Bilgi

Huawei’nin CFO’su Tutuklandı!


Kanada Adalet Bakanlığı, ABD yönetiminin talebi üzerine Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou‘nun ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık’ta Kanada’nın Vancouver şehrinde tutuklandığı bildirildi.

Dava hakkında yayın yasağı olduğunu belirten Kanada Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ian McLeod, Meng’in geçen cumartesi günü Vancouver’da yakalandığını ve ilk duruşmaya 7 Aralık Cuma günü çıkartılacağını belirtti. Meng’in ABD’ye iade edilmesi durumunda ise New York eyaletinin Doğu Bölgesi Mahkemesi’nde yargılanacağı öğrenildi.

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’nun gözaltına alınmasının, son dönemde ticaret savaşı yapan ABD ve Çin arasında yeni bir gerilimin fitilini ateşleyebileceği belirtiliyor. ABD Adalet Bakanlığı, Çinli akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon devi Huawei’ye, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle nisan ayında soruşturma açmıştı.

Huawei‘den konu hakkında yapılan açıklamada ise “Şirkete suçlamalar hakkında çok az bilgi verildi. Meng’in herhangi bir yanlışından haberdar değiliz” ifadesi kullanıldı. Ottawa’daki Çin Büyükelçiliği Meng’in tutuklanmasını insan hakları ihlali olarak nitelendirdi ve derhal serbest bırakılmasını istedi. ABD Adalet Bakanlığı sözcüleri ise tutuklama hakkında konuşmayı reddetti.

Çin Komünist Partisinin yayın organı Global Times gazetesi, ABD’nin Huawei’yi hedef alarak uluslararası topluma mesaj verdiğini yazdı. Haberde, ABD’nin şirketin uluslararası saygınlığına zarar vermeye çalıştığı ve hukuk adına teknoloji devinin küresel piyasasını nişan aldığı yorumu yapıldı.

ABD Adalet Bakanlığı, Huawei’ye İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Nisan ayında soruşturma açmıştı.

Tutuklama haberinin duyulmasının ardından Asya borsaları güne sert kayıplarla başlarken, ABD vadelileri de endekslerde sert düşüş yaşanacağına işaret ediyordu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı