Bilgi

#Huawei’den Dünyanın İlk Katlanabilir Akıllı Telefonu


Huawei katlanabilir akıllı telefon konusunda devrim niteliğinde bir adım atarak rakibi Samsung ile arasındaki farkı açmayı planlıyor. Samsung çıkarmayı planladığı katlanabilir akıllı telefonların en zor koşullara dayanabilecek ve kırılması zor bir ekranı olacağını açıklamıştı. Ancak BGR‘ye göre Huawei, esnek OLED panelleri oluşturmak için Çinli tedarikçi BOE ile ortaklık yaptıktan sonra, katlanabilir telefonları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Gelen bilgilere göre ilk parti sınırlı sayıda olacak ve sadece 20.000 ila 30.000 birim halka açık hale getirilecek. Yuanta Yatırım Danışmanlığı (Yuanta Investment Consulting) analisti Jeff Pu, Huawei’nin katlanabilir özelliğindeki telefonları 2019 yılında piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Jeff Pu’ya göre Huawei, ekran teknolojisinin tam olarak hazır olup olmadığına bakılmaksızın, katlanabilir telefonu piyasaya süren ilk şirket olma unvanını ele geçirmek için acele ediyor. Pu, “bu telefonların tam olarak piyasaya sürülmesi, teknolojinin gelişmesine, telefonun aşınma ve yıpranmaya karşı nasıl tepki gösterdiğine bağlı olacaktır” dedi.

Huawei, akıllı telefon alanındaki unvanını bir adım öteye taşımayı hedeflerken BOE; akıllı telefon sektöründe fark edilmek istiyor. BOE teknoloji şirketi her zaman Apple’ın iPhone tedarik işinin bir parçası olmak istemiş ve Apple tarafından fark edilmek umuduyla OLED ekran tesislerine büyük yatırımlar yapmıştı.

BOE, esnek OLED ekran teknolojisi konusuna pekte yabancı değil. Aşağıdaki videoda BOE’nin oluşturduğu katlanabilir telefon prototiplerine bakabilirsiniz.

Çin‘in Tianjin kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında konuşan Huawei Başkan Yardımcısı Ken Hu, “Huawei’de, ilk 5G akıllı telefonlarımızı 2019 ortalarında kullanıma sunacağız. Daha hızlı ve daha düşük gecikme süresiyle 5G ağlarından faydalanacaklar” dedi.

Samsung ise, katlanabilir akıllı telefonlarının ekranları için Samsung Display ile birlikte çalışıyor. Samsung Display katlanabilir ekran teknolojisi konusunda ciddi bir ilerleme kaydetmiş olduğu bir çok haber kaynağında paylaşılıyor. Diğer yandan Samsung CEO‘su DongJin Koh’un (DJ Koh) resmi açıklamasına göre, ilk katlanabilir telefonu Galaxy F‘i bu yıl sonuna (muhtemelen kasım-aralık ayına) kadar cihazı piyasaya süreceğini doğruladı.

Kaynak:

  • https://designtaxi.com/news/400760/Huawei-Is-Bent-On-Beating-Samsung-To-Introduce-World-s-First-Foldable-Smartphone/
  • https://www.forbes.com/sites/jeanbaptiste/2018/09/18/huawei-confirms-release-of-foldable-screen-5g-smartphone-in-mid-2019/
  • https://bgr.com/2018/07/26/huawei-vs-galaxy-foldable-smartphone-samsung-first/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı