Bilgi

WhatsApp Hakkında Bilinmeyenler


Herkese Merhaba,

Bugün sizlere WhatsApp ile ilgili bilinmeyen bazı konular hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Bildiğiniz gibi WhatsApp 2010 yılında yayınlanan akıllı telefonlar için kullanılan bir arama ve anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp’ın popüler bir uygulama haline gelmesi ile Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg WhatsApp’ı 19 Milyar $ dolar ödeyerek satın aldı. Şu anda yaklaşık kullanıcı sayısı 1 Milyar civarında olan bu uygulamanın bir çok kullanıcı tarafından bilinmeyen bazı özellikleri bulunmaktadır.

1- Whatsapp yazışmalarını ayarlardan silmek veya uygulamayı kaldırmak yazışmalarınızın silinmesine neden olmaz. Uygulamayı tekrar yüklediğinizde size eski yazışmalarınızı yüklemek isteyip istemeyeceğinizi sorar. Kabul ettiğinizde eski yazışmalar tekrar görünür hale gelir.

2- Whatsapp’ta size gönderilen görüntüler telefonunuzdaki dahili hafıza kartına kaydedilir. Siz uygulamayı kaldırsanız bile bu fotoğraflar silinmez. Fotoğraflarınız SD Kartınızdaki Whatsapp >>> Media >>> Whatsapp Images kısmında bulunur. Aynı zamanda gönderdiğiniz fotoğraflar Whatsapp >>> Media >>> Whatsapp Images >>> Sent klasörü içerisinde bulunur.

3- Whatsapp ile ilgili geri dönüşümsüz tüm yazışmaları ve fotoğrafları (gönderdiğiniz fotoğraflar dahil) herşeyi kalıcı olarak silmek istiyorsanız öncelikle uygulamayı kaldırın ve dahili hafızadaki WhatsApp klasörünü silin. Böylece tamamen herşey silinecektir.

4- Yazışmalarınız kriptlanarak (şifrelenerek) WhatsApp klasöründeki Databases klasöründe bulunur. Bunu ancak onaylanmış telefonunuz açar. Geçmiş yazışmalar burada yer alır. Bunlar silinmediği sürece yazışmalar geri getirilebilir.

5- Profiline baktığınız kişilerin fotoğrafları WhatsApp klasöründeki Profile Pictures kısmında yer alır.

6- Whatsapp üzerinde göndereceğiniz bir video maximum 16 MB olmalıdır. Eğer 16 MB’den büyük ise video o zaman süresini kısaltarak videoyu keserek gönderir.

7- WhatsApp’ı internet üzerinden kullanabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun mobil veya wifi ağı açık olacak şekilde ayarlardan WhatsApp web kısmına gelip açılan kameradan https://web.whatsapp.com/ kısmındaki barkodu okutmak. Açılan pencereden yazışmalarınızı yapabilirsiniz.

8- WhatsApp üzerinde herkese tek veya birden fazla mesaj gönderebilirsiniz. Bunun için grup oluşturmanıza gerek yok. Yapacağınız şey WhatsApp kısmına menü kısmından Yeni Toplu Mesaj kısmına dilediğiniz kişileri tek tek ekledikten sonra mesajınızı yazıp göndermek. Genellikle bayramlarda v.s sık kullanılan bir yöntemdir.

9- WhatsApp ayarlar kısmından Hesap >>> Gizlilik kısmına gelip Son Görülme, Profil Fotoğrafı ve Durum’u kimlerin görüp göremeyeceğini belirleyebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı