Bilgi

Hesperidin (P Vitamini) Nedir? Faydaları Nelerdir?


Flavonoidler önemli antioksidan özelliklerine sahip olan sekonder bitki fenolikleri sınıfıdır. Gıdalarda sindirim sistemindeki çeşitli değişkenlere indirgenen glikozitler ve polimerler olarak ortaya çıkan flavonoidler çeşitli sebze, meyve, tahıl ve içeceklerde bulunan polifenolik bileşikleri temsil ettiği bilinmektedir.  Antioksidan özelliklere sahip olan bu bileşikler çeşitli hastalıklara karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Bu antioksidan özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel, antiviral, antienflamatuar gibi birçok biyolojik etkilere de sahiptir.  4 binden fazla farklı flavonoid tanımlanmıştır. Bizde bu yazımızda sizlere bir flavonoid olan Hesperidin’den bahsedeceğiz.

Bilindiği gibi meyve ve sebzeler yararlı birçok bileşik içerir. Fakat en yararlı bileşiklerin yemediğimiz kısımlarda olduğunu söylesek. Evet doğru duydunuz. Makalemizin konusuna ilişkin örnek vermek gerekirse portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyvelerin kabuğunda hesperidin denilen bir bioflavonoid bulunur ve bu güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Karpuz kabuğunda bulunan L-citrulline gibi kan akışını hızlandırır. C vitamini ile benzerlik gösteren C vitamininin emilimini artıran hesperidin sarı renkte bulunur ve suda çözünür.

Hesperidin (P Vitamini) Faydaları

  • Antioksidan özelliğe sahip olan hesperidin, süperoksit radikalleri temizler
  • Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
  • Kalbi oksidatif strese karşı koruyan hesperidin yüksek tansiyon tedavisi için de faydalıdır.
  • Kan damarlarının genişlemesini destekleyerek kan akışını artırır.
  • Bilindiği gibi yaşlandıkça vücuttaki kolajen miktarı azalmaktadır. İşte hesperidin kolajeni koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
  • Hemoroidlerin tedavisinde yardımcı olduğu
  • Alerjiler, saman nezlesi, sıcak basmaları, menopoz değişiklikleri ile ilişkili semptomlar, adet öncesi sendromu gibi bir dizi sağlık sorunu için faydalı olduğu
  • Kemik hücresi oluşumunu artırır.
  • Oksidatif hasarın artmasına neden olan stresi antioksidan özelliğe sahip olan hesperidin sayesinde azaltabiliriz.

Peki Bu P Vitaminini Hangi Besinlerden Alabiliriz?

Portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgillerin kabuklarındaki beyaz etsi dokuda, soğan, ıspanak, lahana, yumurta, marul, kuşburnu, yer fıstığı, kivide bulunur.

Görüldüğü gibi basit takviyelerle birçok faydası olan bu flavonid miktarı artırılabilir.

Şunu da söyleyerek yazımızı sonlandıralım, virüsle savaştığımız bu günlerde sosyal izolasyonun dışında beslenmenin ön safhada olduğu bilinen bir gerçektir. Antiviral özelliğe sahip olan bu flavonidi içeren besinleri tüketerek korunmamıza bir nebze de olsun katkıda bulunabiliriz.

Sağlıklı günler.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı