Bilgi

Ins (Insert) Tuşu Nedir? Klavyede Insert Tuşu Ne İşe Yarar?


Bu yazımızda “Ins (Insert) Tuşu Nedir? Klavyede Insert Tuşu Ne İşe Yarar?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bilgisayar klavyesi üzerinde bulunan fakat bir çok bilgisayar kullanıcısının ne işe yaradığını bilmediği tuşlardan bir tanesi Ins veya Insert tuşudur. Normal bilgisayar kullanıcılarının pek kullanmadığı bir tuştur ancak Microsoft uygulaması olan Word gibi ofis uygulamalarında oldukça faydalı bir özelliği barındırmaktadır.

Ins (Insert) Tuşu Kullanımı

Şimdi Ins (Insert) tuşunun “ne işe yaradığını ve ne nasıl kullanıldığını” öğrenelim. Klavye üzerinde genellikle I-N-S, Insert, Ins ya da I-N-S-E-R-T şeklinde yazılan tuştur. Word ile çalışanlar tarafından kullanılan bir tuş olan Insert  normalde Word gibi bir kelime işlemcide eksik yazılmış bir harfi tamamlamak için kullanılmaktadır. Insert tuşu ile imleci kelimenin arasına getirip eksik harfi araya yazmanıza yarar.

Kısaca bir örnek vermek gerekirse; ENTER yazmak istediniz fakat ENTR yazdığınızı fark ettiniz. İmleci T ve R arasına getirip E harfini yazabilirsiniz. Fakat ENTER yerine ENTTR yazdıysanız ve ikinci T yerine bir E yazmak istiyorsan iz yapacağın iz en pratik hareket, Ins tuşuna bastıktan sonra fazla olan T’nin önüne imleci taşıyarak E’ye basmaktır. Böylece silmeye gerek kalmadan doğru harf eskisinin yerini alır. Ins tuşuna bir kez bastığınızda, daha sonra yapacağınız tüm hareketlerde de aktif halde kalacaktır. Bu yüzden tuş ile işiniz bittiğinde üzerine bir kez daha basmanız ve tuşu etkisiz hale getirmeniz gerekir.

Bu tuşun aktif ya da pasif olduğunu anlamak için imlecin rengine bakmanız yeterlidir. Tuşa basıldığında imleç renk değiştiriyorsa tuş aktif demektir.

Insert tuşu 1990’lı yıllarda çok aktif şekilde kullanım alanına sahipti, fakat daha sonradan kullanıcılar bu tuşun silmek ve düzeltmekten daha zor olduğuna karar vermiş olmalı ki kullanma sıklığı neredeyse hiç denebilecek kadar azaldı. Artık birçok yazılım da Insert tuşunu desteklememektedir. Insert tuşuna bastığınızda eğer imlecin renk değiştirdiğini görürseniz Insert fonksiyonu çalışıyor demektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı