Bilgi

IP Çakışması Nedir? (Çözüm)


Kullandığınız bilgisayarda bazen IP Çakışması hatası görülebilir. Öncelikle bu oldukça olağan bir durumdur. Çünkü sisteminizde IP Dağıtımı yapan sistem yoksa IP’leri kendiniz vermeniz gerekiyor. Elle yani manuel olarak bilgisayarınıza verdiğiniz IP ‘yi bir başkası kendi bilgisayarına tanımladığında en son kimin bilgisayarı internete bağlanmaya çalıştıysa o bilgisayarda IP Çakışması hatası alınır. Bunun sonucunda IP Çakışması algılanan bilgisayar internete çıkamaz ve yeni bir IP almak zorundadır.

Çözüm-1: Masaüstünüzda Ağ simgesinin üzerine sağ tıklayın ve özellikler deyin (veya Başlat >>> Denetim Masası >>> Ağ ve Internet >>> Ağ ve Paylaşım Merkezi) den açılan pencereden Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin sekmesini klikleyin.

ip çakışması (1) ip çakışması (2)

Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin dedikten sonra Mavi Yanan Ethernet/Ağ çift tıklanır >>> Özellikler >>> İnternet Protokol Sürüm 4 (TCP/IPv4) >>> Aşağıdkai IP adresini kullan yazan yerdeki (kırmızı kare içindeki) alana 2-254 arasında bir sayı verin ve TAMAM deyin. Şimdi internet bağlantınızı kontrol edin.

Not: Sizdeki rakamlar farklı olabilir. Sadece IP sdresi yazan yerin kırmızı karedeki sayıyı silip yerine 2 ile 254 arasında sayı verip tamam demeniz yeterli.

ip çakışması (3)

Çözüm-2: Başlat >>> Çalıştır kısmından yada Windows +R windows-r tuşu ile açılan pencereye cmd yazıp açılan siyah ekrana sırayla ipconfig /release ve enter yaptıktan sonra ipconfig /renew yazıp enter demeniz yeterli şimdi internete bakabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı