyim.Günlük ortalama 60(aylık 1500 -1800 ‘e çıkabiliyor) sayfa çıktı alabileceğim, renkli, çift taraflı yazdırabilen, çok fonksiyonlu,toner yada kartuş dolumu fiyat olarak uygun ve değişimini kendim yapabileceğim kolaylıkta, yazın kullanımına ara vereceğim bir yazıcıya ihtiyacım var.bütçemiz en fazla 700 tl. Çok araştırdım kafam karıştı artık.Siz ne tavsiye edersiniz?

  • Cüneyt Çağala

   26 Eylül 2017 at 15:32

   hocam bütçenize uygun ve isteğinize en uygun model “Samsung SL-C480W Çok Fonksiyonlu Yazıcı” veya Samsung SL-C480FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı
   fiyatı yaklaşık 750 TL civarında. hali hazırda istediğiniz özellikte bir yazıcı en düşük bu fiyatta başlıyor. alternatif olarak -bütçenizi aşarmı bilemem- 1250 TL değerinde “HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı” öneriyorum. Google’den aratarak bu yazıcıların daha uygun olduğu e-ticaret sitelerine bakabilirsiniz.

   Not:
   HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Çift Taraflı Yazdırır (Otomatik)
   Samsung SL-C480W veya Samsung SL-C480FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı >>> Çift Taraflı Yazdırma (Manuel) >>> Yani YOK.

   • Cüneyt Çağala

    26 Eylül 2017 at 15:40

    Ayrıca hatırlatayım. Fotokopi tarama özelliği olmasın ama renkli >>> çift taraflı yazdırsın istiyorsanız en düşük fiyat olarak Lexmark CS317DN Lazer Yazıcı serileri var. Bunlar 450-750 TL arasında fiyat aralığı var. Performans ve kalite olarak ne durumdalar emin olun bilmiyorum. Çok az lexmark serisi kullandım. Açıkçası bazı banka ve ofislerde kullanımını gördüm. Ancak bunlar genelde siyah-beyaz özellikte olanlardı.

    • ömer

     2 Ekim 2017 at 22:26

     çok teşekkür ederim ilginiz için.çok yardımcı oldunuz. iyi günler.

 18. barbaros

  27 Eylül 2017 at 22:38

  merhabalar,
  600-700tl bir bütçem var.
  yazdıklarınızdan sonra mürekkep püskürtmeli bir yazıcı almaktan vazgeçtim. istediğim renkli bir lazer yazıcı. ayda 500-600 sayfa bir işim var. almış iken kaliteli 5-6 sene çalışacak bir makine olmasını isterim. birde toner fiyatları malum. esasında kullandığınız cihazı alacaktım toner fiyatları muazzam iyi ama siyah beyaz olduğunu görünce vazgeçtim. tabi eğer toner fiyatları uygun bir cihaz bulamaz isem yine de siyah beyaz almayı düşünüyorum bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  • barbaros

   27 Eylül 2017 at 23:28

   anladığım kadarı ile sanırım ucuz makine=pahalı toner, pahalı makine= ucuz toner gibi bir denge söz konusu. doğrumudur acaba ? Samsung SL-C480W diye bir makine buldum ama toner başı fiyat olarak 250 tl.
   birde şu cihaz hakkında yorumlarınızı rica edeceğim ;Canon LBP-251DW

   • Cüneyt Çağala

    28 Eylül 2017 at 11:21

    aynen öyle diyebiliriz. yazıcı konusu ihtiyaca yönelik alındığında oldukça ekonomik. yani siz renkli baskı ihtiyacınız olmadığı halde renkli yazdıran veya çift taraflı yazıdrma ihtiyacı olmadığı halde çift taraflı yazdıran bir yazıcı almak istediğinizde fiyatlar artıyor. her özellik fiyatı biraz daha yukarı çekiyor. tabi bir de şöyle bir konu var. bütçeye göre yazıcı seçimi minumum düzeyde özellikle seçilmelidir. yani şöyle siz 500 tl’ye çok fonksiyonlu kalitesiz bir yazıcı almak yerine daha az fonksiyonu olan veya sadece yazdırma özelliği olan bir yazıcı seçmeniz daha mantıklı olacaktır.

    kaliteli baskı elde etmeyecekseniz mürekkep püskürtmeli yazıcı almanın mantığı yok. haa kullan at şeklinde dönemsel bir yazıcı için tercih edilebilir. burada asıl düşünmeniz gereken konfor, maliyet, çıktı sayısını dengelemeniz. yoksa çok sayıda çıktı alan biriyseniz ya 10 bin tl’lik bir yazıcı alacaksınız yada gidip fotokopiciyden çıktıyı alacaksınız.

    bir yazıcı aldığınızda harcadığınız zaman, elektrik, kağıt ve toner/kartuş maliyeti beklentinizi karşılamalı.

    bir yazıcıyı satın almak istediğinizde renkli,siyah-beyaz, tarama, fotokopi, wifi-kablosuz yazdırma, çift taraflı yazdırma, fax, kimlik baskısı, kaliteli baskı gibi ana özelliklerin hangisinin tercihiniz olduğuna net karar vermeniz gerekiyor. ardından bütçeniz neyse ona göre araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. böylece bütçenizde artışa veya azalışa gidebilirsiniz.

    kaliteli bir yazıcı 15-20 yıl sorunsuz çalışır. sadece çok fazla kullanım bazı parçalarının teknik serviste değişmesini gerkeli kılıyor ek bir maliyet oluştursada çok önemli olmayabiliyor. kaliteli bir markdan aldığınızda uzun yıllar kullanabilirsiniz.

    tonerler muadil, dolum, orjinal şeklinde çeşitleri var. eğer aldığınız yazıcı muadil vs. destekliyorsa çok ucuza toner almanız mümkün. örneğin orjinali 150 tl olan bir tonerin muadili 50 tl olabbiliyor.

    canon lbp serisinden kullandım. gayet güzel yazıcılar. bu yazıcı siyah beyaz, çift taraflı ve kablosuz yazdırma özelliğine sahip. eğer bu özellikler işinizi görecekse bu yazıcı tercih edilebilir. hem bütçenize uygun.

    Samsung SL-C480W ise renkli.çift taraflı yazdırma özelliği yok ancak toner konusu renkli olduğu için biraz pahalı. uygun bir yerden almanız gerekiyor. ancak yazının kendisi şu anda en çok tercih edilen en uygun yazıcı.

 19. Figen

  30 Eylül 2017 at 22:33

  Merhaba,
  Canon mp 630 almıştım zamanında fotoğraflar için. İki ya üç kere orjinal kartuşlarına yazıcı fiyatı kadar ödeme yapıp kullanamayıp kuruttuktan sonra şimdi kartuşu bile piyasada yok. Bozulana kadar kullanmak istiyorum. Şİmdiye kadar çeşitli sebeplerden elim değmedi ama şimdi cd üzerine baskı ve fotoğraf çıktıları için kullanacağım. Bitmeyen kartuş, doldurulabilir kartuş… Bir tanesini doldurdum deneme amaçlı ve taktıktan sonra ekranda artık o kartuşun doluluğunu gösteren bölüm gözükmez oldu. Bu kartuşlardan biri bile olmasa çıktı alınamazmış. Miyadını doldurana kadar en pratik kullanma şekli ne tavsiye edersiniz? Bu arada yine fotoğraf çıktısı da düşüneceğim ama ekonomik bir yazıcı tavsiyesi istiyorum sizden. Wifi bağlantısı olsun, tarayıcı ve fotokopi de. Bunun dışında kartuş ya toner ( fotoğraf için tavsiyeniz değil ama bir tavsiye kenarda dursun ) İyi bir şey olsun, çok ucuz ya çok pahalı değil, orta karar. Pixima G3400 300 Tl ye teklif aldım eski kullanıcısından, çok memnun olanlar var ama bitmeyen kartuş ve kartuş dolum fiyatları yine sil baştan aynı hikayenin konusu olur muyum diye korkutuyor. Umarım kısa sürede ilgilenebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler…

  • Cüneyt Çağala

   1 Ekim 2017 at 18:51

   uygun zamanda cvp vermeye çalışağım. sizin cvp biraz uzun olacak sanırım 🙂

   • Figen

    3 Ekim 2017 at 10:24

    Zaman müsaade etse ve eli kulağında olsa cevabın nasıl makbule geçer 🙂 Çok bekletmeyin lütfen. G3400 ün sahibi cevap bekliyor. İyi bir çözümse değerlendireyim inşallah.

    Yazının uzunluğu göz korkutmasın 🙂
    1. Mp630 için en uygun kartuş kullanımı?
    2. G3400 300 TL yarı dolu kartuşları ile iyi bir alış veriş sayılabilir mi?
    3. Hepsini koyun bir kenara hem fotoğraflar için iyi hem de sizi rahatlatacak şu makinedir, makinelerdir.

    Hiç düşünmeyip yapacağım. Size güveniyorum 🙂 Selamla…

    • Cüneyt Çağala

     3 Ekim 2017 at 12:24

     merhaba. canon mp630 kartuşu piyasada çokça bulunuyor. aslında temin etmeniz mümkün ama uygun fiyatlı seçenekleri doğrudan bu işi yapan şirketlerle konuşmak lazım. haliyle orjinali biraz pahalı oluyor. canon mp630 yazıcısı kaliteli bir yazıcıdır. nerdeyse ekrana görüntü ile birebir kalitede baskı elde edilebiliyor. şu anda yanılmıyorsam 400 tl bazı firmalar tarafından satılıyor hala. kartuşu tekli gibi olsada bir tanesi bittiğimi değiştirmeden çalışmıyor.

     sorunuzun cevabına gelince canon mp630 için uygun fiyata kartuş bulabilirsiniz. orjinalini internetten temin etmeniz mümkün diğer eşdeğer/muadil/dolum için yakınınızda bulunan bir firma ile görüşebilirsiniz. şimdi kontrol ettiğimde bir tanesi muadili 15 tl civarında ojinali 65 tl civarında. yani toplam 60 tl (muadil) ile 260 tl (orjinal) bir fark var. buradan bakabilirsiniz yada sitenin iletişim bilgilerinden arayıp bilgi alabilirsiniz.

     edit: ayrıca ben konuştum. orjinali kendilerine yok ama dolumu var dediler. 42 tl gibi bir fiyatı var.

     canon pixma g3400’ya gelince şu anda kullandığınız yazıcı gibi. bu yazıcılarda kullanılan teknoloji neredeyse aynı. yeni yazılım ve yeni teknoloji ile biraz iyileştirme yapılıyor sadece. tabi karar sizin. mürekkep püskürtmeli yazıcılar dolum/muadil olmazsa gerçekten maliyetli yazıcılar. tabi siz baskı için kullandığınız mecburen en ekonomik olarak bunlardan birini kullanmak durumundasınız. piyasada 600-700 tl civarında olduğunu düşünürsek 300 tl uygun bir fiyat. yani iyi bir alışveriş. ama canon mp630 den memnunsanız verdiğim linkten fiyata bakın ayrıca web safasında sağdaki çevrimiçi müşteri temsilcisi veya telefonla arayın net bilgi alın. eğer işinize gelmezse ondan sonra canon pixma g3400’yı alabilirsiniz.

     alternatif önereceklerim canon ve epson modeller olacak.

     1- Canon E514 Bitmeyen Kartuşlu Çok Fonksiyonlu Inkjet Yazıcı (A4) > Yaklaşık 300 TL
     şu anda bir çok yerde en olumlu geri bildirim alan mürekkep püskürtmeli-bitmeyen yazıcı tiplerinden biri. tavsiye ederim.

     2- EPSON WorkForce M105W Tanklı Mono Printer Wi-Fi Siyah-Beyaz > Yaklaşık 450 TL

     3- Canon PIXMA iP7250 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı > Yaklaşık 300 TL

     • Figen

      3 Ekim 2017 at 13:41

      Çok çok teşekkürler. Hemen arıyorum. Teknoloji marketlerde ve internette bulamamıştım orjinalini. Takipteyim. Kolaylıklar…

   • Deniz

    27 Ekim 2017 at 16:29

    Merhaba Cüneyt Bey yazılarınız ve emegınız ıcın tesekkurler.Bende evde kullancagım aslında ara sıra kullanacagım ancak fonksıyonellerın en uygunu, yazıcı tarama fotokopi, renkli lazerli wifi olarak bana en uygun ne önerırısınız ?

 20. Batu

  1 Ekim 2017 at 17:36

  Öncelikle merhaba. Ofis için lazer bir yazıcı bakıyorum ama karar veremedim. Olmazsa olmazlarım wifi, tarayıcı, otomatik duplex ve tonerin maliyeti beni üzmesin. Çıkabileceğim en yüksek fiyat 700 lira. Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Cüneyt Çağala

   1 Ekim 2017 at 18:51

   siyah beyaz-renkli tercihiniz nedir? bunuda yazarsanız bu göre 2-3 tavsiyede bulunayım.

 21. ebru

  2 Ekim 2017 at 21:32

  Merhabalar ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkürler.Ben renkli ya da renksiz her ikisini de değerlendirmek isterim.Kablosuz bağlanabileceğim bana zaman ıcınde toner malıyetı cok cıkarmayab cıkarsa da ucuza doldurabılcegım tonerı olan.Aynı zamanda fotokopili ve fotokopisiz hangı modellerı onerebılırsınız?Fotokopi ozellıgının olması cok önem arz edıyor mudur?Bu arada evde kullanacagım.Butcem maxımum 500 lira.Simdiden tesekkur ederim.

  • Cüneyt Çağala

   2 Ekim 2017 at 22:58

   merhaba burada ki linki bir kontrol edin isterseniz. en azından seçenekler konusunda net bir fikriniz oluşur. tavsiye konusuna gelince;

   siyah-beyaz, kablosuz istiyorsanız: Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı > Yaklaşık 600 TL gibi bir fiyatı var. şu anda piyasada en çok tercih edilen lazer siyah-beyaz model diyebilirim. renkli-kablosuz konusunda ise tavsiyem yine aynı markanın Samsung SL-C480W Çok Fonksiyonlu Yazıcı modeli. bunun fiyatı 750 tl civarında.

   hocam şunu belirteyim. renkli yazıcı aldığınızda alacağınız tonerin maliyeti yazıcıyı geçebilir. çünkü siyah renk dışında ekstra üç renk toner daha alıyorsunuz. oysaki siyah beyaz yazıcıda sadece bir renk-siyah toner alınıyor. çoğu kişi bu durumdan dolayı ucuz dolum veya muadil toner alma yoluna gidiyor. eğer kalitesiz bir yerden dolum veya muadil toner alırsanız bu kez yazıcı bozulabiliyor. bu ayrı bir problem.

   şahsen ben siyah-beyaz, tarama-fotokopi özelliği olan brother 1511’i 2-3 senedir kullanıyorum. çok sık olmasada arada derede çıktı alıyorum. toneri ise çok ucuz. şu ana kadar sadece 1 toner değiştirdim. bu aldığımın siyah-beyaz ve kablosuz özellikte Brother HL-1211W Lazer Yazıcı (350 tl felan) ve Brother MFC-1911W Çok Fonksiyonlu Yazıcı (650 tl felan) modelleride var. renkli ve kablosuz de düşünürseniz 1000 tl olan Brother HL-3170CDW Lazer Yazıcı modeli mevcut. tabi daha yüksek fiyatlılarda var.

   siz net bir şekilde şu özlelikte ve şu fiyatta olsun dediğinizde daha doğru önerilerde bulunabilirim.

   bütçeniz 500 tl civarında ise sadece renkli özellikte bir yazıcı alabilirsiniz. renkli ve artı özellik (kablosuz, tarama, fax, fotokopi) dediğinizde fiyat artıyor.

 22. ebru

  2 Ekim 2017 at 23:11

  Bılgılendırme ıcın cok tesekkur ederım.Ozaman sıyah beyaz,kablosuz(fotokopili ya da fotokopisiz) fıyat da 500 ü aşmadan hangı urunu onerırsınız?

  • Cüneyt Çağala

   3 Ekim 2017 at 11:43

   1- Samsung SL-M2070FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı > Yaklaşık 600 TL (Siyah Beyaz, Fotokopi-Tarama, Kablosuz)
   2- Canon i-SENSYS LBP251DW Lazer Yazıcı > Yaklaşık 650 TL (Siyah-Beyaz, Kablosuz, Çif Taraflı Yazdırma)
   3- Samsung SL-M2020W Lazer Yazıcı > Yaklaşık 300 TL (Siyah-Beyaz, Kablosuz)
   4- Brother HL-1211W Lazer Yazıcı > Yaklaşık 325 TL (Siyah-Beyaz, Kablosuz)
   5- Brother MFC-1911W Çok Fonksiyonlu Yazıcı > Yaklaşık 650 TL (Siyah-Beyaz, Tarama, Fotokopi, Kablosuz)

   • ebru

    3 Ekim 2017 at 22:31

    Ben dediğiniz yazıcıları inceledim Brother mfc1911 ile dcp1511 arasında sadece wifi ozelliginin olmaması mı var?cunku aralrında nerdeyse 100 tl cıvarı fark var.

    SamsungSLM2070FW ye baktıgım da genel olarak yorumlar gayet olumlu ama tonerının cok pahalı oldugundan bahsediyorlar bunun bır cozum yolu yok mudur?Bu makıneyle SLM2070W nın farkı nedır?
    Kusura bakmayın yazıcılar hakkında pek bılgım olmadıgı ıcın her ayrıntıyı soruyorum.

    • Cüneyt Çağala

     5 Ekim 2017 at 23:23

     sonunda w harfi olanlar wifi bağlantı özelliğine (kablosuz) sahip oluyor. ayrıca sadece bu değil fark kullanılan yeni teknolojiler ve sürüm farkı var. mesela mfc 1911’de fax özelliğide bulunuyor. buna benzer. siz ihtiyacınıza göre olanı alın derim. kullanmayacağınız özellik için ekstra 100 tl vermeye gerek yok bence.

   • ebru

    5 Ekim 2017 at 20:17

    Cüneyt Hocam sizden aldığım cevaba göre hemen bır yazıcı alacagım.Beni son kez bilgilendirirseniz inanın çok sevınırım.Tesekkurler

 23. Namık Özcan

  3 Ekim 2017 at 17:48

  Hocam selam
  Xerox yazıcıları hiç tavsiye etmemişsiniz. Xerox WorkCentre 3025NI almayı düşünüyorum. Çift yönlü baskı ve otomatik kağıt besleme yapabildiği için tercih ettim tek soru işareti çipli kartuş olması işletme maliyetini artırır mı? Muadil kartuş performansı nasıldır? Değerlendirme yaparsanız sevinirim

  • Cüneyt Çağala

   3 Ekim 2017 at 19:20

   uzun süre xerox kullandım. gerçekten mükemmel yazıcılar üretiyorlar. özellikle WorkCentre serisi çok şık. Xerox WorkCentre 3025V-NI standart (siyah-beyaz) “Kopyalama, Yazdırma, Tarama” fonksiyonuyla beraber FAX özelliğide bulunuyor. Buna ek olarak üzerinde ki başlangıç toneri kapasitesi 700 sayfa iken tam bir tonerle 2300 sayfaya kadar çıktı elde edilebiliyor. bu yazının tutulmamasının nedeni çipli olması. yani ha deyince gidip toner alamıyorsunuz. profesyonel olmayan bir dolum veya muadil çalışmayabiliyor. kimse böyle hatalarla zaman kaybetmek istemiyor. özellikle toner konusunda net bilgi almak için buradaki linkte bulunan numarayı arayıp bilgi alabilirsiniz. kafanızdaki soru işaretlerine yanıt vereceklerini düşünüyorum.

   • Namık Özcan

    3 Ekim 2017 at 20:28

    Hocam
    öncelikle Xerox WorkCentre 3025V-NI ve Samsung SL-M2070FW düşünüyorum ve Brother MFC-1911W çift taraflı yazıyorsa onu da düşünebilirim.
    Hocam sorularım
    1. Samsung kartuş da çipli değil mi? (brother çipli değil sanırım)
    2. Samsung çift taraflı baskıyı otomatik mi manuel mi yapıyor? (Sanırım xerox manuel)
    3. Brother manuel ya da otomatik çift yönlü baskı yapıyor mu?
    4. Son soru sizin seçininiz ne olurdu? (ağırlığım xerox ve samsung da)
    Teşekkürler

    • Cüneyt Çağala

     5 Ekim 2017 at 23:20

     hocam kısa zamanda yanıt vermeye çalışacağım.

     • Namık Özcan

      6 Ekim 2017 at 14:39

      Teşekkürler Hocam
      Şahsi tercihinizi de bekliyorum

 24. AYŞE

  5 Ekim 2017 at 18:01

  MERHABA , ÖĞRETMENİM.GÜNDE EN AZ 200 BASKI ALABİLMEK İÇİN , FOTOKOPİ ÖZELLİĞİ OLUP , MÜREKKEP DOLDURMA SIKINTISI YAŞATMAYACAK , SAĞLAM ,KULLANIŞLI , ÇOKTA FİYATLI OLMAYAN HANGİ YAZICIYI ÖNERİRSİNİZ?

 25. Uğur

  6 Ekim 2017 at 23:21

  Cüneyt Çağala yazıcı seçimi ile ilgili bütün başlıklarını ve yorumlarını inceledim.Gayet başarılı paylaşım olmuş teşekkür ederim.Ancak Brother 1511 de karar kılmışken kafam biraz karıştı.Karışıklık Samsung SL-M2070FW yüzünden oldu çünkü kullanım videolarını izlediğim de wifi özelliği bana çok cazip geldi fakat muadil çipli çipsiz olaylarından anlamadığımdan dolayı biraz çekimserim.Şu an piyasada Brother 1511 alt limit fiyatı 540 tl iken Samsung SL-M2070W alt limit fiyatı 560 tl.Benim sorularım;
  Muadil toner orjinal baskı kalitesini verir mi?
  Muadil tonerler yazıcıya zarar verir mi?
  Her muadil diyene güvenilir mi?
  Ya da boşver wifi yi sen brother al kafan rahat etsin mi dersin?

  • Cüneyt Çağala

   7 Ekim 2017 at 22:31

   muadil veya orjinal toner arasında pek bir fark yok. aslında kaliteli bir yerden alırsanız neredeyse aynı gibi. ama bazı firmalar sırf tonerden kazanmak için ÇİP vs. olayını geliştirdiler. aslında kendilerince haklılar ama kullanıcıyı kendilerine mecbur etmeleri haksızlık. bir çeşit tekelleşmenin farklı bir boyutu. ama çipli olsa bile bazı firmalar muadillerini geliştirdiler.

   Size şöyle özetleyeyim. aşağıda yazdıklarım kaliteli firmalar için geçerli.

   Muadil toner ile orijinal kalitede çıktı alabilirsiniz. Hemen hemen orijinal toner ile baskı adetleri aynıdır. Muadil toner korsanmış gibi bir algı olsada bu tamamen yanlış. Muadil toner aynı zamanda garantili olabilir. Doluma göre –fiyat olarak- yaklaşık olarak %50-70 oranında tasarruf edersiniz. Muadil toner fiyatları daha uygun bir fiyata sahip olduğundan dolayı bir çok kişi içinde Muadil toner tercih ediyor. Muadil tonerin genellikle bir başka özelliği ise toner bittikten sonra terkar dolum yapılabilmesi.

   not: Samsung SL-M2070FW ve Brother 1511 muadilleri satılıyor. örneğin: 1511’in orjinal toneri 100-120 tl iken muadili 25-50 tl olabiliyor.

   • Uğur

    7 Ekim 2017 at 23:54

    Cevap için teşekkür ederim.Tabi cevap beklerken aynı zamanda boş durmadım alternatif olarak wifi mevcut olan ve kartuşu ucuz olan inkjet araştırması yaptım kendimce.Bunu yapma sebebim sizden muadil hakkında olumsuz cevap gelme ihtimaline karşı yazıcı ihtiyacımı bir an önce karşılamak ve yavaş olsun ama kafam rahat olsun düşüncesi.Tabi bu araştırma sonucunda HP Deskjet 3635 ve Canon Pixma E474 arasında kaldım.İkisinde de wifi mevcut ve kartuş fiyatları uygun ayrıca hemen hemen aynı baskı sayısına sahipler.Biri diğerinin eksisini artısı yapmış ama beni çok etkileyecek eksiklikler değil.
    –HP Deskjet3635 ve Canon Pixma E474 hakkında bilginiz var mı?(Görüşlerinizi merak ediyorum)
    –Siz alacak olsaydınız hangisini tercih ederdiniz?

    • Cüneyt Çağala

     8 Ekim 2017 at 00:43

     yanlış anlaşılmasın ama mürekkep püskürtmeli yazıcıların ucuz olanları kesinlikle tavsiye etmiyorum. yazıcı için ayırdığınız bütçe nedir bilemiyorum. ama ucuz mürekkep püskürmelilerden uzak durun derim. ha kullanmaya kullanırsınız ama zamanı geldiğinde bana hak vereceksiniz. ev kullanımı için aldığınızdan uzun süre kullanmadığınızda yazdırma uçlarının kuruması, yazdırma kafası hatası, hava yapma gibi abuk subuk hatalara tanık olacaksınız. bilemiyorum açıkçası.

     • Uğur

      8 Ekim 2017 at 10:22

      Aslında çokta ucuz sayılmaz.İki cihazda 250 TL civarı bir fiyat ile satılmakta ama kartuşları 40-50 TL civarında.Aslında bütçem 500 TL idi.Dediğim gibi sizden cevap beklerken bu iki inkjet model çıktı karşıma.Cihaz ve kartuş fiyatları bana uygun geldi üstelik renkli çıktıda alabilecektim.Ayrıca Baskı adedi HP3635-360 syf , Canon Pixma E474-400 syf olarak belirlenmiş.Ayrıca HP için kartuşları vakumladığı için kuruma sıkıntısı çıkmayacağı belirtilmiş.Şimdi ucuzdan kastınız 100-200 arası yazıcılar mı? Bu iki cihazda sizin için ucuz sınıfına mı giriyor?
      Kafam allak bullak oldu artık.Ne zor şey yazıcı almak.

 26. SERKAN

  7 Ekim 2017 at 15:29

  MERHABALAR ÖNCELİKLE TEŞEKKÜRLER İLGİNİZ İÇİN.
  BEN KIZIMIN OKULU İÇİN ARA SIRA ÇIKTI ALABİLCEĞİM FOTOKOPİ ÇEKEBİLECEĞİM KALİTELİ UZUN ÖMÜRLÜ YAZICI.
  BENİM İÇİNDE CEP TELEFONUMDAKİ FOTOLARI ALBÜM YAPABİLECEĞİM BİR YAZICI İSTİYORUM KARTUŞ VE MÜREKKEP MALİYETİMİZ OLMASIN AMA FAZLA.
  AYRI İKİ MAKİNAMI ALMAMIZ GEREKİYO.(BİRİ PÜSKÜRTMELİ,BİRİ LAZER OLAN)

  • Cüneyt Çağala

   7 Ekim 2017 at 22:22

   eğer albüm yapmak gibi bir planının varsa mürekkep püskürtmeli alacaksınız. ayrıca lazer yazıcı almanıza gerek yok. mürekkep püskürtmeli a4 veya normal fotoğraf baskısı işleminiz için yeterlidir. bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama yaklaşık 600 tl değerindeki Canon MX-925 Çok Fonksiyonlu Mürekkepli Yazıcı / Fakslı-Wireless yazıcı tavsiyemdir. kullanıcıların verdiği değere göre baya olumlu puan almış bir yazıcı olduğunu söyeyeyim.

   yine alternatif olarak hali-hazırda piyasada adın çokça söz ettiren Epson L386 Çok Fonksiyonlu Tanklı Yazıcı modelini alabilirsiniz. Bunun yaklaşık fiyatı ise 600-750 tl arası.

   Epson L386 Renkli Mürekkep Tanklı Yazıcı |

   • Baskı Türü: Renkli
   • Dublex Baskı: Yok
   • Fax Özelliği: Yok
   • Fotokopi Özelliği: Var
   • Tarayıcı Özelliği: Var
   • USB: Var
   • Wİ-Fİ: Var
   • Yazıcı Tipi: Çok Fonksiyonlu
   • Gürültü Seviyesi (dBA): 5,2 B (A)
   • Siyah-Beyaz: 13000 Sayfa
   • Renkli: 6500 Sayfa

 27. Mert

  8 Ekim 2017 at 18:10

  Merhabalar Epson L386 Renkli Mürekkep Tanklı Yazıcı ilgimi çekti kardeşim öğrenci ve sayfalarca çıktı alıyor bende fotoğraf vs basmayı düşünüyorum.Firmaya göre 13.000 siyah beyaz syf çıktı alıyormuş.Tanklı yazıcılarda metin çıktısı aldığımızda kalitesi çok mu düşük olur ve de kartuşlular gibi donma vs görülüyor mu bunlarda? Teşekkürler…

 28. mustafa

  8 Ekim 2017 at 22:57

  Merhaba labaratuvarda kullanmak uzere siyah beyaz ve renkli çıktı alabilecek tarayici ve fotokobi ozellihi olan toner doldurma sıkıntısı olmayacak bir yazıcı önerir misiniz? Bütçe max 1000

  • Cüneyt Çağala

   8 Ekim 2017 at 23:51

   merhaba. size tavsiyem eğer bütçeniz yeterli ise 1250-1300 tl civarında olan HP LaserJet M277DW Çok Fonksiyonlu Yazıcı yazıcı almanız. renkli, tarayıcı, fax, fotokopi, çift taraflı baskı özellikleri bulunuyor. eğer hayır 1000 tl maximum derseniz HP Color Laserjet Pro MFP M277n Lazer Yazıcı öneriyorum. üsttekinden farkı çift taraflı yazdırma özelliği yok bunda. bunun fiyatı ise yaklaşık 1150 tl civarında.

   bunlar dışında incelemenizi istediğim:

   Samsung SL-C480FW Çok Fonksiyonlu Yazıcı > Yaklaşık 850 TL (SL-C480W Modeli 750 TL Civarında)
   Canon MF-635CX Çok Fonksiyonlu Yazıcı > Yaklaşık 1250 TL

   bu önerdiğim yazıcılar sizin için uygun ve yıllarca kullanabileceğiniz yazıcılar. eğer fotoğraf baskısı gibi net çıktılar alacaksanız o zaman mürekkep püskürtmeli yazıcılara bakmalısınız. bu önerdiğim renkliler standart renkli yazıcılar.

 29. mustafa

  9 Ekim 2017 at 02:18

  Cuneyt bey cok saolun. Cift tarafli yazma çok önemli mi? Deney sonuçlarını alabilcegimiz bazen renkli grafikler resimler oluyor mesala bunları çıktı alacağız. Samsung un tonerleri hp ye gore çok nadir bulunuyor sanırım. Faks olmasa da olur.

  • Cüneyt Çağala

   9 Ekim 2017 at 12:21

   dediğiniz doğru ama artık internet üzerinden en uygun firmayla iletişime geçerek muadil toner alabiliyorsunuz. bir çoğu zaten garantili satış yapıyor. almadan önce muhakkak telefonla arayıp net bilgi alın. eğer çıktılarınızda çok çift taraflı çıkarmıyorsanız çift taraflı yazıcı almanıza hiç gerek yok. zaten manuel olarak kağıtları ters çevirerek çift taraflı çıktı elde edebiliyorsunuz. önerdiğim yazıcılar sizin için en uygun yazıcı modelleri.

 30. Betül aydur

  11 Ekim 2017 at 08:50

  Merhaba Cüneyt bey. Bende evde kullanabileceğim renkli, fotokopi çeken bir yazıcı almak istiyorum. Öğrenciler için kullanacağım. Bütçem 600 civarı. Tankliyi kullanamadim.

 31. Arzu

  15 Ekim 2017 at 21:28

  Merhaba.Ben üniversite öğrencisiyim notlarım için siyah-beyaz,renkli(olmasada olur) bir yazıcı istiyorum Fotokopi Özelliği,Tarayıcı Özelliği,USB ve Wİ-Fİ olursa sevinirim.Kartüş olan değilde lazer yazıcı istiyorum kartüş çok para istiyor öğrenci olduğum içinde bütçemin buna yetmeyeceğini düşünüyorum şu an 300-350 TL civarında bütçem var yazıcı için.Bana önere bileceyiniz bir yazıcı var mı?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   15 Ekim 2017 at 22:20

   istediğin bütçeye en yakın ve benim evde kullandığım Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı modeli oda 500-550 tl felan. bütçene uygun çok fonksiyonlu var ama tavsiye etmem. şunu al derim 1 yıl sonra çöpe atarsın.

   • Ahmet Emre

    5 Ocak 2018 at 11:19

    Selamün aleyküm. Ben tıp Fakültesi öğrencisiyim ve neredeyse haftalık 200 sayfa kadar not çıkarmam gerekiyor. Kaliteli renkli yazıcı arıyorum tarayıcı özelliği olup olmaması çok önemli değil bütçem max 500 civarı, siz ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim 🙂

    • Cüneyt Çağala

     5 Ocak 2018 at 19:02

     merhaba. 500 tl ye -istediğiniz türde- kaliteli bir renkli yazıcı almanız biraz zor. ucuz mürekkep püskürtmelilerden alabiliriniz. ama bunların kartuşları hem maliyetli hemde sizin kullanımınıza pek uygun değil. kısa zamanda bozulduklarından bütçeyi yinede arttırmanız gerecek. tıp fakültesinde ki arkadaşlarım genelde ön-arka yazdırıp a4 sayfasını bölümleyerek çalışırlardı. muhtemelen sizinde isteğiniz bu yönde. çok kaliteli -fotoğraf baskısı gibi net- çıktı istemiyorsanız ilk tavsiyem lazer özellikte 750 tl civarında Brother HL-3150CDN Renkli LED Yazıcı ( Network + Duplex ) tavsiye ediyorum.

     mürekkep püskürmeli alacaksanız 600 tl civarında Canon MX-925 Çok Fonksiyonlu Mürekkepli Yazıcı / Fakslı-Wireless tavsiye edeceğim.

     Brother HL-3150CDN Renkli LED Yazıcı >>> İncele
     Canon MX-925 Çok Fonksiyonlu Mürekkepli Yazıcı >>> İncele

 32. Yasemin

  19 Ekim 2017 at 21:49

  Merhaba. Ben sınıf öğretmeniyim.günde 50 kadar çekim yapacağım ,renkli,lazer,Wifi özelliği olan, tarayıcıyılı, çok yavaş olmayan,fotokopi çekeceğim kadar sayıyı yazdığımda bir daha tuşa basmadan çıkarabilen( Epson larda tek tek çekiyormuş) bir makine istiyorum. Çok kafam karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Yasemin

   19 Ekim 2017 at 21:50

   Bütçem 800 tl

 33. zeynep

  22 Ekim 2017 at 00:36

  1000 Tl ye kadar bütçem var. öğretmenim ve günde ortalama 100 küsur çıktı alıyorum . tarayıcı yazıcı ve renkli yazıcı istiyorum ama taramada beni uğraştırmasın üstten verip kendisi taratsın istiyorum ve duble baskısı otomatik olsun istiyorum . ne önerirsiniz

  • Cüneyt Çağala

   26 Ekim 2017 at 01:15

   merhaba.HP Renkli LaserJet Pro M277dw MFP Lazer Yazıcı öneriyorum. Fiyatı 1300 TL civarında. mobil yazdırma, çift taraflı baskı, fax, fotokopi, tarayıcı gibi bir çok özelliği bulunuyor. hp kalitesi gerçekten tartışılmaz. üstten taratma olayına gelince. bunun için kısa bir araştırma yapıp burdan yanıt vereceğim. görüşmek üzere.

   video: https://www.youtube.com/watch?v=astVZmU_B7Q

 34. Mustafa DEĞİRMENDERE

  25 Ekim 2017 at 22:49

  merhabalar yazınız gerçekten mükemmel öncelikle tebrik ederim. ben öğretmenim evimde kullanabileceğim bazen 2-3 ay hic kullanmayacağım bazende günde 50-60 tane cıktı alacağım yıllık ortalama sorunsuz 5000-6000 cıktı alabileceğim manuel yada otomatik farketmez çift yönlü yazdıran (renkli veya siyah beyaz) bir yazıcı almak istiyorum. az tonerle bol çıktı alabileceğim tabiri caizse az yakan cok kacan bir yazıcı arıyorum 🙂 hp p1102 düşündüm ama fiyat olarak 500 tl civarı aynı işi gören daha uygun bir yazıcı önerebilirmisiniz?

  • Cüneyt Çağala

   26 Ekim 2017 at 01:03

   hocam lazer yazıcı söz konusu olduğunda özellikle hp, canon, brother gibi yazıcılar tam bir canavar. gerçekten -zorlanmadığı- sürece yıllarca kullanılabilir. ben hp p1102 modelinin eski versiyonunu kullandım. sadece siyah-beyaz çıktı elde etmek isteyenler için oldukça ideal. ve çokta sağlam bir makina. bu konuda hp makinalarına kesinlikle güvenirim. bu tip yazıcılar lazer olduğu için mürekkep püskürtmelilere göre kolay kolay sorun çıkarmazlar. 2-3 ay değil 1 yıl kullanmasanız bile sorun çıkarmaz.eğer söz konusu renkli olacaksa o zaman bütçeyi biraz arttırmanız gerekecek. 300-500 tl aralığında alabileceğiniz en uygun yazıcılar. (sadece yazıcı)

   Sadece siyah-beyaz (Bireysel ve ofis kullanımına uygun yazıcılar)

   1- Samsung SL-M2820ND Lazer Yazıcı >>> Yaklaşık 500 TL
   2- Brother LaserJet HL-1211W Mono Lazer Yazıcı >>> Yaklaşık 300 TL
   3- Canon I-SENSYS LBP6030 Beyaz Lazer Yazıcı (A4) >>> Yaklaşık 350 TL
   4- HP LaserJet Pro P1102 Lazer Yazıcı >>> 550 TL

 35. Mustafa DEĞİRMENDERE

  25 Ekim 2017 at 22:55

  bu arada tabiki aldiğım ürünün uzun yıllar dayanması da gerekli 😀

 36. Gönül Sezen

  26 Ekim 2017 at 00:07

  Merhaba cüneyt bey. Yazınız için teşekkür ederim. Biz sınıfımızda kullanmak için siyah beyaz,tarayıcı fotokopi özellikleri olan, kullanımda ve dolumda sorun yasamayacagimiz,daha 1. Sinif oldukları için 4. Sinif a kadar kullanabilecegimiz bir yazici arıyoruz.tavsiyeleriniz doğrultusunda laser olacak. Ancak bulunduğumuz şehirde dolum yapan yerler kafamı çok karıştırdı. Samsung m2070w modelini kesinlikle önermiyoruz dolumda sürekli problem çıkarıyor dediler. Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var.wi-fi günümüz için olmazsa olmazlardan mıdır? Bu arada 600 tl bütçemiz var. Şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   26 Ekim 2017 at 00:53

   samsung m2070w bazı dolumda problem çıkardığı doğrudur ancak işi bilen firmalar olduğunda sorunsuz olabiliyor. wi-fi çok önemli bir konu değil. yani illa cep telefonu ile çıktı almak isteyen biri olur mu bilemem. ancak bunun dışında wifi özelliğinin olmaması bir okulda çok problem olacağını sanmıyorum. size bir çok kişiye tavsiye etiğim ve 2-3 yıldır kendim kullandığım Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı modelini tavsiye ederim. muadil tonerleri internette çok ucuza satılıyor. günlük ne kadar baskı alıyorsunuz bilemem. ancak kesinlikle memnun kalacağınıza eminim. siyah beyaz,tarayıcı fotokopi özellikleri olan bir yazıcı. 500-600 tl aralığında istediğiniz özellikte alabileceğiniz en uygun yazıcı modeli. bunun dışında alternatif HP LaserJet Pro MFP M130FN Çok Fonksiyonlu Yazıcı modeline bakabilirsiniz. iyi günler.

   • Göksel Koca

    26 Ekim 2017 at 08:34

    Cüneyt bey konuşma imkanımız olur mu bir, rica etsem. 0542********

 37. Mert

  29 Ekim 2017 at 13:56

  Meraba Cüneyt bey. Siyah beyaz çıktı alabileceğim tonerini doldurabileceğim bi yazıcı almak istiyorum.fiyat olarak 300 ile 350 TL arasında olmalı. Toneri çipli olunca dolum yapılamıyor mu ???

 38. ADL

  30 Ekim 2017 at 17:51

  Canon MF232W tavsiye eder misiniz? Brother MCF 1911 ‘mi tavsiye edersiniz? Sizce hangisi tercih etmeliyim? Gönlüm Canondan yana ama bilene danışmak istedim

 39. Cem GÜNGÖRDÜ

  31 Ekim 2017 at 01:40

  Merhaba ben işim için katalog basmak istiyorum,maalesef matbaa ile çalıştığımda minimum 1000-1500 adetten aşşağıya basmıyorlar,ozalitçiler ise gerçekten pahalıya geliyor… Hem sürekli kataloğumu güncel tutmak,hem de elimin altında durması ve gerektiği kadar baskı alabilmem için,kataloğumun da kalitesiz durmaması için bana 200gr KUŞE kağıda çıktı alabilen renkli bir yazıcı gerekmekte… İhtiyacım her sefer 50 adet 30 sayfalık kataloglar… Teşhir edilecek ürün: Abiye/tekstil ürünü,yardım edebilirseniz çok müteşekkir olurum…

  • Cem GÜNGÖRDÜ

   31 Ekim 2017 at 01:44

   Çift taraflı baskı,işimi çok kolaylaştıracaktır diye eklemek istedim,tabi sizin fikriniz ve tavsiyeniz doğrultusunda düşüncem değişecektir…

 40. büşra

  2 Kasım 2017 at 19:19

  Merhaba paylaşım için teşekkür ederim. hepsini okudum sanırım o kadar çok okuyunca kafam karıştı =) İş yerinde kullanmak için renkli çıktı da alacağım faks, tarama ve fotokopi özelliği olan bir makine arıyorum. wifi özelliği de olması gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   2 Kasım 2017 at 19:25

   merhaba. bütçeniz nedir. ona göre en uygun seçeneği yazalım.

   • büşra

    3 Kasım 2017 at 12:24

    Merhaba 300 400 max 500 tl bütçe ayırdım.

    • Cüneyt Çağala

     3 Kasım 2017 at 12:33

     merhaba. renkli, faks, tarama ve fotokopi için en az 800 tl ayırmalısınız. eğer renkli isityorsanız minimum bütçe 450-500 civarında başlıyor. ancak 500 tl civarında siyah-beyaz fotokopi tarama özelliği olan yazıcı önerebilirim.

     • büşra

      3 Kasım 2017 at 13:20

      renkli olabilir

 41. bülent

  4 Kasım 2017 at 16:52

  merhaba hocam.
  benim hp laserjet 3050 çok fonksiyonlu yazıcım vardı,yaklaşık 8yıllık.fax ve tarayıcı fonksiyonu bozuldu, şuan sadece yazıcı fonksiyonu kaldı.yeni bir çok fonksiyonlu yazıcı almak istiyorum.işyerimde kullanıyorum.yaklaşık ayda birkaç defa tarayıcıyı kullanıyorum,haftada birkaç defa yazıcı ve fotokopiyi kullanıyorum.(yani sürekli olarak ama az baskı yapıyorum)bu şartlarda toneri uzun gidebilen, toneri bitince ucuz dolum veya muadil olacak,yıllarca sorun çıkarmayacak makul fiyata,basit ve sorunsuz çalışan. çok fonksiyonlu yazıcılar tavsiye edermisiniz?

 42. bülent

  4 Kasım 2017 at 17:06

  pardon hocam,ayrıca manuelde olsa çift taraflı yazdıracak kısmıda olsa iyi olur.şimdiden teşekkürler.

 43. Yusuf çebi

  7 Kasım 2017 at 14:44

  Merhaba,
  Oncelikle yaziniz icin tesekkurler cok aciklayici olmus.
  Ofis icin kimlik vs tarama fotokopi ve %90 siyah beyaz yazdirma kullaniyoruz. Ayda ortalama 100 sayfa a4 cikti aliyoruz. Bunlara uygun bir yazici onerebilirmisiniz mumkunse yazmaya hemen baslamasi onemli daha onceki yazici 1-2 dk isinma yapiyodu. Ve kablosuz telefondan wifi veya bluetooth ile cikti alabilcegimiz toner olarak uygun olmasida cok onemli bir oneri yaparsaniz sevinirim. Yorumlarinizdan brother markasi yakin geliyo ama sizinde bir fikrinizi almak isterim simdiden tesekkurler

  • Cüneyt Çağala

   7 Kasım 2017 at 16:25

   önceki yazıcınız muhtemelen mürekkep püskürtmeliydi. mürekkep püskürtmeliler yazdır dediğiniz ısınır vs. sonra yazıdır. ancak laserler mürekkep yazıcıya göre daha hızlı yazdırmaya başlama işlemi yapar. eğer brother bir yazıcı almaya karar verdiyseniz kesinlikle pişman olmazsınız. genelde hp, brother, canon, samsung ürünlerini öneriyorum ancak her zaman için brother benim için kalite olarak en önde. kendimde evde brother kullanıyorum.

   tavsiyem Brother MFC-1911W Yazıcı. Yaklaşık 750 TL civarında. fax, fotokopi, mobil yazdırma (android ve ios), tarama fonksiyonlarına sahip. toneri muadil 25-30 tl orjinali 100-120 tl civarında bulabilirsiniz. baskı kapasitesi ortalama 1500 adet. yalnız sıfır yazıcı aldığınızda içindeki toner tam dolu olmayacaktır.

   • Yusuf

    7 Kasım 2017 at 23:44

    Cok tesekkurler

   • Yusuf

    8 Kasım 2017 at 09:49

    Hp 1132mfp Bu cihaz nasil sizce son olarak

 44. Yusuf

  9 Kasım 2017 at 10:47

  Hp 1132mfp Urunu hakkinda dusuncelerinizi alabilirmiyim

 45. Muammer

  10 Kasım 2017 at 17:51

  Selamın Aleyküm Maksimum 700 TL olan renkli ve renksiz mürekkebi’ni kendim doldura bileceğim ayda ortalama 50 sayfa çıktı olacak wifi tarama fotokopi olması gerekir

 46. öğretmen samet

  11 Kasım 2017 at 19:19

  merhaba Cüneyt Bey bana altdaki özelliklerde bir yazıcı önerirmisiniz?
  -tarayıcı,fotokopi,lazer,wifi,en az 1 satır ekran ve tonerini kendim bulacağım değiştireceğim bir yazıcı şimdiden teşekkürler…

 47. elf

  13 Kasım 2017 at 01:50

  iyi geceler ben fotokopi fax tarama wifi mobil bağlantı özellikleri olan siyah beyaz lazer yazıcı almak istiyorum öğrenciyim uzun ömürlü ve düzgün bir şey olsun istiyorum tavsiye edebileceğiniz modeller nelerdir? yardımcıolursanız çok sevinirim.

 48. Öğretmen Esra

  15 Kasım 2017 at 00:58

  Merhabalar, sınıf öğretmeniyim günde ortalama 50 yada 75 tane çıktı alacağım wi-fi özelliği olan bir yazıcı önerebilir misiniz? Bütçem fazla 400TL

  • Cüneyt Çağala

   15 Kasım 2017 at 13:46

   bütçenize en uygun yazıcı modeli siyah-beyaz ve wifi özelliği olan Brother HL-1211W Lazer Yazıcı. Fiyatı 3750-400 tl arasında değişiyor. kaliteli bir yazıcı. yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz. ayrıca muadil tonerleri 25-30 tl arasında bulabilirsiniz. tonere göre 1000-1500 adet yazdırabilirsiniz. ayrıca alacağınız yazının içindeki toner demo toner. tahmini 500 vs. yazdırabilirsiniz.

   • Öğretmen Esra

    18 Kasım 2017 at 01:34

    Teşekkür ederim cevabınız için. Bir kaç yer samsung sl-2020w ve hp m102w’ yı önerdi sizin bu iki ürün arasinda fikriniz nedir? brother hl1211w çipli degilmi?

    • Cüneyt Çağala

     18 Kasım 2017 at 17:46

     samsung için sıkıntı oluyor diyenler var ama artık bir çok firma sorunsuz muadil toner üretiyor. tabi tavsiyem brother hl1211w olacak. şahsen brother dcp1511 modelini kullanıyorum.

 49. Enver Ayaz

  19 Kasım 2017 at 11:11

  Merhabalar kolay gelsin , öğretmenim evde sadece siyah -beyaz çıktı alaçağım bir yazıcı istiyorum ayda ancak 150 çıktı alıyorum samsung sl m2020w nasıl önerir misiniz yada başka alternatif bşr yazıcı tavsiye edermısınız teşekkürler

 50. Ömer can

  22 Kasım 2017 at 23:01

  Merhabalar Ben toner fiyatı çok pahalı olmayan iş yerinde kullanabileceğim tarayıcı fax ve fotokopi özelliği olan bir yazıcı arıyorum .Yaklaşık 800e kadar bütçem var.Sizce hangi yazıcı uygun olur?

 51. Necdet

  22 Kasım 2017 at 23:02

  Merhaba Cenk bey , 5 yıldan beri evde HP f2280 kullanıyorum, 2 defa toneri doldurttum ama sağlıklı olmadı, evde çocuklar haftada 3 4 defa açıp 20 sayfa anca basıyorlar , dolayısıyla kartuş kuruyor, yeni orijinal kartuş 80 TL, çok pahalı, kısaca siyah beyaz, zaman zaman renkli baskı alabileceğiniz, başka hiçbir özelliği olmayan ucuz (200-300 TL) yazıcı tavsiye edermisiniz

 52. Necdet

  22 Kasım 2017 at 23:04

  Özür Cüneyt bey ..

 53. Selçuk

  24 Kasım 2017 at 23:39

  Merhaba Cüneyt Bey
  İşim gereği ilk etapta 45000 sayfa siyah beyaz çıktı almam gerekiyor. Sonrasında ayda ortalama 1000 sayfa çıktı alacağım. Toner maliyeti konusunda beni üzmeyecek sorun yaşamayacağım bir yazıcı tavsiye edebilirmisimiz. 1500 TL gibi bir bütçe ayırdım.

 54. Banu

  3 Aralık 2017 at 00:29

  Merhabalar Cüneyt Bey;
  Bizim HP DESKJET INK ADVANTAGE 2060 MODEL renkli baskı yapabilen,kartuşlarını 20 günde bir doldurttuğumuz bir yazıcımız var.Ancak,kablosu elektrik kaçırdığından vedalaştık mecburen.İkiz kızım var.Onlar okul için kullanıyorlar.Renkli çıktı almak önemli ödevleri için.Kablosunu da piyasada bulamadım maalesef.Kartuşları 15 TL gibi bir fiyata doldurtuyoruz.Bu nedenle memnunduk.Aynı özelliklere sahip olan bir yazıcı tavsiyesi rica etsem.300/400 TL arası bütçemiz var.

 55. Banu P.

  3 Aralık 2017 at 00:30

  Merhabalar Cüneyt Bey;
  Bizim HP DESKJET INK ADVANTAGE 2060 MODEL renkli baskı yapabilen,kartuşlarını 20 günde bir doldurttuğumuz bir yazıcımız var.Ancak,kablosu elektrik kaçırdığından vedalaştık mecburen.İkiz kızım var.Onlar okul için kullanıyorlar.Renkli çıktı almak önemli ödevleri için.Kablosunu da piyasada bulamadım maalesef.Kartuşları 15 TL gibi bir fiyata doldurtuyoruz.Bu nedenle memnunduk.Aynı özelliklere sahip olan bir yazıcı tavsiyesi rica etsem.300/400 TL arası bütçemiz var.

  • Cüneyt Çağala

   21 Aralık 2017 at 16:23

   bütçeyi 500-600 aralığına çekmenizde fayda var. şu ana kadar ucuz mürekkep püskürtmelilerin 1 yıldan fazla dayandığını görmedim 🙁 ha aynı yazıcıdan 230-250 tl ye bulabilirsiniz. ancak ne kadar kullanabilirsiniz ayrı muamma. kartuşları gerçekten uyguna almışsınız. alternatif olarak önereceğim Canon MX-925 Çok Fonksiyonlu Mürekkepli Yazıcı modeli ancak bunun fiyatı 600 TL civarında. şahsen ucuz yazıcıları hiçbir zaman önermedim. bu yazıcının muadil/dolum kartuşlarını 25-30 tl ye almanız mümkün.

 56. Ömer Faruk

  16 Aralık 2017 at 01:31

  Merhaba
  Is yerimiz için bir yazıcı almayı düşünüyorum. Isimiz geregi cok fazla cikti alacagiz. Aldigimiz numunelerin analizlerini yaptiktan sonra raporlaştirmak icin sayfalarca cikti almamiz gerekecek. Genelde siyah beyaz olacak cok az da olsa renkli almamizda gerekebilir. Onemli hususlardan biri cok cikti alacagimiz icin toner dolum maliyetimizin fazla olmamasi lazim. Bir de ciktilari cok yavaş almamasi lazim. Onerinizi merakla bekliyorum. Simdiden tesekkurler.

  • Cüneyt Çağala

   21 Aralık 2017 at 16:25

   hocam bütçenizi net yazarsanız yardımcı olabilirim. çok farklı segmentte ve fiyatta yazıcı bulunuyor. fikir vermesi açısından sizi yanıltmak istemem.

   • Ömer Faruk

    29 Aralık 2017 at 21:32

    Aslinda illaki su fiyat araliginda olsun demiyoruz. Yani butceyi urunun fiyati belirleyecek cunku benim bahsettigim sekilde isimi gorecek bir yazici almam gerek.arastirmalarimda epson L565 tarzi cihazlarin isimizi gorebilecegini dusunuyorum. Onun ayarinda yada ona yakin ozelliklerde olabilir

 57. celâl

  20 Aralık 2017 at 15:24

  merhaba öncelikle insanları bilgilendirmeye çalıştığınız için teşekkür ederim. benim için fotoğraf baskı kalitesi çok önemli mükemmel bir kalite olsun istiyorum broşür katalog davetiye vs basıcam ve çoğaltmak için fotokopi özelliğinin de olmasını istiyorum(belki de hepsinde vardır ama ben bıkmıyorum) aradığım kriterler sadece bu ikisi. bana ne tavsiye edersiniz bütçe 2 bin tlye kadar ama ne kadar düşük olursa o kadar mutlu olurum tabi

 58. Yusuf

  21 Aralık 2017 at 15:30

  cüneyt bey merhaba bir ricam olacak sizden. üniversite öğrencisi bir grup arkadaşız bir dergi çıkarmayı düşünüyoruz a ama vergiler izinler vs çok masraflı ve uğraştırıcı biz zaten satmak ticaret yapmak için değil de kendi aramızda uğraşıp eğlenmek için yapıcaz bunu ayda bir veya 2 ayda bir dergi çıkarıcaz yaklaşık 15 20 sayfa ve 8 tane çıkarıcaz her seferinde. kriterlerimiz ise şu tasarlayacağımız resimler vs olduğu gibi çıksın çok kaliteli bir baskı yapsın renk uyumu ve baskı kalitesi orijinaline mümkün olduğu kadar yakın olsun ve tasarladığımız her dergiyi 8 arkadaş olduğumuz için 8 tane fotokopisini çekebilelim ama baskı dediğim gibi olacaksa fotokopi olmazsa olmaz değil tek tek de yazdırabiliriz. bütçemiz 1000-2000 arası şimdilik ama çok acelemiz yok daha yüksek fiyatlı olanlar varsa onları da önerebilirsiniz toner maliyeti falan da önemli değil kaliteli baaskı verecekse toner 300 de olsa 400 de olsa sorun değil. şimdiden çok teşekkür ediyor cevabınızı bekliyoruz.

  • Cüneyt Çağala

   21 Aralık 2017 at 16:54

   merhaba yusuf. dergi basma olayı biraz maliyetli. bence sponsor bulabilirseniz çok mantıklı. bizde zamanında bios-logos diye bir dergi çıkardık. yanlış hatırlamıyorsam 250 adet baskı yapmıştık. günümüz fiyatına göre 2.5 tl gibi bir fiyata satışı oldu. ancak bu ticari amaçla değildi biyoloji klübü olarak çıkardığımız bir dergiydi. izinler vs. bir yana matbaa sürecinde epey maliyetli olduğunu farkettik ve sponsor bulduk :)) sizin dergi sayınız baya bir az. 8 adet dergi için herhangi bir baskı yapan yerle görüşseniz emin olun daha ucuza ve kalite bir baskı elde edeceksiniz. bunun için yazııcı vs almanıza kesinlikle gerek yok. zaten normal kendiniz çıkarsanız bile dergiye benzemeyecek 🙂

   önce bi kaç baskı yapan firma bulun. bu şehir dışındanda olabilir. fiyat alın. 8 dergi için daha ucuza bile baskı yapabilirsiniz. başta dediğim gibi kendiniz baskı yapıp dergi yapmaya kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. çünkü bu iş sanıldığı gibi fotokopi çekmek gibi olmuyor.

 59. Yusuf

  21 Aralık 2017 at 15:31

  hocam bir de çift taraflı olursa dadından yenmez :))

 60. Cüneyt Çağala

  21 Aralık 2017 at 16:29

  merhaba.

  1- Canon PIXMA IX6850 Network Wi-Fi Yazıcı | 750 TL civarında
  2- Brother MFC-T800W Tanklı Sistem Çok Fonksiyonlu Fakslı Yazıcı (Wi-Fi) | 1000 TL civarında
  3- Brother MFC-J3930DW Full A3 Renkli Wi-Fi MFC Inkjet Yazıcı | 1850 TL civarında

 61. Ural ENSAR

  21 Aralık 2017 at 19:02

  Merhaba,
  2,500 TL bütçem var.
  Wireless Renkli Laser yazıcıya ihtiyacım var. IOS (Apple) uyumlu olması ve hızlı olması şart. Ayda en fazla 1,000 sayfa çıktı alıyorum. “All in one” olmasın lütfen, zira FAX kullanmıyorum. 240 gram kağıt, kartpostal ve benzerleri sorunsuz basması önemli.
  Tavsiyede bulunur iseniz sevinirim.

 62. fatih

  6 Ocak 2018 at 05:18

  öncelikle yazınız ve yorumlarınız icin tesekkurler. Bana 1200 liraya kadar Wireless Renkli Lazer yazıcı (sadece yazıcı özelligi olan, fax, tarama vs istemiyorum) ve otomatik çift taraflı baskı yapabilen bir yazıcı lazım. Ayrıca toner dolumu kolaylıkla yapılabilen, doldurulabilir olmasada toneri uygun fiyatlı olan bir cihaz arıyorum. Kendim arastırdım ama cok fazla seçenek çıkıyor. Yardımlarınız için simdidien tesekkurler.

  • Cüneyt Çağala

   6 Ocak 2018 at 21:52

   merhaba. sizin aradığınız model HP Color LaserJet Pro T6B60A M254dw Renkli Lazer Yazıcı modeli. 1000 TL civarında piyasada bulabilirsiniz. Laser baskı yapıyor. Wifi, Çift Taraflı ve Renkli özelliği var. toner konusunda rahatlıkla piyasada uygun muadil seçenekler bulabilirsiniz. tonerleri orjinal (4’lü) 1000-1500 tl civarında. ancak ürünü almadan önce muadilleri alabileceğeğiniz yerleri kesinlikle araşttırın öyle alın. bakınız: http://www.tonersitesi.com/

   buradan ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 63. Berkin

  7 Ocak 2018 at 23:05

  Abi evde ödev içib kullanacağım fotokopi olmasını istiyorum kartuşun donmamasını istiyorum uzun ömürlü olamsını istiyorum fiyat 300 tl civarı ne önerirsiniz

  • Cüneyt Çağala

   7 Ocak 2018 at 23:15

   merhaba. bütçeyi biraz yukarı çekmen gerek. 300 tl ye piyasada alacağın yazıcılar pek işine yarayacağını sanmam.

   • Cüneyt Çağala

    7 Ocak 2018 at 23:16

    haa alternatif olarak LETGO veya alternatif sitelerden 2. el ürünlere bakmanı tavsiye ederim.

 64. Anıl G

  17 Ocak 2018 at 21:55

  Merhaba,
  Ben yazınızı okudum yaptığınız yorumlardan da baktım , en son 2 model arasında kaldım biri Samsung SL-M2020W diğeri de Brother HL-1211W zaten fiyatları ve özellikleri hemen hemen aynı. Ne tarz istediğimi de anlamışsınızdır sanırım siyah-beyaz sadece çıktı özelliği yeterli benim için. Hangisini almamı tavsiye edersiniz? (tabi ikisi dışında da öneriniz varsa kabulüm.)

  • Cüneyt Çağala

   22 Ocak 2018 at 18:24

   buradaki linkte bulunan karşılaştırmaya bakın derim. bana sorarsanız brother derim. ama ikisde bence uygun seçenek. içinize hangisi sindiyse tabi.

 65. Serifcan

  19 Ocak 2018 at 00:06

  Merhabalar öğrenciyim test için vb. Yazıcı arıyorum kafam brother hl1211w ve samsung slm2020w arasında kaldı hangisini tavsiye edersiniz.

  • Cüneyt Çağala

   22 Ocak 2018 at 18:19

   brother hl1211w kesinlikle tavsiyem. kendimde şahsen brother kullanıcıyım. yıllardır kullanıyorum.

 66. mehmet

  23 Ocak 2018 at 13:46

  selamün aleyküm tıp fakültesi öğrencisyim. ayda 400 sayfa renksiz çıktı almam lazım . bütçem 300-400 tl .hangi yazıcı türünü önerirsiniz?

 67. Gökhan

  30 Ocak 2018 at 19:35

  avukatım ve bir ortağımla birlikte ofis açmayı düşünüyorum. Yazcı tarayıcı ve faks özellikleri olan siyah beyaz basan hızlı çıktı alan ve toner parasıyla bizi üzmeyecek olan bir yazıcı tavsiye edebilir misiniz ? Bütcemiz maksimum 1000 tl dolayında olabilir.

 68. Tomris

  31 Ocak 2018 at 15:36

  Merhaba, ofis için A4 haricinde A3 de kopyalayabilen, renkli olması gerekmeyen, sarf malzemesiyle sonradan bizi kanser etmeyecek hızlı baskı alabilen makine tavsiyesi bekliyorum 🙂

 69. Cüneyt

  14 Şubat 2018 at 11:35

  Merhaba; işyerinde kullanmak üzere laser yazıcı araştırıyorum. Uzun yıllar Hp 5100tn sonrasında Hp5200 A3 yazıcı kullanıyoruz. Matbaa işlerinde kullanıldığı için A3 ebat kesin olması gereken bir özellik. Aradığımız özellikler, sadece siyah beyaz çıktı, A3 ebat, ağ bağlantısı ve özellikle aydingere baskı desteği. Yeni yazıcıların özelliklerini bilmediğim için sizin tavsiyelerinize göre bir araştırma yapacağım. İlginiz için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 70. Ekin

  25 Şubat 2018 at 15:47

  Merhaba öğrenciyim renkli lazer yazıcı için öneriniz nedir en düşük bütçeli şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

 71. Mehmet

  25 Şubat 2018 at 23:19

  Merhaba cüneyt bey yazdıklarınız konuyla ilgili bilgi birikiminiz harika benim evimde kullanacağım çocuklarımın okul ödevleri için genelde renkli baskı yapacak çok olmasada fotoğraf baskısı yapabileceğim wifi özellikli fax bulunmayan dolum maliyeti açıdından sorun yaşamayacağım 500 civarı bütçe ile ne almalıyım cevabınız için şimdiden teşekkürler

 72. Gökhan

  28 Şubat 2018 at 15:14

  merhaba cüneyt bey ben işyerine siyah beyaz günlük 100-150 sayfa çıktı alabileceğim sadece yazıcı özelliği olan makina arıyorum. yazıcı kaliteli uzun yıllar gidebilsin o yüzden bütçeyi geniş tutabiliriz ama mümkünse toner fiyatı bizi çok üzmesin.

 73. rafet

  7 Mart 2018 at 17:01

  İyi günler, iş yerinde kullanmak için çok fonksinyonlu renkli ,tarayıcı,fax, kablosuz, airprint olarak kullanabileceğim , uzun süre toner konusunda beni üzmeyen yazıcı tavsiyesi verebilir misiniz ? Son olarak hp nin yüksek yazdırma kapasitesi olan şu yazıcı hakkında ne dersiniz ? Hp Pagewide Pro 477Dw (D3Q20B)

 74. Betül

  13 Mart 2018 at 13:15

  Merhaba cüneyt bey. Kpss ye hazırlanan bir öğretmen olarak kendi kpss notlarımı yazdırabileceğim. Bir kitap sayfası sayısında 600 sayfa not çıkartabileceğim bir yazıcı almak istiyorum. Fotokopici bir A4 sayfasına 4 kitap sayfası çıkarıyor 2 ye bir diyoruz ona. Ve bu şekilde 200 sayfalık bir çıktıyı 3₺ ye alıyorum. Bir sayfada 4 pdf sayfası oluyor çünkü. O şekilde bir sayfaya 4 cıktı alabileceğim Fotokopici gibi benimde çıktı alabileceğim bir yazıcı istiyorum. Olması gereken önemli özelliklerden biride mesela 50 sayfa arkalı önlü bir çıktı almam gerek 25 sayfayı tek tek elimle arkasınada baskı yapması için düzeltmeden koymam. Bu beni çok yorar. Evde wifi yok. Kabloyla bağlanacağım bu yüzdenve sınav dönemi kullanıp mesela bir 8 ay falan hiç kullanmayacağım bu yüzden mürekkep püskürtmeli yazıcıyı kafamdan sildim. Yazılarınızı okuduktan sonra tabiki. Aslında şimdi size asıl sorum bu şekilde kendim yazıcı alıp fotokopici yerine cıktı almam daha uygun olur mu yada fotokopiciye vereceğim paraya yazıcı almış olur muyum. Sizce avantajlı olur mu bu süreçte yazıcı almak. Sadece istediğim özelliklerde(kağıdı elle koymayayım) yazıcı birde fotokopi taracıyı özellikleri olan yazıcı tavsiyelerinizi merakla bekliyorum. Renkli olması önemli değil ama çok fiyat farkı yoksa Ayrıca arada resim baskısıda yapabileceğim yazıcı istesem bunun mürekkepli mi olması gerekir. Sanki resim baskısı için tanklı mürekkepli yazıcı daha makul geldi. Fikirlerinizi almak isterim. Çok teşekkürler dilerim

 75. Can Kadı

  29 Mart 2018 at 09:24

  Emeğiniz için teşekkürler, tamda aradığımız bilgilendirici bir yazı kaleme almışsınız.
  Eczane için kullanabileceğimiz çıktı günlük 50 ‘ye yakın alınacak ve tarayıcı özelliği olan maksimum 700 TL bütçe ile alabileceğim hangi yazıcıyı önerirsiniz?

 76. esra sağlam laz

  22 Nisan 2018 at 13:16

  merhabalar.yazınız için çok teşekkür ederim gerçekten çok faydalı olmuş.ama inanın okudukça kafam karıştı 🙂 ben evde çocuklarım için etkinlik hazırlayabilmek adına siyah – beyaz ve renkli çıktı alabileceğim, sadece wifi özelliği olan bi yazıcı almak istiyorum..yani maliyeti en fazla 600 tl civarı olsa güzel olur tabi..fotokopi özelliği de şart değil.ama renkli olması önemli..şimdiden teşekkürler

 77. Fikret Bitgel

  3 Haziran 2018 at 18:22

  İyi günler.
  Sabırla verdiğiniz cevapları akuyarak bir soru da ban sormak geriğini duydum.
  Evde kullanılacak,
  Renkli
  Bazen bir kaç ay hiç kullanılmadan bekleyecek.
  Ekonomik
  Dayanıklı
  Daha önce hp mürekkap püskürtmeli kullanamadım. Bekleyince kafa dondu.
  Daha sonra hp 1600 renkli lazer kullandım. Toneri pahalı.
  Şimdi, mürekkebi bitmez denilen çok fonksiyonlu yvzıcılara taktım.
  Emekliyim.
  Beni yormayacak, sağlamlığı denanmiş olsin.
  Limit 500-600 lira
  Önerinizi bekliyor, saygılar sunuyorum…

 78. utkubaha

  25 Ağustos 2018 at 03:22

  merhaba Cüneyt bey. evde arada sırada belge taratacağım, fotokopi çekebileceğim renkli fotograf alacağım hangi ürünü tavsiye edersiniz
  teşekkürler.

 79. Fatma

  9 Eylül 2018 at 22:23

  Merhabalar Cüneyt Bey. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Sınıf öğretmeniyim. Evde kullanabileceğim, öğrencilerime etkinlik hazırlayabileceğim, haftada ortalama 300-500 sayfa (belki daha fazla) fotokopi çekebileceğim, çift taraflı fotokopi çekme özelliği olan, bazen de renkli çıktılar alabileceğim bir yazıcı almak istiyorum. Bütçem en fazla 1200₺ yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  • Cüneyt Çağala

   12 Eylül 2018 at 00:20

   merhaba fatma hocam. biliyorsunuz son günlerde dolardan kaynaklı bir fiyat artışı söz konusu ve özellikle elektronik ürünler bundan büyük oranda etkilendi. verdiğiniz bütçeye uygun istediğiniz özelliklerde bir yazıcı almanız imkansız. fotokopi, çift taraflı ve renkli özellikleri bir arada olan yazıcılar oldukça pahalı. öyle ki 1400 TL gibi bir bütçe ile şu anda sadece Lexmark CX317DN alabilirsiniz. ancak kendim genellikle daha önce deneyimlemediğim markaları pek tavsiye etmiyorum. bu nedenle hp, brother, canon gibi kendini kanıtlamış ve yıllarca sorunsuz kullanabileceğiniz bir ürün almanızı isterim.

 80. Salih Özgüner

  12 Eylül 2018 at 00:38

  Merhaba Cüneyt Bey,
  GAYRİMENKUL sektöründeyim
  A4 VEYA yarısı tarzında resimli broşür için önerebileceğiniz bir marka model varmı (Matbaa 1000 adet basım yapıyor bu d bazen benim için fazla) Hatta basılacak kaliteli kağıt önerirsiniz sevinirim

 81. Şule

  12 Eylül 2018 at 21:24

  Merhaba, kırtasiyede kullanmak için renkli çıktı ve fotokopi özelliği olan, maliyeti sayfa başına 50 kuruşun altında olacak kullanışlı bir yazıcı öneriniz var mı? bütçe en fazla 900 Tl. simdiden teşekkürler..

 82. Bahadır

  13 Eylül 2018 at 20:35

  Merhaba hocam. Yazınızı okudum teşekkürler. Ev tipi kullanım için haftada 20 baskı ortalama. Bazen hiç kullanılmaz bazen çok kullanırım yani evde dursun diye bir yazıcı almak istiyorum. Bim egelen hp deskjet 2620 nasıldır? Benim istediğim özellikler Yazıcı tarayıcı fotokopi olsun alternatif olarak fotoğraf baskısı olabilir. kartus toner vb yedekleri piyasada kolay bulunsun. bütçem 250-300 nakit ama önerinize göre taksitle daha yukarı rakamlara çıkabilirim şimdiden teşekkürler…

 83. önder fırat

  27 Eylül 2018 at 13:52

  abi merhabalar. Biraz acil bi durum var da her ay 1000-10000 arası renkli çıktı alabileceğim, çift taraflı, dakika da renkli olarak mni 15-20 syf hızında tanklı yazıcı önerileriniz varsa beni çok mutlu edersiniz

 84. Burak

  1 Ekim 2018 at 10:13

  Merhabalar bir ogretmen icin Canon mfc 635cx renkli laser yazici uzun yillar sorunsuz kullanilabilecek bir yazici midir onerir misiniz agirlikli olarak fotokopi ve siyah beyaz cikti nadiren renkli cikti almak uzere

  • Cüneyt Çağala

   1 Ekim 2018 at 22:33

   merhaba. kurumsal yapılarda canon kullandım. gerçekten çok iyiler. hırpalamadan kullanırsanız yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz.

 85. Esenn

  5 Ekim 2018 at 09:40

  Merhabalarr:))) ben anasınıfı öğretmeniyim. Okulumuzda fotokobi makinesi olmadığı için tüm işlerimi ordan halledecebileceğim bir yazıcı arıyorum. Aradığım özelliği ise sık sık tonerinin bitmemesi ve bir dolumda fazlasıyla fotokobi çekebilmek ve çıktı alabilmek. Renkli çekiyor olması da önemli:) bütçem de en fazlaaa 900 civarı olabilir. Taksitli belki biraz daha üstte çıkabilirim. Bu özelliklerde üstün performans sağlayabileceğim bir makina önerebilir misiniz??

 86. ÇETİN KAYA

  18 Ekim 2018 at 14:24

  İyi günler dilerim.
  Ev için yazıcı almak istiyorum.
  Aradığım özellikler:
  – Sessiz çalışmalı
  – Dakikada en hızlı fotokopi çekmeli
  – Renkli, siyah beyaz basım olmalı
  – Tarayıcı olmalı
  – Wifi olmalı
  – Mürekkebi hemen bitmemeli
  – Kaliteli basım olmalı
  – Kağıt sıkıştırmamalı
  – Fax çekebilmeli
  – Çözünürlüğü yüksek olamlı
  Kısacası çok kaliteli, hem de ucuz olmalı
  Hangi yazıcıları tavsiye edersiniz.

  Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  • ÇETİN KAYA

   19 Ekim 2018 at 11:50

   canon color tank printer da bitmeyen kartuş kullanışlı olurmu.Bilgi verebilirmisiniz.

   Birde ev kullanımı için Canonda uygun fiyata ve aşağıda belirttiğim özelliklerde hangi modeli almalıyım.
   Aradığım özellikler:
   – Sessiz çalışmalı
   – Dakikada en hızlı fotokopi çekmeli
   – Renkli, siyah beyaz basım olmalı
   – Tarayıcı olmalı
   – Wifi olmalı
   – Mürekkebi hemen bitmemeli
   – Kaliteli basım olmalı
   – Kağıt sıkıştırmamalı
   – Fax çekebilmeli
   – Çözünürlüğü yüksek olmalı

   İyi günler dilerim.

 87. Bayram

  1 Kasım 2018 at 19:58

  Hocam öncelikle çok sağolun. Çocuklarım okul çağında sınavlara hazırlık için çıktı almam gerekiyor. Tahmini haftada 50 kadar çıktı alacağım. Fakat çıktılar pc den değilde telefondan alacağım yani Wi-Fi bağlantılı olması gerekli. Bütçem 300-500 TL arası. Hangi yazıcıyı önerirsiniz. Çok teşekkür ederim şimdiden.

 88. Kansu Ünvan

  13 Kasım 2018 at 10:49

  Emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler için. Benim aradığım yazıcı sadece siyah beyaz çıktı alması yeterli ve tarayıcı özellik istiyorum. Kullan at değil de uzun ömürlü ne tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

 89. Ramazan

  27 Kasım 2018 at 21:57

  Hocam ben astat kağidi üzerine tam siyah çikti almak isiyorum serigrafide kolanmak için serigrafi pozlamada logo taransefer için hangi model yazici tavsiye edersiniz. İlginiz için teşekurler ederim

 90. Andac

  21 Aralık 2018 at 18:11

  Merhaba telefondan da çok rahat çıktı alabileceğim ofis için fotokopi wifi faks sürekli çıktı alma sürekli tarama yapma gibi özellikleri olan sağlam bir yazıcı arıyorum. Rahat 10 yıl götürmeli. Fiyat konusunda esneğim 0-2000 arası olabilir. Birkaç seçenekte sunabilirsiniz. Kafamda brother markası var. Bu zamana kadar samsung kullandım.

 91. Nur

  9 Ocak 2019 at 15:47

  Merhaba cüneyt bey,
  Yaklaşık 4-5 senedir üniversite kampüsündeki Avm’de kırtasiye ve fotokopi hizmeti veriyorum.Tabi doğal olarak çok yoğun bir şekilde bilgisayar çıktısıda alıyoruz.Kullandığımız yazıcılardan (6 adet)fazlasıyla sorun yaşamaya başladık.inanın bazen sadece bir yazıcıyla kalıyoruz,sıra kuyruk oluyor.Buradaki teknik servis sorunumuzu çözemiyor.Bu durum hem öğrencileri hemde bizi fazlasıyla mağdur ediyor.Acaba bize önerebileceğiniz,tavsiye edebileceğiniz kaliteli yazıcı markaları nelerdir?Aşırı yoğunluğu kaldırabilecek yazıcılar?
  Cevabınızı merakla bekleyeceğim.
  Saygılar,sevgiler.

 92. Tamer

  26 Şubat 2019 at 11:10

  Cüneyt Bey, merhaba. Evimde Hp Deskjet Advantage serisi renkli bir yazıcım var. Ama gerek çocukların ödevleri gerek bana lazım olan dosyaları yazdırabilnek için siyah beyaz bir lazer yazıcıya ihtiyacım var. Benim araştırmalarda bulduğum 2 model 1) Samsung m2020 wifi ve Canon lbp 6030 wifi arasında kaldım. Sizden bu konuda görüş rica ediyorum. İyi günler…

 93. Aleyna

  21 Mayıs 2019 at 18:33

  Öğrenciyim. Seneye test vb.gibi işlerden dolayı çok fotokobi çekicem. Faha çok siyah beyaz. Ayda 100-200 sayfa. Belki de daha az. 200-330 tl bütçem var. Toner mi almalıyım lazer mi. Bir çok yazı okudum. Kafam çok karışık. Bir iki sene işimi görücek bir şey istiyorum. Ne almalıyım?

 94. KEMAL MERT

  18 Eylül 2019 at 21:35

  selam Cüneyt bey
  sınıf öğretmeniyim. 1400 TL bütçem var
  renkli özelliği olmasın
  fakat otomatik çift taraflı yazdırabilen
  fotokopi özelliği olan
  hızlı ve ekonomik toner dolumu olan çok fonksiyonlu bir laser yazıcı önerebilir misiniz, en kısa sürede
  şimdiden teşekkür ederim.

 95. Halis

  2 Kasım 2019 at 00:02

  Cüneyt bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ben çok kararsızım yardım edin bilirkişilik yaptığım için aktif kullanacağım yazıcı arıyorum. İlk yazıcım epson l220 idi ancak kafası sorun çıkarttı ince çizgiler oluşturdu daha sonra canon ip7250 kullanmaya başladım aslında memnunum ama kamera görüntüleri inceliyorum sokak çekimleri kaza anları cep telefonu görüntüleri haliyle net görüntüler olmuyor mürekkep püskürtmeli de a4 kağıdı mürekkebi emiyor netlik gidiyor ama lazer yazıcılarda netlik daha kaliteli toz toner olduğu için bu neden sadece renkli çıktı alacağım bütçem 1000 TL civarı muadil dolum yapabileceğim bir yazıcı önerir misiniz?

 96. ŞEYMA YILDIRIM

  31 Mayıs 2020 at 11:27

  Merhaba, öncelikle bu bilgilendirme yazısı için teşekkür ederiz.
  Biz ofisimiz için:
  -çok fonksiyonlu lazer
  -wifi bağlantısı olan
  -ayda 4.000-4.500 sayfa çıktı alabileceğimiz
  -hızlı ve uzun ömürlü
  -toner maliyeti ve teknik destek olarak sorun çıkarmayacak
  -tarama yaparken kağıt sıkıştırmayacak
  -8-10bine kadar yazıcı bakıyoruz.

  Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 97. Recep

  12 Eylül 2020 at 10:43

  500 1000 tl arası tankli yazici onerirmisiniz.yada tonerli.tesekkurler

 98. Ayşe

  3 Kasım 2020 at 01:18

  Merhabalar. Ben sınıf öğretmeniyim sinifimda ara sıra renkli çoğunlukla siyah beyaz olan tarayıcı fotokopi (arkalı önlü olan olursa daha iyi olur) özelliği olup wifi ve fax özelliği olmayan uygun fiyata bir yazıcı istiyorum rica etsem ilgilenebilir misiniz

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı