Bilgi

İçerik Hırsızlığı Tespiti ve Yapılacak İşlemler


Web sitenize ait içeriklerin birileri tarafından sizden izin alınmaksızın kopyalanıp kendine ait veya farklı sitelerde yayınlanması elbette can sıkıcı bir durum. Biz buna kısaca içerik hırsızlığı diyoruz. Bunları tespit etmek ilk başta biraz zor. Yani siz herhangi bir içeriği yayınladıktan sonra bir başkası sitenizden aldığı bu içerikleri farklı bir web sitesinde yayınlarsa bunu ilk başta tespit etmeniz olabildiğince zor. Ancak Google veya diğer arama motorları tarafından tarafından indekslendikten sonra tespit edilebilir.

Aşağıda ismini verdiğim web siteleri web sitenizden içerik çalınmış mı? Sorusuna yanıt veren ve en çok kullanılan web adresleri. Bunları kullanarak içeriğim çalındı mı? Sorusuna cevap bulabileceğiniz gibi içeriğinizden çok kısa bir metni google’de arayarak da tespit edebilirsiniz.

Eğer içeriğinize ait telif hakkına yazılı ve resmi bir yerden alınmış belge sahibi iseniz Google’ye şikayet edebilirsiniz. Ancak içerik üzerinde telif hakkınız yoksa ilgili içeriği kaldırması için web sitesine mesaj atmaktan başka şansınız yok. Ayrıca DMCA gibi kurumlara belirli ücretler ödeyerek sitenizden çalınan yazıların Google’deki arama sonuçlarında çıkmasını engelleyebilirsiniz. Bu en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesidir.

Ancak şunu unutmayın. Eğer bir yazarsanız sabredin. Sabrettiğiniz sürece bir yerlere erişebilirsiniz. Google’nin gelişmiş algoritması ve neredeyse insan beynine yakın olan analiz sistemi ile kimin ne yaptığını emin ol iyi biliyor. Sizlere tavsiyem içeriklerinizi  Facebook, Twitter, Google+ gibi ortamlarda da paylaşın. Ping servislerini kullanın.

Not: Google’ye şikayet için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca eklentilerle kopyalann yazılarınızın sonuna Read More >>> Devamı Oku >>> Kaynak gibi linkinizi eklettirebilirsiniz. Buda ufak bir öneml.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı