Bilgi

HDMI Kablo Kaç Metre Destekler?


HDMI Kablolar piyaasada çeşitli uzunlukta buluyor. 10 metreden 50 metreye kadar değişen özelliklerde HDMI kablosu bulmak mümkün. En başta 50 metrelik bir HDMI kablosunun maximum olabilecek mesafe gibi görünsede doğru değil. Çeşitli yükselticilerde daha uzun mesafeye taşınabilir. Ancak bu extra maliyetli eğer çok uzun olacaksa bunun yerine alternatif kablolar düşünülmelidir. Ancak standart olarak şu anda maximum 50 metre uzunluğunda bir HDMI kablosu bulabileceğinizi unutmayın.

Burdaki püf nokta kullanılacak HDMI kablosunun görüntüyü istenilen oranda iletip iletmeyeceği. Keza kullandığım 15 metrelik HDMI kablosunda görüntü kalitesinin düştüğünü söyleyebilirim. Kullandığım yer ise bir projeksiyon cihazı ile bilgisayar arasındaki meafeydi. Çok fazla olmasada görüntü kalitesi düşüyor.

Diğer önemli husus hdmi kablosunun hangi sürüm olduğu. Bildiğiniz üzere HDMI kablolarının sürümleri bulunmaktadır. (HDMI 1.0,HDMI 1.1,HDMI 1.2,HDMI 1.3,HDMI 1.4) Eğer uzun mesafe olacaksa mümkünse HDMI 1.3 veya 1.4 sürümlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bunlar en hızlı ve yüksek oranda aktarım sağlayan kablolardır.

  • HDMI 1.0 = 4,95 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.1 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.2 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.3 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.4 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı

Ayrıca HDMI 1.4 ve 1.4a sürümleri 4K × 2K çözünürlük desteği, Audio return channel (ARC), Stereoscopic 3D over HDMI ve Ethernet kanalı özelliğini desteklediğini olduğunu unutmayın. Bu özellik diğer HDMI kablolarında yoktur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı