Bilgi

HDD veya SSD’nin Okuma ve Yazma Hızı Nasıl Ölçülür?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısaca- “HDD veya SSD’nin Okuma ve Yazma Hızı Nasıl Ölçülür?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Bir depolama aygıtının okuma/yazma hızının ölçülmesinde bir çok uygulamayı internet ortamında rahatlıkla bulabilirsiniz. Bunlar içerisinde en çok kabul gören uygulama “CrystalDiskMark” olduğunu söyleyebilirim. Bu uygulama ile HDD, SSD, USB Bellek, SD Kart gibi aklınıza gelebilecek bütün depolama aygıtlarının okuma/yazma hızlarını ölçebilirsiniz.

Programın kullanımına geçmeden önce bilmeyenler için kısa bir bilgi vereyim. Okuma hızı, depolama aygıtındaki bir veriyi herhangi bir birime gönderim hızıdır. Yazma hızı ise, farklı bir konumdaki veriyi depolama aygıtına kopyalama hızıdır. Bu okuma/yazma değerleri ne kadar yüksek olursa programların/oyunların açılma süresi o derece kısalır, bilgisayarınız daha hızlı açılır ve veri transferleri daha hızlı gerçekleşecektir.

Bilgisayarımdaki HDD’in Okuma/Yazma Hızı

CrystalDiskMark adlı uygulamayı burada (tıkla) bulunan linkten bilgisayarınıza indirip kurun. Linke kliklediğinizde açılan pencereden orta kısımda  bulunan “CrystalDiskMark 6.0.0 İndir” kısmına klikleyin ve program CrystalDiskMark6_0_0.exe şeklinde otomatik olarak bilgisayarınıza inecektir. İnen CrystalDiskMark6_0_0.exe uygulamalasını klikleyerek çalıştırın ve kurun. Uygulamayı kurduktan sonra depolama biriminizi (HDD, SSD  vs.) seçip All diyelim. Seq Q32T1, 4K Q32T1, Seq, 4K bölümleri altında 4 farklı okuma ve yazma değeri sunan uygulamada dikkat edeceğiniz ana değer en üstte bulunan “Seq Q32T1” değeri olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı