Bilgi

İnternet Üzerinde Kişisel Bilgilerinizi Bırakmayın


Girdiğiniz web sitelerinin bir kısmı özel yazılımlar kullanarak hakkınızda çeşitli bilgiler elde ederler ve bu bilgileri başka kurum/yada kuruluşlarla paylaşarak para kazanırlar. Aslında bu her ne kadar yasadışı olarak tanımlansa da bu durum ile ilgili bir denetim mekanizması malesef yok.

Özellikle Google, Facebook, Twitter gibi büyük kuruluşlardan tutun amatör bir şekilde hazırlanmış bir çok web sitesi veya uygulama yazılımı bile her kullanıcıya ait verileri kullanarak bir şekilde bunun ticaretini yapmaktadırlar.

Tabi bu şekilde kişisel bilgilerin kullanılması büyük tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kişisel bilgilerinizi mümkün olduğunca güvenilir olmayan ortamlarda paylaşmamanızı tavsiye ediyoruz.

Herhangi bir kullanıcı internet üzerinden bir alışveriş işlemi gerçekleştirmek istediğinde kredi kartı bilgilerinden tutun kişisel bilgilerin neredeyse tamamını paylaşmak durumundadırlar. İşte böyle bir durumda dolandırılmaktan tutun üzerinize sahte hesaplar veya işlemediğiniz bir suçtan yargılanmaya kadar giden bir duruma düşebilirsiniz.

Ayrıca google’den isminizi arattırarak varsa paylaşan sitelerden ismini sildirmeniz, facebooktan isminizin arama motorları tarafından indexlenmesini engellemeniz faydanıza olacaktır.

Bu konuda dikkatli olmakta fayda var diye düşünüyorum.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı