Bilgi

İletişimi Engelleyen Nedenler


İnsanlar belirli bir çevrede,toplumla iç içe yaşamak durumdadır. İster bireysel olsun ister topluluk halinde olsun yaşadığı bu çevreye uyum sağlamak adına bir iletişim yolunu bulur ve ona göre sosyal bağlantılar geliştirir.

Günümüzde iletişim ortamları çok farklılaşmakta, bir çok ortamda ve farklı şekillerde mümkün olmaktadır. Bunlara baktığımızda; Yüz yüze, telefonla, internet üzerinden ve her bireyin kendi isteyerek veya istemi dışında gelişen sözsüz iletişim bunlar arasında.

Peki biz iletişimi ne kadar iyi kullanabiliyoruz? Yani gerek kendimizi karşı tarafa ifade edebilme noktasında, gerekse de başka insanlarla aramızdaki diyaloğu kaliteli sürdürmek adına ne kadar başarılıyız?

Basit gibi gözüken iletişim,aslında hayatımızın odak noktası!

Hepimiz zaman zaman insanlarla diyalog kurarken bir takım sorunlarla karşılaşıyoruz.Sorunları çözmek için çabalarımız da genelde karşı tarafı suçlar nitelikte. Her ne kadar bunda ön yargının payı büyük olsa da, aslında bunun temel kaynağı tamamen iletişim engelleri!

Bu konusunda farkına varmadan yaptığımız bazı engelleyici unsurlar, bizim doğru bir iletişim kurmamızı engelliyor maalesef.

Peki nedir bu iletişim engelleri? Şöyle bir baktığımızda,yaşamımız içinde gerek sosyal çevremizle ve gerekte yakın ilişkilerimizde karşımıza çıkan iletişim engelleri şunlardır;

Karşımızdaki kişiyle konuşurken sık sık emir cümleleri kurmak, tehdit veya gözdağı verir tarzda iletişim kurmak, sürekli öğüt vermek ve çözüm önerileri getirmek, sıklıkla karşınızdakini yargılamak ve eleştirmek, sürekli soru sormak, sınamak, sorgulamak, sürekli övmek gibi bir takım yanlış davranışlar karşınızdaki kişiyle aranızda problem yaratabilmektedir. Bunların yanısıra hepimizin iyi bildiği,bazı hallerde de iletişim kopuklukları yaşanmaktadır. Örneğin; Karşınızdakinin sık sık sözünü kesmek,karşımızdaki konuşurken başka şeylerle ilgilenmek,göz teması kumadan dinlemek ve alaycı tavırlar takınmak gibi…

Hayatınızdaki insanların sizden keyif alacağı bir iletişim kabiliyetine sahip olabilmek için bunlar önemli.

Tabi doğru iletişim kurabilen insanlarla karşılaşmakta…

Mutlu ve kaliteli kalın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı