Bilgi

İnstagram Hesap Doğrulama | Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?


İnstagram doğrulanmış simgesi (mavi tik veya onaylı hesap) aramada ve profilde Instagram hesaplarının yanında görünen bir onay (mavi tik) simgesidir. Instagram‘ın bir hesabın tanınmış kişiyi, ünlüyü veya global markayı temsil eden gerçek varlık olduğunu onayladığı anlamına gelir. İnstagram doğrulanmış rozeti talep etmek için tanınmış bir kişi, bir ünlü veya marka olmanız ve belirli hesap ve uygunluk koşullarını karşılamanız gerekir. Şu anda yalnızca bazı tanınmış kişilerin, ünlülerin ve markaların doğrulanmış simgeleri bulunmaktadır. Talebiniz değerlendirildikten sonra, hesabınızın doğrulanıp doğrulanmadığını belirten bir bildirim alırsınız. Talebiniz reddedilirse, 30 gün sonra yeni bir talep gönderebilirsiniz.

İnstagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Simgesi İçin Başvuru Şartları

Instagram hesaplarını değerlendirirken, kamu yararına uygun olup olmadıklarını ve doğrulama kriterleriini karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için birkaç faktörü göz önünde bulundurmaktadır. Instagram’ın Hizmet Koşulları‘na ve Topluluk Kuralları‘na uymanın yanı sıra, hesabınızın aşağıdaki şu kriterleri karşılaması gerekir:

1- Özgün olmak: Hesabınız gerçek bir kişiyi, tescilli bir işletmeyi veya kuruluşu temsil etmelidir.

2- Benzersiz olmak: Hesabınız, temsil ettiği kişi veya işletmenin benzersiz varlığı olmalıdır. Bir kişi veya işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir, dile özel hesaplar bu konuda istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesapları doğrulanmaz. Örneğin, @yavruköpekler vs. gibi.

3- Eksiksiz olmak: Hesabınızın herkese açık olması, biyografi, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olması gerekir. Profiliniz, diğer sosyal medya hizmetlerine yönlendiren “beni ekle” bağlantıları içeremez.

4- Dikkate değer olmak: Hesabınız tanınmış, sıkça aratılan bir kişi, marka veya kuruluşu temsil etmelidir. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesapları incelenir ve ücretli ya da tanıtım amaçlı içerikleri inceleme kaynağı olarak kullanılmaz.

Doğrulama sürecinde asılsız veya yanıltıcı bilgiler sunarsanız, doğrulanmış simgenizin kaldırılacağını ve hesabınızı silmeye yönelik başka işlemler yapılabileceğini aklınızda bulundurun. Hesabınız doğrulamaya uygun olsa bile, talepte bulunmanın hesabınızın doğrulanacağını garanti etmediğini unutmayınız.

Instagram Mavi Tik (Onaylı Hesap) Nasıl Alınır?

Aşağıdaki adımları uygulayarak doğrulama rozeti talep edebilirsiniz, ancak talep göndermek hesabınızın doğrulanacağını garanti etmez.

Profilinize gidip sağ üstteki yatay üç çizgi simgesine dokunun. Açılan yan panelden Ayarlar‘ı klikleyin.

Hesap seçeneğine ve ardından Doğrulama İste‘ye dokunun.

Gelen forma; adınız/soyadınız, kategoriniz ve bir devlet kurumundan verilmiş bir kimliğin ön yüzünü ekleyip  Gönder‘e dokunduktan sonra talebiniz incelenecektir.

Instagram‘ın doğrulanmış rozetlerini istediği zaman kaldırabileceğini ve aşağıdaki durumlarda rozetinizi geri alabileceğini veya hesabınızı kapatabileceğini aklınızda bulundurun.

1- Doğrulanmış rozetinizin reklamını yapar, rozetinizi aktarır veya satarsanız.

2- Profil resminizi, biyografi veya ad kısmını diğer hizmetlerin tanıtımını yapmak için kullanırsanız.

3- Hesabınızı bir üçüncü taraf aracılığıyla doğrulatmaya çalışırsanız.

Instagram hesabınızın doğrulama standartlarını karşılayıp karşılamadığını inceleyip size gerekli sonucu bildirecektir. Bu işlem belirsizdir onaylama kriterleri tam olarak bilinmiyor ancak olumsuz yanıt verildiğide belirtmekte fayda var. Doğrulanma şansınızı artırmak için profilinizi, markanızı veya şirketinizi tam olarak temsil eder şekilde bir hesaba sahip olduğunuzdan emin olun.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı