Bilgi

iPhone Parça ve Servis Geçmişi – Apple Destek (TR)


Orijinal iPhone parçaları, iPhone kalite ve performans standartları karşılanacak şekilde tasarlanır, test edilir ve üretilir.

Telefonunuzda parça ve servis geçmişini kontrol etme:

iOS 15.2 ve sonraki sürümlerinde Ayarlar > Genel > Hakkında bölümüne giderek iPhone’unuzun parça ve servis geçmişini kontrol edebilirsiniz.

iPhone SE (2. nesil) de dahil olmak üzere iPhone XR, XS, XS Max ve sonraki modellerde pilin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.
iPhone 11 modellerinde pilin veya ekranın değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.
iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modellerinde arka sistemin, TrueDepth kameranın, pilin, ekranın veya arka kameraların değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Servis işleminde orijinal iPhone parçaları ve süreçleri kullanıldıysa parçanın yanında “Orijinal Apple Parçası” yazar. iPhone’unuz servis işlemi gördükten sonra internete bağlandıysa parçaya dokunarak servis tarihi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parçanın takılması tamamlanmamışsa veya parçayla ilgili şu durumlardan biri söz konusuysa Bilinmeyen Parça iletisi gösterilir:

  • Orijinal olmayan bir parçayla değiştirilmişse.
  • Daha önce başka bir iPhone’da kullanılmış veya başka bir iPhone’a takılmışsa.
  • Beklendiği gibi çalışmıyorsa.

Ekran ve pil için “Apple, bu iPhone’un aygıt bilgisini güncelledi.” şeklinde ek bir ileti görebilirsiniz. Bu, iPhone’unuz hakkında tutulan aygıt bilgilerinin servis ihtiyaçları, güvenlik analizi ve ilerideki ürünleri geliştirme çalışmaları doğrultusunda Apple tarafından güncellendiğini gösterir.

Söz konusu iletiler iPhone’unuzu, pilini, ekranını veya kamerasını kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Parçalar ve Servis Geçmişi bölümünde şu iletilerden biri gösterilebilir: Face ID Sorunu Saptandı, Hücresel Ağ Sorunu Saptandı, Ultra Geniş Bant Sorunu Saptandı veya Apple Pay Sorunu Saptandı.

iOS 15.2′den önceki iOS sürümlerinde, yalnızca değiştirme parçalarının Bilinmeyen Parça olarak tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Parça ve servis geçmişi hakkındaki bilgiler Apple tarafından toplanır ve iPhone’unuz için tutulan aygıt bilgileri kapsamında saklanır. Bu bilgiler servis ihtiyaçları, güvenlik analizi ve ilerideki ürünleri geliştirme çalışmaları doğrultusunda kullanılır.

Parçalar ve servis geçmişi, yalnızca iPhone’unuzun bir parçası değiştirildiyse veya bir parça beklendiği gibi çalışmıyorsa gösterilir. Bir parçaya birden fazla servis işlemi uygulandıysa yalnızca son servis işlemi gösterilir.

iPhone parça ve servis geçmişi iPhone’unuzun seri numarasıyla bağlantılıdır. iPhone’unuz yeni bir seri numarasının oluşturulmasını gerektirecek şekilde onarılmışsa yalnızca yeni seri numarasıyla ilişkili parça ve servis geçmişi gösterilir.

Servis işleminin eğitimli teknisyenler tarafından, orijinal Apple parçaları kullanılarak gerçekleştirilmesinin önemi

Pek çok müşteri için orijinal Apple parçaları kullanan, sertifikalı teknisyenlere sahip profesyonel bir onarım sağlayıcısını ziyaret etmek, onarım servisi almanın en güvenli ve güvenilir yoludur. Bu sağlayıcılar arasında Apple ve Apple Yetkili Servis Sağlayıcıları ile orijinal Apple parçalarına erişimi olan Bağımsız Onarım Sağlayıcıları yer almaktadır.

Eğitimsiz kişilerin orijinal olmayan parçalar kullanarak gerçekleştirdiği onarımlar, aygıtın güvenliğini ve işlevselliğini etkileyebilir. Orijinal Apple parçaları aygıta tam olarak oturacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, vidaların ve tutucuların düzgün bir şekilde değiştirilmediği onarım işlemlerinde gevşek parçalar kalabilir. Bu parçalar pile hasar verebilir, aşırı ısınmaya neden olabilir veya yaralanmalara yol açabilir.

Bulunduğunuz yere göre bir Apple Store’u veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısını ziyaret ederek ya da iPhone’unuzu bir Apple Onarım Merkezine göndererek iPhone‘unuz için garanti kapsamında veya garanti kapsamı dışında servis hizmeti alabilirsiniz. Orijinal Apple parçalarına garanti kapsamı dışında onarımlar için de Bağımsız Onarım Sağlayıcılarından veya Self Servis Onarım yoluyla ulaşılabilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı