Bilgi

HDR10+ Nedir? HDR10+ Teknolojisi Neler Getiriyor?


HDR format savaşlarında yeni bir standart bulunuyor. Bu standardı ise Samsung ve Panasonic‘in yeni televizyonlarında bulacaksınız. HDR10+, HDR10’un tam olarak uyuşamadığı Dolby Vision‘ı almak için tasarlanmış ücretsiz bir standarttır. Kısaca, Dolby Vision’nın aksine 10-bit renk derinliğine sahiptir.

HDR, 4K TV’lerde bulabileceğiniz en iyi özelliklerden biridir ve “Yüksek Dinamik Aralık” (High Dynamic Range) anlamına gelir. Bu özellik sayesinde TV‘nizin daha geniş bir renk yelpazesi göstermesini sağlar. Başka bir deyişle; daha koyu siyahlar ve daha parlak beyazlar göreceksiniz. Bu daha kapsamlı renk yelpazesi, resmi daha gerçekçi ve canlı hale getirir. Sonuçta, gerçek dünyada şu anda TV’lerde gösterebileceğimizden daha fazla renk ve parlaklık seviyesi içeriyor.

HDR özellikli bir TV satın aldıktan sonra bile, HDR otomatik olarak size daha iyi renkler vermez. Öncesinde HDR özelliğinin etkin olması gerekmektedir.

HDR için çoklu rekabet standartları bulunuyor. Bazı TV’ler yalnızca HDR10 içeriğini, bazıları ise Dolby Vision ve HDR10 içeriğini destekler. Şimdilerde, yeni TV’ler HDR10+ format desteğine sahip oluyor. Diğer HDR standartları arasında HLG (Hybrid Log Gamma) ve Technicolor Advanced HDR bulunuyor, ancak bunlar pek yaygın olmadığını hatırlatalım.

HDR10 ve Dolby Vision Nedir?

“HDR” özelliğini destekleyen çoğu TV aslında HDR10 standardını destekliyor. Bu, en çok HDR kapsımına sahip en popüler HDR standardıdır. Bunun nedeni HDR10‘un açık bir standart (ücretsiz) olmasıdır. HDR10 kapsamı/içeriği oluşturmak isteyen herkes bunu lisans ücreti ödemeden yapabilir. HDR10 desteğini entegre etmek isteyen şirketler de büyük bir lisans ücreti ödemek zorunda değildir.

HDR10‘un en büyük rakibi kuşkusuz Dolby Vision. Dolby Vision’ı destekleyen TV’ler de genellikle HDR10‘u destekler, ancak bu “Dolby Vision” özelliğinin reklamını yaparlar. HDR10 ile karşılaştırıldığında, Dolby Vision çok daha iyi olduğunu söylemek mümkün. HDR10, 1.000 nit’te (netlikte) zirve yaparken, 10.000 nit (netlik) parlaklığı destekler. Dolby Vision, 12 bit renk derinliğe, HDR10 ise 10 bit renk derinliğe sahiptir.

Dolby Vision özellikli içerik, ekrana her video karesinin nasıl gösterileceğini söyleyen kare kare meta veriler de içerir. HDR10 yalnızca videonun tamamı için geçerli olan “Statik Meta Veriler” (Static Metadata) içerir; Dolby Vision içeriği ise her an için en iyi duruma getirilmiş ayarları içerebilir. Sonuçta, Dolby Vision daha iyi görünümlü bir resim görüntüler.

Ancak Dolby Vision tescilli bir çözümdür. Bunu kullanmak için, Dolby Vision uyumlu bir cihazda Dolby Vision uyumlu bir ekrandan oynatılan Dolby Vision özellikli içeriğe ihtiyacınız var. Dolby bir sertifikasyon sürecine, lisans ücretlerine ve üreticilerin içermesi gereken özel donanıma sahiptir. Bu, TV üreticileri ve içerik oluşturucular için fiyatları yükseltir, bu da sizin için işleri daha pahalı kılar. Birçok üretici ve içerik oluşturucu bu ücretleri ödemek istemiyor, bu yüzden Dolby Vision’ı benimsemediler. Dolby Vision içeriği ve Dolby Vision özellikli ekranlar, HDR10 kadar yaygın değildir.

HDR10+ HDR10’da Nasıl İyileştiriliyor?

Dobly Vision, HDR10’dan daha iyi bir kalite sunsa da, HDR10 açık standart olması nedeniyle format savaşını kazanıyor. Samsung tarafından oluşturulan HDR10+, HDR10’u geliştiren ve Dolby Vision ile daha iyi rekabet eden açık bir standarttır. Dolby Vision gibi, HDR10 + içeriği de, TV’ye sahne sahne veya kare kare bazında parlaklık seviyelerinin otomatik olarak nasıl ayarlanacağını söyleyen dinamik meta veriler içerir. İçerik oluşturucular, her sahnenin (veya her karenin) nasıl gösterilmesi gerektiğini ayarlayabilir. Bu Dolby Vision’ın HDR10’a kıyasla önemli avantajlarından biridir ve HDR10+ buna uygundur. HDR10 + ayrıca, HDR10’un 1000 nit’inden 4.000 nit’e kadar -yine de Dolby Vision’ın 10.000 nit’inden kısa, ancak belirgin bir iyileşme olan- maksimum parlaklığı artırıyor. HDR10 gibi, HDR10 + de herhangi bir üretici veya içerik üreticisinin lisans ücreti ödemeden kapsayabileceği açık bir standarttır. Teoride, HDR10 + ek bir ücret ödemeden Dolby Vision’ın kalite iyileştirmelerinin çoğunu sunmalıdır. HDR10+’ı destekleyen TV’ler ve oynatıcılar, HDR10 + logosunu ürün ve pazarlama malzemelerine yapıştırabilmeleri için donanımlarını onaylamalıdır. Ancak, herhangi bir özel donanım içermeleri gerekmez ve içerik oluşturucuların HDR10 + içeriği oluşturmak için herhangi bir ücret ödemeleri gerekmez.

Not: HDR10+, Google’ın Pixel akıllı telefonlarında bir HDR fotoğrafçılık özelliği olan adı olan HDR+ ile hiçbir ilgisi yoktur.

HDR10+ tamamen Dolby Vision ile eşleşmemektedir. Dolby Vision, 12 bit renk sunar, HDR10 + ise 10 bit renk sunmaktadır. Ayrıca HDR10 +, HDR10’un 1000 nit’ine göre 4.000 nit parlaklığa sahip olurken, Dolby Vision yine de 10.000 nit sunmaktadır. Kulağa çok etkileyici geliyor olabilir ama bugün pek bir fark yaratmıyor. Piyasada 12-bit rengi destekleyen hiçbir tüketici TV yoktur. Tüketici TV’ler ayrıca 4.000 nit parlaklıkla tamamlanmaktadır. Başka bir deyişle, HDR10 + mevcut donanım için yeterince iyidir.

Sony, CES 2018‘de 10.000 nit (parlaklık) özelliğine sahip bir TV tanıttı , ancak bu sadece bir prototip. Şimdilik satın almanız imkansız.

Ne Zaman Sahip Olabiliriz?

HDR10 + almak için bir TV, oynatıcı ve içeriği destekleyen bir içeriğe ihtiyacınız olacak. Samsung, 2017 ve yeni UHD TV‘lerinin tümünün HDR10 + ‘yı desteklediğini söyledi. 28 Ağustos 2018’de HDR10 + Technologies Consortium daha fazla TV ve içerik desteği verdiğini duyurdu. Konsorsiyuma göre, Panasonic’in 2018 TV’lerinin çoğunluğu bir firmware güncellemesiyle HDR10 + ‘yu destekleyecektir. Panasonic, HDR10 + desteği ile Blu-ray oynatıcılarını da duyurdu.

Kaynak/Çeviri: https://www.howtogeek.com/364609/what-is-hdr10/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı