Bilgi

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?


İnstagram hesabınız başkasının eline mi geçti? Şoktasınızdır eminim. Berbat ötesi bir durum! Aklınıza ilk olarak -muhtemelen- “polise” şikâyet etmek geliyordur. Ya da ne bileyim şöyle bu işten anlayan birini bularak tekrar hesabı geri almak gibi. Bu konuda deneyim sahibi miyim? Kısmen evet diyebilirim! Çünkü bu instagram hesapları çalındığında (teknik olarak böyle diyebiliriz) çok farklı senaryolar ile karşılaşmak mümkün! Çünkü karşıdaki kişinin hesabınızı tam olarak neden ele geçirdiğini anlamanız gerekiyor! Şimdi hazırsanız başlayalım, tabi çok korkutmakta istemiyorum. Ama yine de dediklerimi dikkate alırsanız sevinirim. Çünkü genel olarak hesabı çalınanların aşağıda anlatacağım şekildeki durumlarla karşılaştıklarını gördüm!

1- Birincisi, belki en kötüsü şantaj amaçlı çalınabiliyor! İnstagram hesabınızda özel yazışmalarınız varsa bunları ifşa edeceğini söyleyerek sizden para talep edebilirler ki asla para vs. göndermeyin! Emin olun her para gönderdiğinizde tekrar isteyecektir.

2- Genellikle gördüğüm ikinci olay, instramda takip ettiğiniz veya sizi takip edenlerden para istemesi olayıdır. Bir IBAN numarası ve isim ile takip ettiğiniz veya sizi takip eden herkesten para isterler. Sonrasında kenara çekilip hesaba para yattığı anda parayı bankomattan vs. çekip ortalıktan toz olurlar. Şöyle diyebilirsiniz “Ya bunun IBAN bilgisinden ulaşılamaz mı?” Bu kişiler daha çok garip-gurebanın banka hesapları ile işlem yaptıklarını/yapabileceklerini söylememe gerek yok.

3- Diğer bir yol, yöntem ise durum kısımlarına “falancaya teşekkürler, sayelerinde 5 bin TL, 10 bin TL oldu” şeklinde bol paralı görüntüler paylaşırlar. Hesabınızdaki bazı meraklı sazanlar hemen atlayıp nasıl yaptın derler ve film burada başlar! Hesabınızı çalan kişi mesaj atan arkadaşlarınıza “sağlam bir yerden tüyo aldım” vs. gibi iddia, bahis, şans oyunu bahanesi ile başkasının hesabına sizden para göndermenizi ve sonrasında iki katı olacak şekilde iade edeceğini söylerler. Felan, filan devamını anlatmama gerek yok.

4- Başka bir amaç ise sizi daha çok cezalandırmak için çalarlar. Hesabınızı çalan kişi “abuk subuk durum mesajları, küfürler, hakaretler, sizi rencide edecek fotoğraf, video” vs. paylaşabilirler.

5- Bir diğer amaç ise sizin nickname yani kullanıcı adınızı çalmak içindir. Çok güzel bir nickname kullanıyorsanız, bu durumda hedefte olabiliyorsunuz.

6- Doğrudan çalınan hesap iadesi için sizden para teklifi yapabilirler. Bir çeşit fidye diyebiliriz. Tabi yine de başta dediğim gibi kimseye sakın para göndermeyin.

7- Son olarak bu işlerden keyif alan bazı insanlar var ki, bunlara diyecek şeyleri yazmama gerek yok. İşleri güçleri insanların hesaplarını çalmak ve bundan zevk almak.

Genel olarak instagram hesabınız çalındığında olabilecekler bunlar.

Peki instagram hesabı nasıl çalınıyor. Bunun birçok yöntemi bulunuyor. Ancak şunu söyleyeyim karmaşık ve tahmin edilmeyecek bir şifreyi hiç kimse kıramaz. Dünyada bunu yapacak hiç kimse yok.

İnstagram hesaplarında çalma olayı genel olarak sahte bir instagram arayüzü ile yapılıyor. Mesela, hesabınızı çalmak isteyen kişi size bir anketi, bir fotoğrafı veya ilginç gelebilecek bir linki tıklamanızı ister. Siz bunu tıkladığınızda aynı instagram sayfası gibi bir ekran gelir. Tabi bu sahte yani taklit edilmiş bir instagram sayfasıdır. Siz giriş yapmak için buraya kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra giriş butonuna tıkladığınızda kullanıcı adınız ve şifreniz karşıdaki kişiye mail olarak gönderilir.

Yine farklı bir şekilde maillerinize gelen sahte mesajlarda böyledir. İnstagram tarafından mesaj gönderiliyormuş gibi “lütfen şifrenizi değiştirin” gibi bir e-posta gelir. Siz instagramdan geldiğini düşünerek gelen e-postayı açıp linki tıklarsanız, kullanıcı adınızı ile şifrenizi siz gösterilen alana girerseniz aynı zamanda şifrenizi çalmak isteyen kişiye kullanıcı adınızı ile şifrenizi göndermiş oluyorsunuz. Bu anlattıklarım bilinen yollar.

Siz siz olun size gelen mailleri bağlantı sayfalarına sosyal medya veya bankacılık bilgilerinizi girmeyin. Ne yapacaksanız doğrudan resmi sayfalardan yapın.

Ayrıca diğer yöntemler ise, tahmin etme ve bağlı e-posta adreslerinde erişim şeklinde oluyor. Şifreniz 123456 ise veya tüm şifreleriniz aynı ise sizi tanıyan bir kişi hesabınızı ele geçirebilir. Farklı bir şekilde bir başkası instagram hesabınızın bağlı olduğu e-posta adresinin şifresini biliyorsa, şifre sıfırlama yöntemli ile yeni şifre oluşturabilir. Aynı durum tanımlı telefonunuz içinde geçerlidir. Yani kısaca, siz istemezseniz hiç kimse şifrenizi çalamaz, dolaysıyla instagram hesabınızı ele geçiremez.

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Peki İnstagram hesabınız çalındı ise ne yapmanız gerekiyor.

İşte burada saç baş yoldurtan bir mücadele söz konusu. Hesaplarınızda yaptığınız değişiklik bile hesabınızın tekrar geri alınıp alınmamasında etkili olabiliyor. Şimdi hazırsanız başlayım.

Savcılık veya Polis kanalı ile hesabınızı geri almanız -pek- mümkün değil. Buradaki olay hesabınızı çalan kişi hakkında tespit ve suç duyurusu olabilir. Tabi bunun içinde bazı sebeplerin olması gerekiyor. Örneğin; şantaj, tehdit, hakaret gibi. Yoksa Polise gidip “bu hesabımı çaldılar, lütfen geri alın” derseniz bu iş biraz imkânsız gibi. Çünkü hesabın size ait olduğunu kanıtlamanız lazım. Karşıdaki kişi tespit edilse bile bana şifresini kendisi verdi diyebilir. Bunun gibi birçok senaryo var tabi. Kısaca polis/savcılık kanalında hesabı geri alma işlemi değil hesabın çalınması, şantaj, tehdit, hakaret gibi bir seçenekle başvuruyorsunuz. Birde şöyle bir şey var. Bu yöntemle karşıdaki kişinin tespit edilmesi biraz zor. Çünkü İnstagram kolay kolay hiçbir devlete IP adresini vermiyor. Çok büyük suçlar olması gerekiyor. Örneğin, insan kaçakçılığı vs. gibi. Çok farklı tekniklerle hesabın kim tarafından çalındığı bulunabilir. Ama bu işlemin olabildiğince zor, ayrıca karşıdaki kişinin biraz “aptal” olması gerekiyor.

Hesabınızı geri alabilmenin en doğru yolu kuşkusuz instagram resmi sayfası veya uygulaması kullanarak yapabilirsiniz. İnstagram hesabınızı kurtarma işleminde kullandığınız telefondaki uygulamadan yaparsanız daha hızlı sonuç alabileceğinizi belireyim.

İnstagram uygulama penceresini açtığınızda karşınızdaki giriş panelinde “giriş yapmak için yardım al” seçeneğini seçin.

Burada hesabını bul kısmında “kullanıcı adınızı” yazıp ileri diyoruz.  (Kullanıcı adını değiştirilmiş olabilir, bu durumda e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girin) Ardından erişim sağladığınız e-mail, telefon veya facebook ile giriş yap seçeneklerinden birini kullanıyorsunuz. Eğer; e-mail veya telefon (sms gönder) seçeneklerinden birini seçerseniz gelecek olan “onay kodu” ile hesabınızı kurtarabilirsiniz.

Not: Eğer e-mail ile tanımlı telefon numarası değiştirildiyse burada hesabı kurtarma işlemi biraz daha zor oluyor.

İkinci bir seçenek olarak hesabı kapattırabilirsiniz. Bunun için çalınan hesabı takip eden veya etmeyen tüm arkadaşlarınızı uyararak aşağıdaki yolu izlemelerini sağlayın. Böylece kısa süre içerisinde -yaklaşık 48 saat ile 7 gün içerisinde- hesap tamamen kapatılır. Profil sayfalarından sağ üstteki dikey üç nokta simgesini seçerek sırasıyla Şikayet Et | Uygunsuz | Hesabı Şikayet Et | Bir Başkasını Taklit Ediyor | Tanıdığım Birisini seçerek gönder diyecekler. Böylece çalınan hesabınız kısa sürede kapatılır. Bu şekilde kapatılmış olan bu hesabı daha sonra kurtarma olanağınız bulunuyor.

Eğer hesabınız kapatıldıysa hemen alta üç adet link bırakacağım. Bu linkleri kullanarak kapatılmış olan hesabınızı geri alma ihtimaliniz var.

1- Hesap Kurtarma Linki: Tıkla

Üstteki linki kullanarak açtığınız sayfayı aşağıdaki gibi doldurun ve gönderin. Açıklama kısmını kendinize göre inandırıcı bir şeyler yazabilirsiniz.

2- Hesap Kurtarma Linki: Tıkla

Üstteki linki kullanarak açtığınız sayfayı aşağıdaki gibi doldurun ve gönderin.

3- Hesap Kurtarma Linki: Tıkla

Üstteki linki kullanarak açtığınız sayfayı aşağıdaki gibi doldurun ve gönderin.  Burada nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi bir devlet kurumu tarafından verilmiş fotoğraflı kimliğinizi göndererek kimliğinizi doğruladığınız taktirde hesabınızı geri almanız daha kolay olacaktır. Ayrıca kimliğinizin doğrulanması için gerekli olmayan tüm kişisel bilgilerin (ör. kredi kartı numarası, baba adı) üzerini kapatın. Kimlikte adınız, fotoğrafınız ve doğum tarihinizi net biçimde görülmelidir. Ayrıca kimliği çektikten sonra ikinci bir fotoğraf olarak kimliği iki elinizle tutun ve karşıdan yüzünüzün tamamı (kimlikle birlikte) çekin. Bu şekilde iki fotoğrafı gönderin.

İnstagram Taklit Hesap Kapatma Linki: Tıkla

Eğer hesabınızı geri alma girişimleriniz sonuçsuz kaldıysa “bizzat kendiniz” üstteki linkten taklit hesap başvurusu yaparak hesabı kapattırabilirsiniz. Burada sadece bir adet taklit hesabı şikayet edin. Başka bir hesabı şikayet etmek için başka bir şikayet gönderin. Tüm bilgileri girdikten sonra telefonunuzda iki fotoğraf çekin. Bir tanesi kimliğinizin ön yüzü (kimlikte adınız, fotoğrafınız ve doğum tarihinizi net biçimde görülmelidir), diğerinde ise kimliğinizi iki elinizle tutup karşıdan vesikalık çekiyormuş gibi tam bir fotoğraf çekin. Yüzünüz ve elinizle tuttuğunuz kimlik net olmalıdır. Bu işlemden sonra hesap kapatılır.

Tabi çok ama çok detay var. Ben pratikte yapılabilecek yöntemleri anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan soru, görüş ve önerilerinizi yorum kısmına yazın. Yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı