Bilgi

İnstagram Görüntülü Arama Nasıl Kapatılır?


Birçok sosyal medya uygulamasında olduğu gibi Instagram’da görüntülü konuşma özelliği mevcut. Ancak hesabınızı ilk kez açtıysanız standart (default) olarak tüm kullanıcılara görüntülü konuşma özelliği açık halde gelmektedir. Bu tarz özellikler, birçok kişiye kolaylık ve pratik kullanım olanağı sunmakla birlikte, bazı kullanıcılar için de can sıkıcı niteliklere bürünebilmektedir. Bu nedenle bu özelliği kullanmayı tercih etmeyen veya kapatmak isteyen kişi sayısı da az değildir. Instagram’da geliştirilen bu görüntülü arama özelliği varsayılan biçimde herkese açık geldiği için, takip edilen veya edilmeyen tüm kişilerden görüntülü arama isteği gelebilmekte ve bu da bazı kişilerde rahatsızlığa neden olmaktadır.

İnstagram Görüntülü Arama Nasıl Kapatılır?

İnstagramda görüntülü arama seçeneğini açmak, tamamen kapatmak veya takip etmediğiniz takipçilere kapatmak için aşağıdaki adımları takip edelim. İnstagram uygulamanızdan sağ üst kısımda bulunan yatay üç çizgi simgesine klikleyin ve açılan yan panelde “Ayarlar” seçeneğini seçin, buradan “Bildirimler” sekmesini klikleyelim.

Devamında “Direct Mesajları” yazan sekmeyi klikleyelim. Gelen pencerenin hemen alt kısmında “Görüntülü Sohbetler” başlığı altında üç seçenek görünecektir. Kapalı, Takip Ettiğin Kişilerden veya Herkesten görüntülü arama istekleri için birini seçebilirsiniz. Kapalı seçeneğini seçtiğinizde yanında mavi tik simgesi gelecek ve hiç kimseden görüntülü arama isteği alamayacaksınız. Takip ettiğin kişilerden seçeneğini seçtiğinizde yanında sadece takip ettiğiniz kişilerden görüntülü arama isteği alacaksınız. Aynı şekilde Herkesten seçeneğini seçtiğinizde yanında mavi tik simgesi gelecek ve herkesten görüntülü arama isteği alabileceksiniz.

Eğer takipçilerden veya takip ettiklerinizden birinden rahatsız olduysanız sadece ona özel olarak Görüntülü Arama özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için mesaj gönderme ekranında iken sağ üstteki ünlem simgesine klikleyin ve gelen pencerede “Görüntülü Sohbetleri Sessize Al” seçeneğini seçin. İşlemlerimiz bu kadar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı