Bilgi

Hibrit Teknolojisi Nedir? Avantajları Nelerdir?


Otomobil üreticileri fosil yakıt tüketiminin azaltılması ve performansta sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Toyota’nın öncülüğünde geliştirilen hibrit teknolojisi de bunlardan biri. Hibrit ne demek diye merak edenler için hibrit otomobillerde geleneksel benzinli motorun yanında bir de elektrikli motor bulunduğunu belirtmek gerekiyor. İlk olarak 1997 yılında Toyota tarafından tasarlanan bu melez sistemle, emisyon değerlerinin düşürülmesi ve yakıt ekonomisinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Ancak hibrit otomobillerin kullanıcılarına sunduğu başka avantajlar da var.

Hibrit Otomobillerin Özellikleri Nelerdir?

  • Hibrit araçlar benzinli ve elektrikli motorun performans avantajlarını bir arada sunuyor.
  • Harekete geçerken ve düşük hızlı sürüşlerde elektrik motoru tek başına daha çok kullanılıyor. Bu özellik benzinli motorun daha az çalışması ile birlikte en düşük yakıt tüketimiyle mümkün olan en yüksek torkun elde edilmesini sağlıyor.
  • Yüksek hızlarda benzinli motor ve elektrikli motor birlikte uyum içinde çalışıyor.
  • Hibrit aküsünün şarj edilmesi için benzinli motor devreye girerek elektrik motorlarını jeneratör olarak kullanıyor, ayrıca bunun için rejeneratif fren sistemi de kullanılıyor. Rejenaratif fren sistemi sayesinde frene basıldığında tekerlek akslarındaki mekanik enerji hibrit sistemi güç kontrol ünitesi üzerinden aküde depolanarak elektrikli motorda tekrar kullanılıyor.
  • Araç durduğunda hibrit aküde yeterli enerji varsa elektrikli ve benzinli motorlar da otomatik olarak duruyor. Bu sayede özellikle dur-kalk trafiğinin yoğun olduğu şehir içi sürüşlerde yakıt tüketimi en aza indiriliyor.
  • Sürüş mesafesinin %50’ye yakınında elektrikli motor kullanıldığı için geleneksel dizel ve benzinli motorlara göre daha düşük gaz salınımı yapıyor.
  • Aynı zamanda sessiz, sarsıntısız ve konforlu bir yolculuk fırsatı tanıyor.

Hibrit Toyota Modelleri

Hibrit sistemler Toyota ile özdeşleştiği için pazardaki en büyük pay da Toyota’ya ait. İşte hibrit teknolojisinin öncüsü konumundaki Toyota modellerinin en yenileri.

Corolla Hybrid

Hibrit teknolojisiyle donatılan Corolla efsanesi 1,8 litrelik güçlü motoruyla çevik bir performans sergilediği gibi etkili bir yakıt ekonomisine sahip. Şehir içi sürüşlerde 100 kilometrede 3,6 litre yakıt tüketiyor. Corolla Hybrid’in başlıca donanım özellikleri arasında Toyota Safety Sense ile birlikte sunulan yaya ve bisiklet algılama özellikli ön çarpışma önleyici sistem, adaptif hız sabitleme sistemi, akıllı şerit takip sistemi, otomatik yanan uzun farlar, kablosuz şarj, akıllı telefon entegrasyonu, sunroof ve ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı (head up display) yer alıyor.

Corolla Hatchback Hybrid

Corolla’nın sedan modelinden farklı olarak hatchback gövde tasarımına sahip olan bu model, şıklığı ve performansı bir arada görmek isteyenlerin tercihi. Araç, açılabilir panoramik cam tavanı ve sürücü odaklı iç mekan tasarımıyla konforlu bir sürüş deneyimi vadediyor. Dört farklı paket seçeneğine sahip olan Corolla Hatchback Hybrid’in öne çıkan standart donanımları arasında 17 inç alüminyum alaşımlı jant, şerit takip sistemi, yorgunluk tespit sistemi ve dokunmatik multimedya ekranı bulunuyor.

C-HR Hybrid

Şehir içinde sportif bir SUV deneyimi yaşamak isteyenlere sıra dışı özellikler sunan CH-R Hybrid, 1,8 litrelik güçlü bir motora sahip. Dış tasarımındaki keskin çizgiler ve 18 inçlik işlenmiş yüzeyli jantlarıyla ilk bakışta fark edilen bu model, iç mekân konforunu da ihmal etmiyor. Isıtmalı ve sportif tasarımlı ön koltuklar, yağmur sensörü, geri görüş monitörü ve anahtarsız çalıştırma sistemlerini bir arada sunuyor. C-HR Hybrid elektrikli motoru sayesinde şehir içindeki kullanımlarda 100 kilometrede 3,2 litre yakıt tüketimiyle öne çıkıyor.

RAV4 Hybrid

Hibrit Toyota modelleri arasında 4×4 çekiş sistemine sahip tek model olan RAV4 Hybrid, heybetiyle göz kamaştıran güçlü bir SUV. 2,5 litrelik motoruyla çevik bir performans sunduğu kadar geniş iç hacmiyle konforlu bir sürüş deneyimi de vadediyor. Ayrıca dijital kameralı iç dikiz aynası, kablosuz şarj ünitesi ve römork savrulma kontrol sistemi gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Dört farklı paket seçeneğine sahip olan RAV4 Hybrid’in 100 kilometredeki birleşik yakıt tüketimi ise yalnızca 4,4 litre.

Camry Hybrid

Toyota’nın 4 kapılı bu sedan modeli 2,5 litrelik güçlü bir motora ve estetik dış tasarıma sahip. Premium görüntüsünün yanı sıra standart donanım olarak gelişmiş teknolojilerden yararlanma fırsatı sunuyor. Sürüş modu seçimi, manevra uyarı sistemi, elektrikli yan aynalar, kör nokta uyarı sistemi ve immobilizer başlıca özellikleri arasında. Ayrıca şehir dışında 100 kilometrede 4,2 litrelik etkili bir yakıt ekonomisine sahip.

Yaris Hybrid

Markanın en popüler araçlarından biri olan Yaris, hibrit teknolojisiyle ilgi çekmeye devam ediyor. 5 kapılı bu hatchback modeli, estetik tasarıma ve dinamik bir yapıya sahip. 1,5 litrelik motoruyla özellikle şehir içi sürüşlerde etkili bir yakıt ekonomisi sunuyor. Birleşik yakıt tüketimi 100 km’de 4 litre olan Yaris Hybrid’in ECO sürüş modu, soğutmalı torpido gözü, push start ve alüminyum alaşımlı jant gibi standart donanım özellikleri bulunuyor.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı