Bilgi

Internetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?


Aslında hemen hemen bir çok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesi internetten alışveriş yapmanın güvenli olup olmadığıdır. Normal şartlarda Kredi Kartınızın ön yüzündeki rakamlar ile arka yüzünde bulunan üç haneli  CVV2 / CVC2 / CID numarası ile hemen hemen herkes dilediği gibi bir çok alışveriş sitesinden alışveriş yapabilir. Düşünün ki Çin’in herhangi bir kentinden bir kişi kredi kartınızla bir spariş verdiğini düşünün. Muhattabınız kim olacak? Kime itiraz edeceksiniz ve açacağınız dava kaç günde sonuçlanacak.

Aslında yeni düzenlemelerle artık internet üzerinden kredi kartı alışverişlerinde Cep Telefonunuza gelen bir doğrulama kodu ile onay verebiliyorsunuz. Ancak bu durum gücenliğiniz için yeter li mi tartışılır. Ancak bunun için banka müşteri temsilcinizden bilgi almayı unutmayın.

Bir de tabi ki şöyle bir durum var. İnternet üzerinden alışveriş yapmak tamamen güvensiz diye bir durum söz konusu değil. Size tavsiyem bilinen markalaşmış internet sitelerinden alışveriş yapmak.

Altın kural şudur. Banka bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın, internet üzerinden harcama için sanal limit belirleyin ve müşteri temsilcinizden internet alışverişlerinde telefonla onay kodu geliyor mu gelmiyor mu bunu kontrol edin.

Alışveriş yapacağınız sitelerden mümkünse tanınan bilinen veya dünyaca tanınmış sitelerden alışveriş yapın. Mesela tr.aliexpress.com yada diğer adıyla Ali Baba Çin’de bulunan ve internet üzerinden alışveriş yapan bir web sitesi. Bu web sitesinden 1.9 $ a ürün aldım. Ürün bana geldiğinde bile eğer düşündüğünüz ürün değilse geri gönderin paranızı iade edelim diye mesaj attılar.

Şu ana kadar bir çok elektronik ürün aldım. Öğrendiğim şu. Asla web sitelerinde kurumsal adresleri olmayan, telefon, mail vb iletişim bilgileri olmayan telefonla aradığınızda meşgul çalan veya kimsenin çıkmadığı mağazalardan asla ve asla alışveriş yapmayın. Google’de şikayetleri inceleyin ve buna dair bilgiler alın.

Şahsen ürün alıp beğendiğim web siteleri:

  • http://www.vatanbilgisayar.com/
  • https://www.tech-worm.com/
  • http://www.sanalpazar.com/
  • http://www.webdenal.com/
  • http://www.hizlial.com/

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı