Bilgi

İMEİ Nasıl Öğrenilir? İMEİ Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?


İMEİ Numarası “International Mobile Equipment Identity” kısaltması olup “Uluslararası Mobil Cihaz Kodu” anlamına gelmektedir. Mobil (taşınabilir) özelliği bulunan ve bağlantı sağlayabilen her elektronik cihazın, benzersiz bir İMEİ numarası bulunması gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere “İMEİ Nasıl Öğrenilir? İMEİ Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?”

İMEİ numarası, ek bir kontrol numarası ile birlikte 15 haneli bir ondalık sayıdır ve kısaca tanımlayacak olursak bir cihazın hücresel şebekeye erişimini kontrol etmek için kullanılabilir. Bu kod benzersiz bir koddur. Ancak bazı –yasadışı- yöntemlerle bunlar klonlanabilmektedir. Yaygın bir şekilde kaçak olarak ülkeye sokulan elektronik cihazlarda (telefon, tablet vs.) bu işlem yapılmaktadır. Özellikle SIM Kart ile çalışan cihazların mobil ağ kullanabilmesi için İMEİ numarasının kayıtlı olması gerekmektedir.

Telefonunuz –herhangi bir şekilde- çalındığında GSM Operatörünüze (Vodafone, Turk Telekom veya Turkcell ) İMEİ numaranızı ileterek tüm ağlardan engelleyebilir. Çalınan telefonları tespit etmek için bu numaralar bir arşiv olarak saklanır. 2004 senesinden itibaren GSM Operatörünü şebekelerinde geçerli olan biçim AA-BBBBBB-CCCCCC-D‘dir.

Cep Telefonu gibi taşınabilir cihazlarda İMEİ numarasını öğrenmek için -basit bir şekilde- arama kısmına *#06# yazıp aramaya basarak öğrenebilirsiniz.

Android Telefonlarda İMEİ Numarası Öğrenme

Telefonun Ayarlar >>> Telefon hakkında >>> Hakkında >>> Durum seçeneklerini kullanarak İMEİ Numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca sökülebilir arka kapaklarda bataryanın bulunduğu yerde İMEİ Numarası bulunmaktadır.

iPhone Telefonlarda İMEİ Numarası Öğrenme

Telefonun Ayarlar >>> Genel >>> Hakkında seçeneklerini kullanarak IMEI/MEID ve ICCID numaralarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir çok iPhone modelinde IMEI/MEID numarasını SIM tepsisinde bulabilirsiniz.

Blackberry Telefonlarda İMEİ Numarası Öğrenme

Alt + Shift + N kısayol tuşlarına basarak veya Menü tuşuna iki kere bastıktan sonra Seçenekler >>> Cihaz >>> Cihaz ve Durum Bilgileri seçeneğinden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sisteminde “İMEİ Numarasını” kullanarak cihazınızın kayıt durumunu, kaynağını ve marka modelini öğrenebilirsiniz. Bu hizmeti kullanarak elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazların bir GSM hattı ile eşleşip eşleşmediği sorgulanabilir. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla (klonlanmış) eşleştirme yapılmış bir hat, kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabildiğini bir kez daha hatırlatalım.

Buradaki adrese gidin: https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Not: Bu işlem içi e-devlet şifresine gerek yoktur. Doğrudan herkes sorgulama yapabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı