Bilgi

HDMI Kablo Nedir?


HDMI (Türkçe: Yüksek Çözünürlüklü Çoklu Ortam Arayüzü İngilizce: High Definition Multimedia Interface) ses (audio) ve görüntü (video) verilerini sıkıştırılmadan dijital olarak aktarmak için geliştirilmiş bir kablo türüdür.

2003 Yılında geliştirilmiş olan HDMI genellikle HD-DVD, Blu-Ray, bilgisayar, oyun konsolu (Playstation, X-Box), uydu alıcısı gibi cihazları bir televizyona veya bir ekrana bağlamaya yarayan arabirimdir.

DVI teknolojisine göre oldukça yeni bir teknoloji olan HDMI standardı bir çok avantaja sahip. İğne sayısı ve sırası bakımından DVI ile aynı özelliklere sahip iken en büyük avantajı görüntü ve sesin tek kablo üzerinden sıkıştırma yapılmadan iletilebilmesidir. Yaklaşık 5 Gbps bant genişliği ile HDTV teknolojisini tam destekleyen HDMI bağlantısı lie kayıpsız bir şekilde görüntü ve ses aktarımı mümkün olabilmektedir.

HDMI Kabloları çeşitli özellikteki cihazla kullanarak belirli bir mesafeye kadar kullanabilirsiniz. Ancak piyasada daha çok 1 ila 50 metre uzunluğunda HDMI kablolar bulunabilmektedir.

Kaynak:

  • http://www.mazotkacakcisi.net/hdmi-kablo-kac-metre-destekler/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/HDMI

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı