Bilgi

Havale ile EFT Arasındaki Fark Nedir?


Bir bankanın iki şubesi arasında yapılan para transferine Havale denir. Örneğin Yapı Kredi Bankasının şubeleri arasında yapılan para gönderimi gibi.

Farklı bankalar arasında yapılan para transferine ise EFT yani Elektronik Fon Transferi denir. Örneğin Vakıfbank’ta ki herhangi bir şubeden Akbank’a ait herhangi bir şubeye para göndermek gibi.

eft havale farkı

Havale göndermek için bir kişinin adı, soyadı, TC kimlik numarası, baka hesap numarası ve şube adını bilmeniz gerekirken EFT için sadece IBAN Numarası yeterlidir.

IBAN Numarası 36 haneden oluşmuş olup belirli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır.

Havale günün her saatinde gönderilebilir. Ancak EFT sadece mesai saatleri arasında dediğimiz 08:00-17:30 arasında gönderilebilir. Eğer mesai saatleri dışında EFT yapılırsa bir sonraki gün mesai saati içerisinde para gönderimi gerçekleştirilir.

EFT işleminde  gönderilen para TCMB’de bulunan EFT – EMKT Sistemi‘nden geçip onaylandıktan sonra gönderilecek bankada belirtilen hesaba geçer. Havale böyle bir şey söz konusu olmadığı için para doğrudan ilgili bankanın şubeleri arasında gerçekleşir.

Sonuç olarak farklı bankalar arasında para gönderimi yapılacaksa buna EFT, aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapılacaksa buna Havale denilir. Havale gönderimi süre olarak oldukça kısa sürede yapılır ancak EFT işlemi mesai saatleri arasında yapılsa bile para hemen transfer edilmez. Bazı bankalarda EFT saatleri bulabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı