Bilgi

HOTLİNK Nedir? Nasıl Kullanılır? Ayarları Nelerdir?


Bir web siteniz varsa web sitenize ait resim/fotoğraf başkaları tarafından “URL Gösterilerek” kendi sayfalarında gösterebilirler. Eğer web sitenize ait resim/fotoğraf v.s’lerin gösterildiği web sitesi hiti yüksek bir site ise oldukça kısa süre içerisinde Bandwidth yani Bant Genişliğinizin azalmaya başladığını görecekseniz. Tabi bu siteniz için hiçte iyi bir durum değil. İşte burada Hotlink koruması dediğimiz ayar ortaya çıkıyor.

Hotlink koruması web sitelerinin web sitenizde bulunan yukarıda saydığım resim/fotoğraf dosyalarına doğrudan kendi sitelerinde görüntülenmelerini engeller. Bunu ise  HTML kodlarının içerisinde bulunan “img” etiketleri ile yapar. Herhangi bir steye izin vermek isterseniz Hotlink Korumasında bunu belirtebiliyorsunuz.

Hotlink Koruması veya Hotlinki kullanmak için C-Panel’den Security kısmında Hotlink Protection/Hotlink Koruması seçtikten sonra açılan sayfada bu özelliği ENABLE/ETKİNLEŞTİR seçeneğini seçebilirsiniz.

Dilerseniz ayarlardan başka sitelere izin verebilir veya engellemek istediğiniz JPG, JPEG, PNG ve GIF uzantılardan birini seçebilirsiniz.

Bazı yerlerde .htaccess dosyası  içerisinde kod yazılarak yapılması gerektiği tavsiye edilse de en doğru yöntem budur. Kodlarla uğraşarım derseniz aşağıya kodları yazıyorum. Bu kodlar .htaccess içerisine yazın ve kaydet deyin. .htaccess metin belgesi public_html dosyanızın içerisindedir.

hotlink

hotlink koruması

 

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı